Rüyalarınızın gerçekleşmesini istiyorsanız öncelikle uykudan uyanmanız gerek. A. Siegtried [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Siyaset-Marksizm

Siyaset-Marksizm isimli konu başlığında toplam 33 kitap bulunuyor.
  Siyaset-Marksizm kategorisindeki kitaplar
Sol Üzerine Bir Değerlendirme***

Versus Kitap

Modern Türkiye`de Siyasi Düşünce - Sol Üzerine Bir Değerlendirme

"Sol Hakkında Her Şey" mi?, bir polemik-eleştiri kitabı. Konusu, Modern Türkiye`de Siyasi Düşünce dizisinin 8. cildi olan Sol derlemesi.

Bu çalışma, Sol derlemesinde yer alan bir dizi yazıyı, Türkiye solu ve entelektüel ortamında neredeyse unutulmuş olan polemik tartışma geleneği temelinde eleştiriyor. Bu çerçevede eski ..»»

Kenan Somer

Doruk Yayınları

Bilindiği gibi toplumların değişme ve gelişmelerini açıklama yeteneğine ve olanağına sahip olan tek düşünce yöntemi marksizm`dir. Bu niteliğiyle marksizm toplumsal değişme ve gelişmelere koşut olarak ve bunları içselleştirerek sürekli olarak değişir, değişebilir. Ne var ki Sovyetler Birliği döneminde markizm, yukarda değinmiş olduğum nedenlerle, bu gerçek yaratıcı niteliğini yitirmiş ve basit bir ..»»
Ernesto Che Guevara

Everest Yayınları

Daha Önce Yayınlanmamış Fotoğraflarıyla...

Yoldaş, ailem İspanya`nın hangi bölgesinden geliyor, gerçekten bilmiyorum. Elbette atalarım çok önce çıktılar oradan, bir ayakları geride kaldı, ötekisi ileride; ama ben onlara ait bilgileri saklamadıysam bu, durumun gereksizliğindendir. Yakın akraba olduğumuzu sanmıyorum, ama dünyada gerçekleşen herhangi bir adaletsizlik karşısında eğer siz de ö..»»

Cüneyt Akalın

Cumhuriyet Kitapları

Bolivar`dan Chavez`e Latin Amerika`nın, günümüzde kitapçı raflarında boy gösteren öteki Latin Amerika kitaplarından önemli bir farkı var: Latin Amerika`daki gelişmelere "Mazlum Milletlerin Devrimleri" açısından bakıyor. Chavez`in bayraklaştırdığı, kendine rehber edindiği "Bolivarcı" hareketi ele alarak inceliyor. Latin Amerika ülkelerindeki Bolivarcı demokratik devrimleri, değişik yönleriyle an..»»

Mehmet Özgen

Pencere Yayınları

Çağdönümü ve Marksizm "Prodeterminist Açıdan Tarihsel Materyalizm Üzerine Bir Deneme"»»
Francis Wheen

Versus Kitap

Kaç kişi Karl Marx`ı büyük yazarların ve sanatçıların bir listesine dahil etmeyi düşünürdü? Postmodern çağımızda bile Das Kapital`in parçalı anlatısı ve radikal kopuşu birçok potansiyel okur tarafından biçimsizlik ve anlaşılmazlık olarak yanlış anlaşılıyor. Benim kitabımın ana hedefi bu okurların en azından bir kısmını yeniden bakmaya ikna etmektir: Beethoven, Goya ya da Tolstoy ile uğraşmaya i..»»

Evald Vasilyeviç İlyenkov

Yazılama

"Felsefeyi, mantığı ve bilgi teorisini içermeyen bilimsel dünya görüşü; tek başına dünya görüşü olduğunu öne süren, sadece bilimlerin bir bileşkesi tarafından gerçekleştirilebilecek olan bir işi kendi omuzlarına alan `salt` felsefe kadar saçmadır. Felsefe aynı zamanda dünya görüşünün gelişiminin mantığıdır ya da Lenin’in ifade ettiği gibi, o, dünya görüşünün `yaşayan ruhudur`." Diyalekti..»»
Karl MarxFriedrich EngelsVladimir İlyiç Lenin

Akyüz Yayıncılık

Gerilla savaşı asilliğin öbür adıdır. Güçlü bir düşmana karşı "vur-kaç" taktiğiyle küçük silahlı grupların gerçekleştirdiği bu mücadele tarzı, tarih boyunca mazlumların, yoksulların, ezilenlerin kullandığı yöntemlerden biri olmuştur.

Bu çalışma, Marksist sistematiğin en önemli adları olan Marx-Engels ve Lenin`in yaşanan toplumsal pratiklerde gerilla savaşına ya da bu askeri sanata teorik ve..»»

Ernesto Che Guevara

Everest Yayınları

"Bu, halk mücadelesinin herhangi bir anında, gerilla topraklarının içinde ve dışındaki sivil örgütlenmenin şemasıdır. Tüm bu anlatılanları en üst derecede mükemmelleştirmenin olanakları mevcuttur; bir kez daha tekrarlıyorum, benim ağzımdan konuşan küba devrimi deneyimimizdir, yeni deneyimler bu kavramalrı değiştirebilir ve iyileştirebilir. Burada verdiğimiz bir şemadır, bir kutsal kitap değil."..»»

Kolektif

Kalkedon Yayıncılık

Aralık 1999 tarihinde Berlin`de yapılan kurultay, Berlin Programı kabul edildikten on yıl sonra, bir komisyonu SPD`nin temel ilkelerini içeren bir program hazırlamakla görevlendirmiştir. SPD uzun süre muhalefette kaldıktan sonra yeniden Almanya`nın yönetiminde sorumluluk üstlenmişti. Program ilkelerinin çağdaşlaştırılması bu yüzden bazılarının istediği, bazılarının ise korktuğu bir konu haline ..»»

 « Önceki sayfa   1   2   3   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.