Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur. Mevlana [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Tarih-Araştırma-İnceleme

Tarih-Araştırma-İnceleme isimli konu başlığında toplam 368 kitap bulunuyor.
  Tarih-Araştırma-İnceleme kategorisindeki kitaplar
Müyeser Yıldız

Bilgeoğuz Yayınları

Batılıların Türkiye ve Türklerle derdi, ne "Kürt sorunu", ne "Ermeni sorunu", ne "insan hakları"... Onların bizâtihi "Türk sorunu" var. 100 yıl önce de böyleydi, bugün de böyle. Ne var ki, biz her şeyi unuttuk, onlar hiçbir şeyi unutmadı. Sultan Abdülhamid'in söylediği gibi, "Tarih değil, hatalar durmadan tekerrür ediyor" ediyor. Dün,"Milliyetçiler, memleketlerine hiç de iyilik yapmıyorlar,..»»
Mehmet Fatih Ekinci

Kritik Kitaplar

101 Plan ve Proje, gerçeği "komplo teorileri"nde arayanların ve "paranoya" suçlaması yapanların iddialarını tarihin somut belleğiyle çürütüyor.»»

Afet Ilgaz

İz Yayıncılık

Yakın tarihimizde, sadece bağımsızlık ve şahsiyet fikri penceresinden bakıldığında gerçek anlamını kazanan hadiseler, gerçek değerini bulan şahsiyetler vardır. Ilgaz bu kitapta derlediği yakın tarih yazılarında, zaman zaman Osmanlı'nın ihtişamlı dönemlerine de uzanarak, sarsıcı hatırlatmalarda, uyarılarda bulunuyor. Bir tarihsel süreklilik fikri içinde, zihinsel duruşunu bir pergelin sabit ayağı..»»
Roger Crowley

April Yayıncılık

Eğer ki... Bu basit ifade tarihçilerin aklını her zaman kurcalamış, onları uğraştırmıştır. 'Eğer Waterloo Savaşı'nı Napoleon kazansaydı...' Ya da, 'Eğer Hitler Rusya'ya girmeseydi...' Ve belki de bunların en önemlisi, 'Eğer Konstantinopolis 1453'te düşmeseydi...' Son Büyük Kuşatma'nın sonucu o yönde olsaydı, bilinen dünyanın tarihi olasılıkla çok farklı şekillenecekti. Bu olgunun yaşand..»»
Fatih Öznur

Karakutu Yayınları

İstanbul, Fatih Sultan Mehmet ve fetih üzerine yazılmış diğer eserlerden bu kitabı ayıran en büyük özellik tarih severler için "ihtiyaç duyulan ve merak edilen bilgilere" kolayca ulaşma imkanı sağlaması! İstanbul için neden 1453? Çünkü 1453 bir mirastır. Üstelik sadece Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle sınırlı da değildir bu mirasın gücü. Bir şehrin öncesiyle de kucaklandığı, ..»»
Yalçın Toker

Toker Yayınları

Tarih araştırmacısı Yalçın Toker, yakın tarihimizin karanlıkta kalmış önemli olaylarına ışık tutan kitaplar yazmaya devam ediyor. Mütarekede ve Milli Mücadele günlerine ait hadiseleri ele aldığı Yeşil Ordu, Cumhuriyet Kavgaları eserlerinden sonra şimdi de aynı konuyu tamamlayıcı nitelikte olan Malta Sürgünlerinden Portreler ve 150'liklerden Portreler kitaplarını okuyucularına sunuyor. Yalçın Tok..»»
Sedat Bingöl

Bengi Kitap Yayın

20. Yüzyıl’ın en önemli olayı Türk İstiklâl Harbi, vatanseverliğin olduğu kadar, bir anlamda ihanetin de tarihidir..Bir yanda uçurumun kenarındaki yanmış yıkılmış ülkede tekmil milleti ardına alıp Türk vatanı, varlığı ve onurunu korumak için “Ya istiklâl ya ölüm!” parolasıyla yedi düvelin üstüne dolu dizgin gidenler.. Diğer yanda Yıldız ve Bâbıâli’nin etrafına çöreklenmiş işbirlikçi asker-sivil bü..»»
Hamdi Ülker

Mola Kitap

Askere gitmemek için bedel ödeyenlere inat, yaşadığı yetmiş yıllık ömrünü gün gün, saat saat bedel ödeyerek geçiren, hayatının sonunda ise yakasında bir Gazi Madalyası bile bulunmayan yiğitlerin destanı (Tanıtım Bülteninden) »»
Selahattin Sert

Kum Saati Yayınları

Osmanlı Ermenilerine Ne Oldu?

Timaş Yayınları

"Ermeni meselesi konusunda şimdiye kadar yazılmış en tarafsız, gerçekleri olduğu gibi aksettiren önemli bir kitap ama Batı'da bu kitaptan kimse söz etmiyor." -Kemal H. Karpat- "Osmanlı Ermenilerine ne oldu? sorusu etrafındaki tartışmaların bundan böyle Lewy'nin kitabını dikkate almaksızın sürdürülebileceğini sanmıyorum. Umarım kitabı da en kısa zamanda Türkçeye çevrilir ve ilgilenen herkesin y..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.