Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Türk Oyunları Genel

Türk Oyunları Genel isimli konu başlığında toplam 168 kitap bulunuyor.
  Türk Oyunları Genel kategorisindeki kitaplar
Vedat Türkali

Gendaş Kültür

Türkiye ekonomisi ve siyasetinde ABD ağırlığının iyiden iyiye hissedildiği, burjuvazinin giderek egemenliğini pekiştirdiği ve hatta uluslararası bağlantıları zorladığı, işçi ve köylülerin üzerindeki yükün iyice arttığı ve bazı `aydınların` ise gerçeklere nüfuz etmeyen söylemlerinin içerisinde boğuldukları bir dönem... Bu dönemin bütün tipik özelliklerini bir apartman toplantısında veriyor Türkali...»»
Anton Çehov

Yaba Yayınları

`Çehov, Avrupa`dan dönüşünde,1892`de yazdığı Altıncı Koğuş öyküsünde öykü kişileri arasında olan Ivan Dmitriç Gromov ile Andrey Yefimiç Ragin`le doğrudan kendi dünya görüşünü, insan görüşünü, Çehov`u Çehov yapan değerleri Bir Deneme (insana değin özgün düşünce) yazarı ustalığı ile dile getiriyor. Oyunlarında; Martı`da, Vanya Dayı`da, Vişne Bahçesi`nde, Üç Kız Kardeş`te ve daha başka oyunlarınd..»»
İçli Kız

Dergah Yayınları

Abdülhak Hamid Tarhan şöhretini şair olarak yapmakla birlikte çok sayıda tiyatro eseri de yazmıştır. Hem tiyatromuzun gelişmesi hem de dünden bugüne fikir hayatımızı anlamak için Hamid`in tiyatro eserlerinin bilinmesi gerekir. Tiyatro dizisinin ilk cildinde bulunan Sabr u Sebat`ta Rumeli köylülerinin gündelik hayatlarıyla ilgili realist sahnelere ve çok sayıda atasözü ile deyimlere yer verilir. ..»»
Abdülhak Hâmid Tarhan

Dergah Yayınları

Cünûn-ı Aşk ile Yabancı Dostlar Hamid`in İngiltere ikâmetinin sonucu yaşlılık dönemlerinde yazılmış iki eseridir. Cünûn-ı Aşk ilk kez kitap haline getirilmiştir. Bu oyunlar şairin coşkun duygularını dile getirir. Yaşlanan şair artık cinsî gücünün tükendiğini görerek dehşete düşer. Ayrıca yaklaşan ölüm korkusu eserlere trajik bir boyut katmaktadır.»»
Finten)

Dergah Yayınları

Hindistan`ı görmeden, sadece bir Hint biblosundan alınan ilhamla yapılan Duhter-i Hindû, İngiliz baskısına karşı Hintlilerin verdiği mücadeleyi dile getirir. Finten`in konusu Kanadalı zengin bir kadın olan Finten`in İngiliz sosyetesine girmek için çevirdiği entrikalar etrafında gelişir. Eserde o günlerin Londra hayatını aksettiren kalabalık bir şahıs kadrosu bulunmaktadır. »»
Abdülhak Hâmid Tarhan

Dergah Yayınları

Eşber isimli bu mazmun tarihi piyes Makedonya Kralı İskender`in Pencap Hükümdârı Eşber`le olan mücadelesini ve Eşber`in kız kardeşi Sumru ile olan aşkını ele alır. Hamid`in harp duyarlılığı ile savunmanın kudsiyetini birleştirdiği bu eser, devrinde bilhassa üslubu sebebi ile çok sevilmiştir. Sardanapal ise Asur tarihi ve inanışları çerçevesinde gelişen bir manzum oyundur. Hamid bu piyesinde devlet..»»
Abdülhak Hâmid Tarhan

Dergah Yayınları

Tanzimat sonrası edebiyatımızda Endülüs yaygın bir konu idi. Abdülhak Hâmid de uzun bir zaman dilimi içinde bu konuyu beş eserinde incelemiştir: "Nazife", "Tarık yahut Endülüs`ün Fethi", "Tezer yahut Melik Abdurrahmannü`s-Sâlis", "İbn Musa yahut Zâtü`l-Cemal ve Abdullahü`s-Sagîr". Bu oyunların hepsi birbirine cevap niteliğini taşır. Aralarında en çok ilgi çekeni "Tarık" olmuştur. Tarık ve Tezer d..»»
Recaizade Mahmut Ekrem

Akçağ Basım Yayın

Recâizâde M. Ekrem edebiyatımızın yenileştirilmesi gerektiğine inanan bir sanatçıdır. Bu sebeple bütün çalışmalarını bu doğrultuda ortaya koymuş ve kendinden sonra gelen nesiller üzerinde etkili olarak onları yönlendirmiştir. Ancak onun asıl iddiaları, şiir konusundadır. Tiyatro, yazarın en iddiasız uğraşı alanı olarak görülmektedir. Afife Anjelik, daha çok devrin tiyatroya olan eğilimleri dolayıs..»»
Namık Kemal

Klas Yayınları

AKIF BEY»»
Eşber Yağmurdereli

Mitos Boyut Yayınları

"...Akrep, mutsuzluğun dramını dile getirirken umutla son bulan bir oyun... İnsan olmanın her koşulda gerekliliğini duyumsayabilecek çapta mutluluk bilincine erişmek her yiğidin harcı değil!.. Bu doruğa tırmanabilen kişi, insan kılığında yaşayan bütün akreplerin ağusuna panzehirdir. İnsana sevgi öylesine yoğunlaşmalı ki, insan kılığındaki akrepleri de okşayıp sevmeliyiz; bu büyüleyici yakl..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.