Sorunlar onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez. Einstein [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tiyatro Tarihi

Tiyatro Tarihi isimli konu başlığında toplam 10 kitap bulunuyor.
  Tiyatro Tarihi kategorisindeki kitaplar
Funda Özşener

Mitos Boyut Yayınları

***Basit Aşk***, ölümle noktalansa da komiktir. Yine de modern hayat zihinlerimizde aşk yüzünden trajikleşmiş gibi görünen sayısız kişilik, benlik tasavvuru ya da olay yaratmayı bilmiştir. Gerçekte komik olanın bu trajik yansıması sonuçta bir yansımadan ibarettir. Fakat nasıl olur da bir ayna, bir rüya tutulduğu yerde kendini gösterir? Çünkü 'Basit Aşk', sahibine kendini aramayı nas..»»
Metin And

İletişim Yayınları

Dans, hareket ve mimiklerle bir olayın, bir öykünün anlatılması insanlık tarihi kadar eskidir. Ama bu ögelerin sözle birleşmesi ve yapısal bir birlik kazanması Eski Yunan’da gerçekleşmiş ve tiyatro sanatı klasik çizgilerine kavuşmuştur. Metin And bu yapıtında Türk tiyatrosunun tarihini mercek altına alırken, zamanda ve mekânda birtakım sınırlamalara gitt..»»
Sevda Şener

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Tükendi- Bu kitap, Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosunun gelişimini, yetmiş beş yıllık tiyatro etkinlikleri, tiyatro toplulukları, oyun yazarlığı konumlarını kapsayacak biçimde göstermek, bunu yaparken toplumsal olayların tiyatro sanatını nasıl etkilediğine dikkati çekmek amacıyla yazıldı. Cumhuriyetin 75. yılında yaşanan tiya..»»
Sevda Şener

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bu kitap, Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosunun gelişimini, yetmiş beş yıllık tiyatro etkinlikleri, tiyatro toplulukları, oyun yazarlığı konularını kapsayacak biçimde göstermek, bunu yaparken toplumsal olayların tiyatro sanatını nasıl etkilediğine dikkati çekmek amacıyla yazıldı. Cumhuriyetin 75. yılında yaşanan tiyatro gerçeği, kültür yaşamımızın da aynasıdır. Bu bakımdan tiyatromuzun nerelerden..»»

Özdemir Nutku

Mitos Boyut Yayınları

İkinci basımı gerçekleştirilen "Dünya Tiyatrosu Tarihi", adından anlaşıldığı gibi, tiyatronun gelişimindeki gerçekleri ortaya koymak istediğinden, özel düşüncelere yer veremezdi. Bunun için, sayısız belgeye, kitaba dayanan tiyatro gelişiminin panoramasını vermeye çalıştım. Kitapta yalnızca nesnel olarak gösterilmiş gerçekler olduğundan, bütün dünyada yazılan tiyatro tarihlerinde olduğu gibi, di..»»

Özdemir Nutku

Mitos Boyut Yayınları

"Oniki temel bölümden kurulu olan birinci cildi tamamlayıcı nitelikte olmasına çalıştığım bu ikinci ciltte, çağdaş tiyatroyu hazırlayan ve geliştiren bir süreç üzerinde durdum. Dört temel bölümden kurulu olan bu ciltte, 20. yüzyılın başından bugüne kadar ülkeleri tarayarak geldim. İkinci basım 1985 yılında yapıldığı için, o tarihe kadar olan yazarları, yönetmenleri ve olayları kapsıyordu. Ancak..»»

Metin And

Dost Kitabevi Yayınları

Yaygın düşüncenin aksine, Türkiye tiyatrosunun miladı Muhsin Ertuğrul`la değil Ermeni asıllı Güllü Agop`un kurduğu "Osmanlı Tiyatrosu"yla başlamıştır. Bu incelemeden çıkacak birtakım sonuçlar yalnız kendi çağı değil, günümüz tiyatrosu ve kültür ortamı için de geçerli ve önmelidir. Bu sonuçlar kısaca şöyle özetleneilir: "Osmanlı Tiyatrosu"ndan günümüz tiyatrosuna ışık tutabilecek en önemli der..»»

Gıyasettin Aytaş

Akçağ Basım Yayın

Tiyatro edebiyatımızda ilgili yapılan çalışmalar, edebiyat tarihimizin açısından olduğu kadar, tiyatro tarihimiz açısından da önemlidir. Özellikle, Tanzimat sonrasında ortaya çıkan edebi türler içerisinde tiyatro, dönemin kültürel hayatı hakkında da önemli ipuçları vermesi bakımından bizi yakından ilgilendirmektedir.

»»
Memet Fuat

MSM Yayınları

Genel bir Tiyatro Tarihi`nin ilk sayfalarını karıştırırsanız, ``Tiyatronun 3000 yılı `` ya da ``Tiyatronun 2500 yılı`` gibi sözlerle karşılaşırsınız. Bu sözler Eski Yunan`da, Judea` an (Filistin`in güneyi), Mısır`dan başlayıp günümüze kadar uzanan Tiyatro için, bildiğimiz Tiyatro için söylenmiş sözlerdir. Oysa Thepis`in, Aiskhlos`un arkasında iki bin yıllık yer yer yazılmış, on binlerce yılık d..»»

Oscar G. Brockett

Dost Kitabevi Yayınları

TİYATRO, “yazar, teatral ortam, oyun kişileri, mimari, sahnesel mekân, dekor, olay, seyirci, tragedya, komedya, dram gibi teatral kategoriler, ve beraberinde, tiyatro ve şiir, tiyatro ve müzik, tiyatro ve dans gibi sentezleri ve son olarak da çeşitli gösteriler, sirk oyunları, kukla sanatı, vb. gibi” tiyatronun yanında yer alan sanatları ele aldığı için son derece karmaşık ve “tuhaf” bir yapıdı..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.