İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Sosyoloji-Genel

Sosyoloji-Genel isimli konu başlığında toplam 355 kitap bulunuyor.
  Sosyoloji-Genel kategorisindeki kitaplar
Pınar Selek

İthaki Yayınları

Barış, savaş-karşıtlığı, anti-militarizm...

Tüm bu kavramlar tarihleri boyunca hep kendi içerdiklerinin dışında anlamlarla donatılmış ve çoğu zaman savunucularının egemen ideoloji tarafından suçlanmasına hatta dışlanmasına yol açmışlardır. Pınar Selek "Barışamadık" ta bu kavramları ve karşıtlarıyla kurdukları çetrefil ilişkileri keskin bir dikkatle analiz etmekte ve toplumun miliarizasyonu..»»

Alain Touraine

Kırmızı Yayınları

Başka Türlü Düşünmek»»
Gül Özyeğin

İletişim Yayınları

Gül Özyeğin, öncü niteliğindeki bu çalışmasında, ev işlerini zamanın içine çekiyor – zamanın, tarihin, toplumsallığın. Bunu yaparken, gündelik hayatın ince kıvrımları içinde yol alıyor, gündelikçiler ve hanımları arasındaki mahrem ilişkileri birer iktidar ilişkisi olarak inceliyor. Modern orta sınıf ev kadınlığının ayrılmaz bir parçası olan ücretli ev hizmetlerinin kadınlar arası ilişkilerle olduğ..»»
Sezgin Kızılçelik

Anı Yayıncılık

Rousseau, Marx ve Nietzcshe, Batı uygarlığının akıl dışı yönleri üzerinde ilk duran, bu anlamda da Batı`nın barbarlığını gözler önüne seren önemli eleştirmenlerdir. Dolayısıyla, barbar Batı`yı doğru kavramamızda zikredilen düşün adamları, bizim için muktezi konumdadırlar. Bu kitaptaki amacımız da, Batı`nın barbarlığını ve insanlık dışı durumunu/özelliklerini Batı`nın bilinen düşünürlerinden hareke..»»
Sezgin Kızılçelik

Anı Yayıncılık

Batı, dünyaya yayılmış ve onu kendi çıkarları açısından istediği gibi şekillendirmiştir. Dünya, Batı`nın ahlaksız saldırılarının, vahşetlerinin, yayılmacılığının, barbarca soygunculuğunun ve gaspçılığının pratik edildiği bir sahneye dönüşmüştür. Batı, bugün tüm toplumların yapılarına ve ilişkilerine hükmediyor. Özellikle de Batı-dışı mazlum toplumların kaderlerine yön veriyor. »»
Jack Goody

Dost Kitabevi Yayınları

Tam adı John Rankine Jack Goody’dir. Cambridge Üniversitesi’nde dersler vermiş, antropoloji bölümünü yönetmiştir. Gana halkları üzerine çalışmış bir Afrika uzmanıdır. 1950-52, 56-57, 64-66 yıllarında LoWiilii (The Social organisation of LoWiilii, Oxford U. Press, 1956), LoDagaba ve eski Gonja krallığında alan araştırmaları yapmıştır. LoDagabalar üzerine olan monografisi bugün klasik olarak kabul e..»»
Sezgin Kızılçelik

Anı Yayıncılık

Baykan Sezer, Batı sosyolojisi endeksli sosyolojimizin gerçek yüzünü ifşa etmiş, Batıcı sosyologlarımızın onun vesayeti altında bulunduğunu bildirmiştir. Batıcı sosyologlarımız Türk toplumunu açıklamada ve çıkarlarını savunmada çamura yatmışlardır. Bugün Türkiye`de Batı sosyolojisini adım adım takip etmiş ve kendi geleneğinden mahrum bir sosyoloji anlayışı egemendir. Baykan Sezer, yerli olan Kema..»»
Hanne Blank

İletişim Yayınları

Bekâret nedir? Koruyup saklamak mı gerekir, yoksa hemen kurtulmak mı? Kaç çeşit bekâret vardır? Birinin bakire olup olmadığını anlayabilir miyiz? Bekâretin kanıtı yalnızca himen denilen küçücük bir doku parçası mıdır? Kaç çeşit himen vardır?

Yüzyıllardır aile, eğitim, tıp, yasa, din gibi ataerkil kurumlar tarafından bedenlerimiz üzerine inşa edilen bekâret kültürü hakkındaki kapsamlı araştı..»»

Leyla Neyzi

İletişim Yayınları

“Ben Kimim?” Herkesin kendine bir ara ya da ara ara mutlaka sorduğu soru değil mi bu? Belki de insanın “asıl” sorusu… Leyla Neyzi’yle yaşam öykülerini paylaşan insanlar da bu soruyu soruyorlar, bu “asıl” sorunun ve cevaplarının izini sürüyorlar. Sabetaycı kimliğinin kamusal alanda ve aile içinde gizlenmesine itiraz eden Fatma Arığ… Kurtuluş Savaşı sırasında cephede tuttuğu günlükte Tü..»»
Muhsin Demirel

Rağbet Yayınları

Yeryüzündeki varlıkları, bir tarafta insan, diğer tarafta da diğer varlıklar olmak üzere iki kısıma ayırmak mümkündür. İnsanların dışındaki tüm varlıklar; taş, toprak, su, ağaçlar, bitkiler ve hayvanların ekseriyeti insanların hizmetine sunulmuştur. Güneş, dünyaya gönderdiği ışık ve ısısıyla, ay ve yıldızlar parlaklığıyla, dünya, dağlar, denizler, ovalar, nehirler, pınarlar, bitkiler, ağaçlar ve..»»