Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Postmodernizm

Postmodernizm isimli konu başlığında toplam 40 kitap bulunuyor.
  Postmodernizm kategorisindeki kitaplar
Edith Wyschogrod

İnsan Yayınları

Bir çok din, dünyaya ve hayata dair sorunları azizlerin kişilikleri e menkıbeleri üzerinden dile getirmiştir. Azizler dini söyleme göre kendilerini bütünüyle `öteki`nin hizmetine adayan kimselerdir. Azizler ve Postmodernizm, postmodern bir etik kurma yolunda - ki bunu yaparken de azizce kişiliklerin menkıbelerine başvuran - cüretkar b..»»
Sinan Kutlu

Papirüs Yayınları

"Elveda Postmodernizm" çalışmasında Sinan Kutlu, postmodernizmin üç temel karakterini; kuantum fiziği kaynaklı idealizmini, aydınlanma karşıtlığının temellerini ve kültür sorunsalına bakışını, marksist bir açıdan yaklaşarak eleştiriyor ve şunları söylüyor: "Evleda Postmodernizm`in, yıkılmaya, üstelik üstümüze yıkılmaya yüztutan bir dünyanın karşısına yeni bir dünya kurmak için koyulan, kendi halin..»»
Tommaso Campanella

Say Yayınları

Yapıtları en az on cilt tutan Campanella'nın uzun süren yaşamı tam bir özgürlük mücadelesidir. İtalyanca olarak kaleme aldığı Güneş Ülkesi, yaşamını adadığı "özgürlük" düşüncesinin ve otoriteye karşı boyun eğmezliğinin simgesi gibidir. Bu büyük yapıt, ona ilk kez yaklaşanlar için ilerlemekte tereddüt edilecek büyük ve gür bir orman ya da bir labirent havası verir. Aynı zamanda 30 yıllık hapislik..»»
Kasım Küçükalp

Say Yayınları

Husserl, geliştirdiği fenomenoloji yöntemiyle, 20. yüzyıl felsefeleri ve sosyal bilim çalışmalarında ciddi bir belirleyiciliğe sahiptir. Hemen tüm felsefi kariyeri boyunca, temelleri Rönesans sonrası bilimsel yaklaşımlarla atılmış olan yerleşik bilim anlayışının, bu anlayışa egemen olan tutumun ve zamanla bu doğrultuda teşekkül etmiş insanbilimlerinin sıkı bir eleştirmeni olarak karşımıza çıkar...»»
Zeynep Sayın

Mitos Boyut Yayınları

*Tükendi. İyilik ve kötülüğün kaynağı nedir? Batı düşüncesi bu soruya iki temel yanıt verdi: Her şeyin Tanrıdan geldiğini savlayan dinsel kökenli yanıt ve her şeyin akıldan geldiğini savlayan dinsel olmayan yanıt. İki yanıt da her şeyin kökeninin bir ve tek (Tanrı veya akıl) olduğunu savlıyor ve her şeyi o t..»»
İsmail Çolak

Lamure Yayınları

Modern Zamanlarda Osmanlı'yı Aramak adlı çalışmanın en başta gelen hedefi, post-modern dünyada Osmanlı'nın yerini tayin etmek, arkasında bıraktığı coğrafyalarda yaşayan milletlerin dün-bugün çizgisinde durumlarını gözler önüne serip, buralarda hegemonik politikalar geliştiren Batılı Devletlerin Osmanlı'ya kıyasen içine düştükleri halin fotoğrafını çekmektir. Kitabımızda, "Balkan (Kosova) v..»»
Mehmet Yüksel

Siyasal Kitabevi

"Sosyoloji, hukuk ve kamu yönetimi alanlarında lisans ve lisansüstü çalışmalarını yıllar önce tamamlamış olan Sosyoloji Doçenti Mehmet Yüksel?in daha önceden okurla paylaştığı küreselleşme, hukuk ve sosyoloji içerikli eserlerinin ardından, şimdi inceleme alanının daha da çeşitlenerek arttığını gösteren bu son eserine ilişkin bir noktayı özellikle belirtmekte yarar var; Modernite, Postmodernite ve ..»»
Derleyen: Mehmet Küçük

Vadi Yayınları

Ütopya ve felaketin aynı postmodern sahnenin parçaları olmalarından ötürü, eğer daha iyi bir geleceğe duyulan umut rasyonel olarak haklılaştırılacaksa, bu umudun çağımızın hem tehlikelerini hem de olanaklarını içeren bir teoriye oturtulması gerekir.

-Douglas Kellner»»

Mazhar Bağlı

Kapı Yayınları

Modernleşme düşüncesi, insanın mümkün tüm pratiklerini evrimci ve ilerlemeci bir çizgide ele alarak insanı "soyut" bir tekçiliğe doğru sürüklerken "yöntemin değil daha çok "bir yöntemin altını çizmektedir. Oysa o, mümkün bütün temsillerden yalnızca birisini içinde barındırabilir. Tekil olan bu temsil alanı tüm var olan ve olabilecek olan temsilleri koşullayan yapısıyla her düşünceyi içine çeken bi..»»
Matei Calinescu

Küre Yayınları

Yaklaşık son yüz elli yıldır, "modern", "modernlik" ve daha yakın zamanlarda "modernizm" gibi terimler, buna bağlı bir dizi fikirle birlikte sanatsal ya da edebi bağlamlarda keskinliği gitgide artan bir tarihsel görececilik anlamı vermek üzere kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan ve özellikle 1950'lerden sonra postmodern çağ kavramı, aralarında Arnold Toynbee gibi bir tarih ve kültür felsefe..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.