Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Kentler

Tarih-Kentler isimli konu başlığında toplam 71 kitap bulunuyor.
  Tarih-Kentler kategorisindeki kitaplar
Hülya Canbakal

İletişim Yayınları

Osmanlı İmparatorluğu’nda payitaht ile taşra arasında, tarihyazımını da etkileyen bir mesafe her zaman söz konusu olmuştur. Osmanlı tarihçileri payitahta, oradaki siyasi, iktisadi ve kültürel hayata odaklanırken, uzun süre Osmanlı taşrası ihmal edildi. Ayntâb (Antep), 17. yüzyılda bir Osmanlı taşra kentiydi. Etrafındaki büyük eyaletlerle ciddi ticari bağlantısı vardı. Kentin siyasi ve toplumsal ha..»»
Rahmi Tekin

Osmanlı Araştırmaları Vakfı Yayınları

Ahlat Tarihi adlı elinizdeki eser bir şehir tarihi olmakla beraber, aynı zamanda müslüman Türkler'in anadolu'ya girişlerinin ve vatan edinmelerinin tarihidir. Eser, Ahlatı mekan olarak esas alıp, ilk çağlardan XX. Yüzyılın başlarına kadar siyasi,sosyal, kültürel ve iktisadi yapısını incelemektedir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ahlat'ın bilinen ilk tarihinden Malazgi..»»
Feyzi Açıkalın

Ege Yayınları

Bir şehir düşünün ki, yüzyıllardır doğasını satarak geçine gelmiş... Doğanın pazarlanmasına ilk önce Toros'lardaki sedir ağaçlarından başlanmış... Milattan önce 2500. yılda konut işine başlayan Firavun Djoser, piramit inşaatında kullandığı taşıyıcı keresteyi en yakın kıyı olan Alanya'dan getirtmiş olmalı. Lifli yapısı gereği suya dayanıksız ama esnek olan sedir, aradan birkaç bin yıl geçtikte..»»
A. Vedat Çelgin

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

En azından iki bin yıllık geçmişi, ılıcası, devasa tünelleri, köprüleri, anıtsal çeşmesi, caddeleri ve 12.000 civarında envanterlik/etütlük eseriyle antik dünyanın en iyi tanıdığımız sağlık ve şifa merkezi olma özelliğini taşıyan, sıra dışı bir kültür mirası. O kültür mirası "utanç betonları" ile kefenlenerek çevresindeki zümrüt yeşili çam ormanlarıyla birlikte kurban edilmeye hazırlanıyor. Yakı..»»
Nezih Başgelen

Arkeoloji ve Sanat Yayınları

Girit, Rodos, Midilli, Selanik, Rusçuk, Mostar, Saraybosna, Üsküp, Köprülü, Prilep, Manastır, Berat, İşkodra, Elbasan, Yanya, Filibe, Tatar, Pazarcık vd. tarihi gravür, fotoğraf ve eski kartpostallarıyla. (Arka Kapak) »»
Lütfiye Aydın

Heyamola Yayınları

"Başını çevirmeye gör, her an bir başka sürpriz. Yıkık bir duvarın çatlağından hatta üzerinden fışkırmış tozlu bir incir... Çağ yorgunu evlerin avlularında unutulsa da sevecenliğini hiç yitirmemiş, hem bodur hem gümrah bir nar ağacı. Sanki azıcık kulak versen; göçleri, ayrılıkları, açları fısıldayacak bir simge. Taşa oyulmuş bir motif ya da haç biçimli kuş tağaları."

"Bugün Antep Harbinde..»»

Mehmet Hikmet Bayar

Kastaş Yayınları

İnsan yaşamı, anılarla zenginleşir, hayallerle güzelleşir. Geçmişteki yaşamımızda, iyi veya kötü bir çok olayla karşılaşmış; onlara ilişkin çok sayıda acı veya tatlı anılarımız olmuştur. Düşünüldüğünde kabul edilecektir ki; anılarda kalan geçmiş, yaşanıp bitmiştir. O zaman dilimine bir daha geri dönülmeyecek, o günkü olaylar aynıyla bir daha yaşanmayacaktır. Hepimiz bugünü yaşamak ve geleceği..»»
Adnan ÖzyalçınerSennur Sezer

İnkılap Kitabevi

İstanbul, adına çok sayıda methiye düzülmüş, yüzlerce yıllık tarihiyle insanoğlunun kent algılamasını ve bilincini etkilemiş, büyük bir dünya kenti. Tarih boyunca dışındakilerin hevesle baktığı, fethiyle bir devrin sona ermesine yol açmış, ihanete uğramış ama ona her sığınanı bağrına basmış kadirşinas bir kent. Geçmişinden bugüne kadar hep bir kültür ve inanç mozaiği niteliği taşımış, birçok ..»»

Aliya İzzetbegoviç

Yöneliş Yayınları

"Asırlardır büyük sınırda, Batı ile Doğu dünyalarının kesişme noktasında yaşayan, her ikisine de aidiyet hisseden" bir toplumun ferdi olarak Aliya İzzetbegoviç, Bosna Mucizesi'nde, Bosna savaşının en hareketli ve Müslümanlar için son derece sıkıntılı günlerine ışık tutacak değerlendirmelerde bulunuyor. Aliya, Bosna Mucizesi'ni "Her şeyden önce", insanların "doğru bir şey için, özgürlükleri içi..»»
Ludmila Denisenko

Heyamola Yayınları

Kendimi bildim bileli bizim evde Kars konuşulur; Kars'ta şöyleydi, böyleydi. Ben de evlenip çoluk çocuğa karıştığımdan beri hep Kars'ı anlattım sevdiklerime. Gün geldi; anlattıracak, soracak insanlarımız da tek tek bizi terk etti. Merak ettiklerimizin cevabı olmadığının ayırdına vardık acıyla. Bizler de Kars'ta yaşadık, bizler de Kars'ı sevdik. Hem de ne sevdik; genlerimize işledi adeta; sevinçl..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.