Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Siyaset-Küreselleşme

Siyaset-Küreselleşme isimli konu başlığında toplam 8 kitap bulunuyor.
  Siyaset-Küreselleşme kategorisindeki kitaplar
Mustafa Peköz

Kalkedon Yayıncılık

Küresel Güçlerin Ortadoğu Stratejisi»»
Selime Güzelsarı

Sosyal Araştırmalar Vakfı

"Bu çalışmada kapitalizmin küresel nitelik kazandığı ve evrensel bir sistem haline geldiği neoliberal küreselleşme sürecinde, devlet iktidarının örgütlenme ve yönetim biçiminin dönüşümü ve bu dönüşümün sınıfsal içeriği, Türkiye örneği üzerinden mali idarede yeniden yapılanmaya odaklanılarak incelenmiştit. Bu incelemede kapitalizmin genel dinamikleri ve dışsal olarak nitelenen aktörleri ile Türk..»»

Abdülkadir Şenkal

Alfa Yayınları

Dünya tarihinde şimdiye kadar iki büyük dönüşüm hareketi yaşanmıştır. Bunlardan birincisi 18. yüzyılda ortaya çıkan Sanayi Devrimi, diğeri ise, 1980’lerde başlayan ve etkisi günümüzde tüm hızıyla devam eden küreselleşmedir. Ortaya çıkan bu yeni süreç eskisinden çok daha geniş kapsamlı ve derin etkilere sahiptir. Yoksulluk, işsizlik, eşitsizlik, sosyal güvencesizlik gibi aşina olduğumuz kavramla..»»

Jürgen Habermas

Bakış Yayınları

"Küreselleşme" parolası altında dikkatleri üzerine çeken yeni gelişim, tarihi bir terkibi köklü bir değişime uğratmaktadır. Bu terkib, kendini devlet toplum ve iktisadın aynı milli sınırlar dahilinde bir arada gelişmesi olarak göstermiştir. Milletler-arası iktisat sisteminde, ticari münasebetleri iç ve dış ticaret diye ayıran sınırları devletler tespit ederlerdi. Pazarların küreselleşmesi ile b..»»

Harry Magdoff

Kalkedon Yayıncılık

Kapitalizm karşısındaki dava birkaç cepheye sahiptir. Birincisi, kapitalizm, sömürgeci ve emperyal savaşlara ve daha yoksul ülkelerin ekonomik egemenlik altına alınmasına yol açarak yayılmak zorunda olan bir sistemdir. Sistemin temel işleyişi ulusal ve uluslararası düzlemlerde aynı anda büyük bir zenginlik ve yoksulluk yaratır. Bu durumun bir sonucu, insanlığın büyük bir bölümünü, çoğunun güven..»»

Zygmunt Bauman

Ayrıntı Yayınları

Bauman, Küreselleşme kitabında çarpıcı örneklerle küreselleşmenin getirdiği ahlaki ikilemlere değiniyor. Yiyeceğin bol olduğu yere gitmek isteyen açlar, büyük paralar ödeyerek kendilerini `çatık kaşların` beklediği yolculuklarına çürük teknelerle, kimliksiz çıkarken; zenginler uçakların birinci mevkilerinde şampanyalarını yudumlayarak küreselliğin tadını çıkarıyor, üstelik daha ucuza. Suç ve ceza ..»»
Bülent Günsoy

İmaj Yayınevi

Küreselleşme sürekli olarak değişen ve aynı zamanda oluşturduğu etkiler nedeniyle dünyayı da değiştiren bir olgudur. Artık tarafsız kalmanın neredeyse olanaksız olduğu bir tartışma ortamında küreselleşme karşıtları dahi bu olgunun olağanüstü enerjisini kabullenmiş durumdadır. Başta ekonomik analizler olmak üzere birçok bilim dalında formülasyonların vazgeçilmez bir değişkeni haline gelen küreselle..»»
Erik Orsenna

Metis Yayınları

"Bu hikâye çok eski çağlarda başlar. Yoldan geçen biri, dallarının ucunda beyaz yumaklar olan bir ağaççık fark eder. Elini uzattığını tahmin edebiliriz. İnsan türü pamuğun yumuşaklığıyla tanışır böylece... Yıllardır içimde bir şey, tarımdan yola çıkıp biyokimyadan geçerek tekstil sanayiine varan, kıtaları birbirine bağlayan pamuk yollarını izlersem, gezegenimi daha iyi anlayacağımı söylüyordu b..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.