Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılamaz. Cicero [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Milliyetçilik

Milliyetçilik isimli konu başlığında toplam 41 kitap bulunuyor.
  Milliyetçilik kategorisindeki kitaplar
Temel DemirerSibel Özbudun

Ütopya Yayınevi

Türkiye`nin `derin` yakın tarihçesi, tekrar tekrar okunması gereken bir kitap gibi duruyor önümüzde. Her kapattığımızda bir başka uğursuz olayla sayfalarını yeniden karıştırmak zorunda kaldığımız, bir türlü bitmeyen/bitirilemeyen, bir `kara` kitap. Susurluk`la `bitti` denilen, Şemdinli`yle tıslayarak kaldırıyor başını. Yakın bir örnek ise `milli katil` Mehmet Ali Ağca`nın bir `derin devlet` çel..»»

Kolektif

NTV Yayınları

NTV Almanak 2011 :Türkiye'de ve dünyada fotoğraflarla bir yıl... Geride bıraktığımız yıl boyunca Türkiye ve dünyada meydana gelen olaylar bir NTV klasiğinde, Almanak 2011'de! Tunus'tan Mısır'a, Arap Baharı'ndan Avrupa Birliği'nin "sonbahar"ına... Patlayan yanardağlardan tsunami dalgalarına... Oscar ödüllerinden yeşil sahaların yenilmez Barcelona'sına... NTV Almanak, geçen bir y..»»
Kolektif

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

İki yüzyıldır bir dalga gibi yükselip alçaldığına tanık olunan milliyetçilik olgusu, yeni yüzyılın başlangıcında da akademik tartışmaların en önemli konusu. Kimlik, milli türdeşleşme, aidiyet, etnik siyaset gibi kavramların etrafında yapılan tartışmalar, dünyadaki somut sorunları ele alabilmek için yeni bakış açılarına ihtiyaç duyuyor. 21. Yüzyılda Milliyetçilik farklı bakış açılarına sahip a..»»
Leon Poliakov

Epos Yayınları

Irkve Milliyetçilik: Yönetenlerin elindeki büyülü âsâ... ezilenin hıncını, ezenin gösterdiği hedef gibi işaretlenmiş bir yanlış gazaba dönüştürmeyi sağlayan mucizevî iksir... Aryen fantazmının, ırkçılık ve milliyetçiliğin başladığı miladi bir çağ olmamıştır. Ama soy/ırk/milliyet kavramlarının, çeşitli dönemlerde yönetenler ve felsefî ideolojiler aracılığıyla akılcılaştırılarak hepsi de aynı ..»»
M. Kemal Yılmaz

Tebeşir Yayınları

Eserde ayrıntılı bir biçimde işlendiği üzere; Çıkarı uğruna milli menfaatleri hiçe sayanlar !.. Takip ve tespit edin!.. Baskı altında kalıp hakkı çiğneyenleri!.. Hakkı tutup kaldırmayanları!.. Yetkisini tam kullanmayanları da iyi belirleyin!.. Yanlışı yakalamak da bir görevin ifasıdır. Yoksa yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkışmak, sıkıntı yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Yanlışı yaka..»»
Michael Billig

Gelenek Yayıncılık

Çağımızda, `millet olma` fikrini sanki bir hale çevrelemekte. Ana vatana tecavüz edilmesi gerçek annelere tecavüz edilmesinden daha kötü; bir milletin ölümü, kanlı canlı ölümün de ötesinde, trajedilerin en büyüğü.

Eğer millet olmaya bağlanmış ideolojik bir hale mevcutsa, o zaman Tanrı`nın bu dünyevi mistisizmde oynadığı rol ilginçtir. Milletler düzeni Tanrı`ya hizmet etmek için kurulmamış..»»

Zekeriya Yıldız

Timaş Yayınları

Milliyetçiliğin tarihi kökleri nerelere uzanıyor? Müsbet milliyetçilik, menfi milliyetçilik ayrımının kıstasları nelerdir? Irkçılığın milliyetçilikten farkı nedir? Milliyetçiliği din gibi algılayan aydınların ihaneti nelere maloldu? Milli devlet, azınlık hakları, federasyon, cumhuriyet kavramları neleri kapsar?... (Arka Kapak) »»
Oğuzhan Cengiz

Bilgeoğuz Yayınları

Son bir kez parçalayarak karanlıkları.... O'nu, zayıf omuzlarına yüklendiği büyük ideali için vurdular... O, şimdi cennet bahçesinde kendi gibi yaşayan ölülerin, Özmenlerin, Önkuzuların, Darendelilerin, Haşatlıların, Orhan Barutların, Gün Sazakların arasından yüzlerce, binlerce, binlerce şehidin arasında... Biz ezildikçe çoğaldık, bir öldük bin dirildik. Şahadet mertebesine erişen bir..»»
Metin Aydoğan

Umay Yayınları

Attila İlhan: Metin Aydoğan'ın Bitmeyen Oyun'unu okuduğum sırada tadına doyamadığım satırlar, hem beni tekrar o ürpertici heyecana sürükledi, hem de Türkiye'yi yıllardır yönettiğini zanneden politikacı kısmının zavallılığını, bir kere daha düşündürdü; dikkatle okuyup, devlet nasıl yönetilirmiş, bir daha düşünsünler... Sizi bilmem ama, ben hayatım boyunca şu okuduğumdan daha güzel bir şiir okumad..»»
Yakup Kadri Karaosmanoğlu

İletişim Yayınevi

Ergenekon adı altında topladığım yazılar(...) Millî Mücadele sıralarında, İkdam gazetesinde çıkmış makalelerden bir küçük kısımdır. (...) Günü gününe, üç yıllık bir devreyi dolduran yüzlerce makale içinden yalnız elli-altmış tanesini ayırıp bir kitap halinde yayımladım. (...) 1920 yılından 1923'e kadar Türk milletinin geçirdiği vicdan ve fikir buhranlarını, ancak bu gibi yazılarla hatırlamak kab..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.