Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılamaz. Cicero [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Türkiye Tarihi

Türkiye Tarihi isimli konu başlığında toplam 297 kitap bulunuyor.
  Türkiye Tarihi kategorisindeki kitaplar
Davut Dursun

Şehir Yayınları

Türk siyasal sisteminin en belirgin özelliklerinden biri periyodik krizlerle temayüz etmiş olmasıdır. Yarım asrı biraz geçen çok partili demokratik hayatımızın ilk ve en önemli krizini 27 Mayıs 1960 darbesi ve darbe sonrasındaki gelişmeler oluşturmuştur. 27 Mayıs darbesinin kurduğu İkinci Cumhuriyet on yıl sonra gelen 12 Mart Muhtırası ile sona erdirilirken Türkiye yeni bir krizle karşı karşıya ..»»
Halim Demir

Ozan Yayıncılık

Tuz- tarih dostum Halim Demir’in “12 Mart’tan, 12 Eylül’e; Üç Kuşak, Üç Kardeş, Üç Sanık” dosyasını okurken, bir kısmı tarihen ve siyaseten gayet yakınım olan “serabi eşkıyaları” yeniden anımsadım ve sevdim. Bir kitapta hem tarih hem de coğrafya şart… Belki de bu nedenle, bu kitabın dosyasını okurken, hem tarihi, hem coğrafyayı hem de bizim mahallenin asi ve aksi çocuklarını, kalbimin kardeşler..»»
Emin Karaca

Altın Kitaplar Yayınevi

150`likler kurtuluş savaşı kütüphanesi»»
Orhan Koloğlu

Boyut Yayın Grubu

1914’te Dünya Savaşı’na girdiğimizde düşünürlerimizin büyük hayalleri vardı: Turan’ı alacak, bütün Türk ve Müslümanları sömürgecilerden kurtaracak, Devleti Ebad-Müddet’i bir zamanki doruğuna tekrar oturtacaklardı. Ama 1918 yılına girildiğinde büyük rüya hiç de gerçekleşecek gibi görünmüyordu. Bu yüzden ZAFERİ NİHAİ sloganının yanına artık ŞEREFLİ BİR SULH deyimini yerleştirmişlerdi. Demeye kalmadı..»»
Hulki Cevizoğlu

Ceviz Kabuğu Yayınları

Hulki Cevizoğlu’nun Kısa Sürede 100.000 Adet Satan “İşgal ve Direniş” Adlı Eserinden Sonra, Dev Bir Çalışması Daha !..

1919’da başlayan Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne kadar bilinmeyenler ne?..

Cevizoğlu, araştırdı, buldu, belgeledi…

Fotoğraflarıyla “1919’un Şifresi” olay yaratacak. »»

Rıfat N. Bali

Kitabevi Yayınları

Otuzlu yıllarda başta Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ olmak üzere Trakya`nın önemli vilâyet ve ilçelerinde kayda değer sayıda bir Yahudi nüfusu yaşamaktaydı. Onlarca yıldan beri Müslüman komşularıyla sükûnet içinde yaşayan Trakyalı Yahudilerin bu sakin hayatları 1934 yılının Haziran ayının son günleri ile Temmuz aylarının ilk günlerinde aniden sona erecekti. Birkaç gün boyunca süren teh..»»

Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Üstad Necip Fazıl'ın 1939 - 1943 yılları arasında kaleme aldığı Çerçeve yazılarının büyük kısmı 2. Dünya Savaşına dairdir. Bu yazılarında, Avrupa kanallarından gelen tamamen aksi yöndeki haberlere rağmen, 1939 Mart'ından başlayarak emsalsiz bir dünya kıyametine gidildiğini söyliyen Necip Fazıl, tek başına savaş olacağını iddia etmiştir. 1939 Ağustos sonundaki Rus - Alman paktını, Bâbıâli'nin b..»»

Siyasal Kitabevi

1960 - 71 Arası Türk Dış Politikası ve Kıbrıs Sorunu 27 Mayıs 1960 ihtilali ile 12 Mart 1971 askeri darbesi arasında kalan dönemde Türk dış Politikasını Kıbrıs sorunu ekseninde analiz eden Dr. Melek M. Fırat Türk dış politikasındaki tavır değişikliğini belgelerle ortaya koyuyor.1950`li yılların dış politikasına neden tepki duyuldu? 27 Mayıs sonrasında Türk dış politikası nasıl şekillendi? Türk dı..»»
Ziya Nur Aksun

Ötüken Neşriyat

D'Israeli "Abdülhamid ne sefîh, ne müstebid, ne mutaassıp, ne de müfsid bir adam değil, âdil ve memleketini seven bir hükümdardı." Huntington: "Bosfor'da oturan ihtiyar tikli, dünya çapında bir siyasî" idi. İngiliz Sefiri O'Connor: "Avrupa'da barışı koruyan adamdır." Lamouche: "Hodbin olmakla beraber zekî, kurnaz ve gâyet çalışkan"dı. Joan Haslip: "O asla câni ve zâlim değildi; târih..»»
Edward Weisband

Örgün Yayınevi

2. Dünya Savaşı ve Türkiye»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.