Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Siyaset-Deneme

Siyaset-Deneme isimli konu başlığında toplam 31 kitap bulunuyor.
  Siyaset-Deneme kategorisindeki kitaplar
Mustafa Balbay

Cumhuriyet Kitapları

La Fontaine`in tilkiyle peynirini kaptıran kargası `gaak` deyince süperstar olur... Yazın bol bol dans edip eğlenen ağustosböceği kışın karıncaya veda edip, sıcak iklimlere uçar... Affedersin La Fontaine, Üzgünüz gerçekten, Masallarında verdiğin dersler, Tersine döndü. Karga da karınca da şaşkın: `Doğrusu hangi yöndü? ` Affına sığınıp Derslerini bugüne taşıdık. İnsanlar alemini incitmemeye dikk..»»

Nurettin Kurtuluş

Yalın Ses Yayınları

Türkler asırlardır gittikleri her yerde "ah şu Türkler" denilerek sevgiyle karşılanmışlardır. Fakat; bir süre sonra "vahşi Türkler" olmuşlardır. Neredeyse yarım asırdır Avrupa`ya ihraç edilen insanlarımız başlangıçta törenlerle karşılanırlarken bugün dışlanmışlardır. 11 Eylül 2001 yılında New York`taki Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırının faturası tüm Müslümanlara çıkarılırken, Avrupa`da ..»»

Ümit Zileli

Cumhuriyet Kitapları

Sevdiğim aydın tanımlarından biri şudur: Ülkesinin geleceğine harç taşıyan kişiye aydın denir. Aydın; o harcı kaç kat taşıyabilirse, ülkesini o kadar yükseğe çıkartır. O harcı, yorulmadan, usanmadan, dökmeden yükseklere taşımak, herkesin harcı değildir. Kimi yolda yön değiştirir, döner. Kimi yön değiştirmemiş gibi yapıp, dönenlerin yolundan gider. Kimi yorulur, çekilir. Kimi yeni hizmet yerleri..»»

Aime Cesaire

Salyangoz Yayınları

"Hitler`den bahsetmiyorum, ya da gardiyandan, ya da maceracıdan; ben yolun karşısındaki "terbiyeli çocuk"tan söz ediyorum, bir SS elemanından, gangsterlerden değil, saygıdeğer burjuvalardan bahsediyorum."Aimé Césaire

"Bütün çağıltısıyla aşağılara doğru iniyor Césaire. Aşağılarda, derinlerde nelerin olup bittiğini görmeye razı görüp sonra yeniden yukarılara tırmanacak. Kendi iniyor, ama siya..»»

Vladimir İ. Lenin

Agora Kitaplığı

Agora Kitaplığı ‘Lenin külliyatı’nı yayınlamaya devam ediyor. `Bolşevikler ve Proletarya Diktatörlüğü` başlığını taşıyan bu derleme de, çevirmen Ferit Burak Aydar`ın tasarlayıp derlediği ve ilki `Sovyet İktidarı ve Dünya Devrimi` olan `Devrim Yazıları` serisinin ikinci cildi olacaktır." »»
Özdemir İnce

Cumhuriyet Kitapları

Hayali bir demokrasiyi boyayıp satmak için “demokratik olmayan birçok cumhuriyet var” diyenlere karşı Özdemir İnce “Bizi ilgilendiren cumhuriyetli bir demokrasi” diyor ve 1923 Cumhuriyeti’ne karşı kurulan tuzakları bozuyor. »»
Özdemir İnce

Cumhuriyet Kitapları

Kardeşlik olmaksızın demokrasinin olamayacağını anlatıyor Özdemir İnce: “Kardeşliğin yol gösterdiği özgürlük ve eşitlik anlayışı gerekiyor insanlığa. Yoksa bütün demokrasiler demokrasisiz bir demokrasi karikatürüne benzer” diyor. »»
Hasan Yalçın (Selim Uslu)

Kaynak Yayınları

Selim Uslu`nun Hasan Yalçın`ın takma adlarından olduğunu artık okuyucu biliyor. Devlet ve Ben kitabı yayımlandığı zaman Hasan Yalçın`a şunu söylemiştim: "Devlet niçin yaratıldı biliyor musun? Selim Uslu`nun 1996 yılında `Devlet ve Ben` başlıklı şaheserini yazması için…" Selim Uslu, mizahımızın doruklarından biridir. Onu kalıcı kılan, ülkemiz mizahına getirdiği yeni üslup kadar teorisyenliğidir ..»»

Mustafa Varansel

İkinci Adam Yayınları

Mustafa Varansel 1963 yılında Antalya'da doğdu. Hukuk öğrenimi yapıp, siyaset, felsefe ve ekonomi ile ilgilendi. "Evrenin sonsuz akışında her şey sürekli değişmektedir. Bu değişimler evrimin doğal sonucudur. Toplumsal yapılar, sistemler, toplumsal işlerlik modelleri, bilimsel gerçeklerin ve yaratıcı düşüncenin yeni algılamalarına göre değişimini gerçekleştirecek ve evrim sonsuz bir süreçte devam ..»»
Zülfü Livaneli

Telos Yayıncılık

"... Bütün bu diktatörler Türk olsalardı ve diktatörlüklerini Türkiye'de sürdürselerdi, başlarına bunların hiçbiri gelmeyecekti. bir sahil kasabasında yaptırdıkları güzel köşklerinde asude bir hayat süreceklerdi; bulvarlara, caddelere adları verilecekti; ülkelerinin özgür ve demokrat basını onlardan saygıyla söz edecek, demeçlerini yayınlayacak, bağlılık bildirecekti; törenlere katılacak, sevgili ..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.