İnsan hayatında iki feci olay vardır: Biri insanın çok istediği şeyi elde edememesi, diğeri de etmesidir. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Kuram

Tarih-Kuram isimli konu başlığında toplam 42 kitap bulunuyor.
  Tarih-Kuram kategorisindeki kitaplar
Robert Stradling

Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Bu kitap, tarih eğitimiyle ilgilenen kişiler için Avrupa Konseyi`nin "20. Yüzyılda Avrupa Tarihini Öğrenmek ve Öğretmek" projesi çerçevesinde hazırlanmış bir kılavuz niteliğindedir. Tarih derslerinde "ne öğretilmeli"den ziyade. "nasıl öğretilmeli" sorusuna cevap arayan kitap, ulusal tarihi aktarmakta sınırlı kalmayan, Avrupa ve dünya tarihine ağırlıklı olarak yer veren bir yaklaşımı savunmaktadır...»»
Kostas Gavroğlu

İletişim Yayınları

Kostas Gavroğlu`nun Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek kitabı bildiğim kadarıyla, bilim tarihi yazımı üzerine sadece Türkiye`de değil, dünyada yayımlanan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Bilimin tarihini anlatan çok geniş bir uluslararası literatür var. Ama "bilim tarihi yazıcılığı nasıl bir uğraştır, ne tür soruları yanıtlamaya çalışır, bağımsız ve saygın bir disiplin olarak nasıl ve ne zaman..»»
Kubilay Aysevener

İmge Kitabevi

İngiliz idealizminin önemli temsilcilerinden birisi R.G. Colligwood, felsefi görüşlerini, farklı bilgi türleri arasında kurmaya çalıştığı bir birlik arayışı üzerine temellendirmiştir. İnsan için en temel deneyim biçimleri olan tarih ve felsefenin birbirleriyle hiç ilişkisi olmayan bilgi türleri olarak görülüyor olması, ona göre, kabul eidlemez bir durumdur. Tarihi göz ardı etmek demek, geçmişte ta..»»
Ranajit Guha

Metis Yayınları

Sömürgecilik-sonrası tarihyazımını besleyen en önemli akımlardan biri diyebiliriz Madun Araştırmaları (Subaltern Studies) için. Grubun kurucu isimlerinden Hintli tarihçi Ranajit Guha`nın, Avrupamerkezci tarih felsefesi yaklaşımını eleştiren bu kitabı, tarihyazımını derinden etkileyerek haklı bir ün kazanmış, yakın zamanların klasikleri arasına girmiştir. Birçok ülkenin tarihinin, Batılı tarih f..»»
Mete Tunçay

Liberte Yayınları

ELESTIREL TARIH YAZILARI»»
Joel Levy

İthaki Yayınları

Geçmişin gerçek hikayesi, olayların yönünü şekillendiren gizli güçlerin, insanların ve entrikaların hikayesi tarihin yüzeyi altında saklıdır.

Gizli Tarih yüzeyin altındaki, dipteki gerçekleri araştırıyor.

Kennedy suikastının karanlıkta kalan yanları neler?

Vatikan`ın tarih boyunca yaptığı gizli anlaşmalarda hangi çıkarlar yatıyor?

İtalyan Başbakanı Aldo Moro neden öldürüldü? <..»»

Carlo Ginzburg

Dost Kitabevi Yayınları

Bu kitabın görünürdeki konusu tarih ile retorik arasındaki ilişkilerdir; alttan alta işlenen konu ise kültür ile egemenlik arasındaki güç ilişkileridir. Ginzburg ele aldığı birbirinden farklı dört metin çözümlemesiyle "bütün kültürlerin aynı güce sahip olmadığı" gerçeğini irdeler. Önce Aristoteles`in tarihe ilişkin yargısıyla birlikte, kanıtların retorikteki çekirdeği nasıl oluşturduğu araştırılır..»»
Murat Çulcu

E Yayınları

"Marjinal Tarih Tezleri benim için tarih zemininde bilardo oynamak gibi bir çalışma oldu. Istahakanın her darbesinde toplar nasıl ki hep farklı konum alıyorsa, beş bin yıllık bir süreçte cereyan eden olaylar her irdelemede farklı bir görünüm kazanıyordu. Roma İmparatorluğu`nun yıktığı Kartaca`nın mirasçısı Uluslar arası Ticaret Oligarşisi`nin Yeni Dünya Düzeni Kartaca modeli bir adem-i merkez..»»
Eutropius

Kabalcı Yayınevi

İS 320 yılından sonraki bir tarihte doğduğu kabul edilen Eutropius'un çocukluğu ve gençliği İmparator Constantinus'un Hıristiyanlığı desteklediği ve bu yeni dini inancın giderek güçlenmeye başladığı döneme rastlar. Aynı zamanda senator sınıfından olan Eutropius otuzlu yaşlarına rastlayan Constantinus'un imparatorluğu döneminde magister epistularum görevini üstlenir. Yine bu görevdeyken imparator..»»
Durali Yılmaz

Ozan Yayıncılık

Durali Yılmaz bu çalışmada, öncelikle Tanzimat dönemi yazarlarının romana dair tartışmalarını ve Türk romanının oluşum sürecinde yaşanan sancıları günışığına çıkarıyor. Türk ve Batı romanının gelişme evreleri ve kültür kaynaklarının sorgulandığı çalışmada, Türk romanının oluşma sürecinde yaşanan tartışmaları bugüne taşıyarak, bugün romana dair yapılan tartışmalarda oluşan çıkmazı sorguluyor. A..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.