Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur. Mevlana [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Ney

Ney isimli konu başlığında toplam 4 kitap bulunuyor.
  Ney kategorisindeki kitaplar
Sencer Derya

Pan Yayıncılık

Türk müziğinin önemli sazlarından ney`in öğretimi, yüzyıllarca geleneksel yöntemlerle sürdürülmüş, hem teknik bilgiler hem de geleneksel tavır ustadan çırağa aktarılmıştır. Bugüne kadar pek çok neyzen yetiştirmiş usta neyzen Sencer Derya`nın kitabı bir metot olduğu kadar, ney sazının Türk müziği içindeki yerini, yapımını, ustalarını da bu saza yeni ilgi duyanlara aktaran bir eser. Ekinde A. Şen..»»

Süleyman Erguner

Erguner Müzik

Neyzen Süleyman Erguner tarafından yıllarca süren çalışmaların ürünü olan bu "metod"`da, musikimizin önemli sazı olan ney hakkında tarihi bilgi, yapımı, özellikleri, üflemesi-icrası, mevlevîlik ile ney arasındaki ilişki, neyzenler hakkında bilgiler, çeşitli makam bilgileri ve seyirlerle örnek eserler bulunmaktadır. Ayrıca dörtlü-beşlilerle bazı makamların anlatımı ve uygulamaları, taksim ve tra..»»

Temel Hakkı Karahasan

Alkım Yayınları

Boğum yerleri açılan bir kamışa belli aralıklarla 6`sı önde olmak üzere 7 delik açılarak yapılan çalgının, üflenen ucuna, genellikle boynuzdan ya da fildişinden koniş bir başpare takılır. Kamışın dokuz boğumlu olmasına dikkat edilir. Öbürleri tümüyle, en üstteki boğum ise yarım açılır. Kamışın her iki ucuna, çatlamaması, için parazvane denilen medeni yüzükler takılır. Ses alanı üç oktava yakınd..»»

Ahmet Kaya (Neyzen)

Çağlar Musuki Yayınları

Geçmişten günümüze doğru uzanan tarihi süreç içerisinde doğada tespit edilebilen tüm sesleri Türk Mûsıkîsi ses sistemi içerisinde bulabilmek, özellikle Türk sazları ile ifade etmek mümkündür. Bu seslerin icrasında en başlarda anılması gereken sazın Ney olduğunu ifade edersek yanılmış olmayız. İfade kudreti, etkileyiciliği ve çıkardığı sada ile Ney, Türk Mûsıkîsini çok güzel anlatmaktadır. ..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.