Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracaklarına, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. Newton [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Kürt Tarihi

Kürt Tarihi isimli konu başlığında toplam 31 kitap bulunuyor.
  Kürt Tarihi kategorisindeki kitaplar
Ali Rıza Özdemir

Kripto Kitaplar

Elinizde tuttuğunuz eser; “Kürt” kelimesinin anlamını; Kürtlerin etnik kökenlerini, tarihini, coğrafyasını, dilini, kültürünü ve dinini belgelere göre anlatan bilimsel bir çalışma… Kimimizin az bildiği, kimimizin hiç bilmediği, kimilerinin de çok bildiğini sanıp aslında hiçbir şey bilmediği “Kürt”, “Kurmanç” ve “Kürtçülük” konularına ışık tutan bir yapıt… Tarih boyunca Türklük..»»
Naci Kutlay

Peri Yayınları

Ortadoğu halkları içinde sayıca dördüncü nüfusa sahip olan Kürtlerin konumu, bölgede önemli bir sorun. Yarım yüzyılı aşkın sürede, Kürtlerin yaşadıkları ülkelerde (Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Kafkasya) Kürt kimlik ve ülkelerdeki moderniyete katılım, Kürt toplumunda özel şekillenmeye neden oldu. Küreselleşme, demokratikleşme ve değişim arzuları Kürtlerin de düşünce dünyasına yansıdı.»»
Martin van Bruinessen

İletişim Yayınları

Martin van Bruinessen`in bu kitabı Kürtler üzerine yapılmış ilk ve en kapsamlı saha araştırmasına dayanmaktadır. Kürt coğrafyası üzerine antropolojik ve sosyolojik verileriyle öne çıkan Ağa, Şeyh, Devlet, ilk baskısının yayımlanmasından bu zamana kadar, bölgedeki ardı arkası kesilmeyen köklü sarsıntılarla ve altüst oluşlara rağmen, klasik bir referans eser olma niteliğinden hiçbir şey kaybetmemişt..»»
Henny Harald Hansen

Avesta

1957 yılında Danimarka`dan bir kazı ekibi, Küçük Zap`ın kıyısında bulunan ve bir süre sonra sularla kaplanacak olan Dokan bölgesine gider. Bu ekibe, Danimarka Ulusal Müzesi Etnografi bölümünde çalışan Prof. Henny Harald Hansen de katılır. Topzawah`ta dört ay bir Kürt şeyhinin evinde kalır. Süleymaniye`den Halepçe`ye bir çok yeri dolaşır, araştırmalar yapar.

Hansen, bu gezi kitabında, bir k..»»

Doğu Perinçek (Yayına Hazırlayan)

Kaynak Yayınları

Aşiretler Raporu, 2000`e Doğru dergisinin 13 Aralık 1987 tarihli, 51. sayısında kamuoyuna açıklanmıştı.

O zaman Rapor`u sunarken yazdığı "Devletin Kısırdöngüsü" başlıklı yazısı nedeniyle Doğu Perinçek, Fatma Yazıcı ile birlikte yargılandı. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 1988/82 Esas, 1990/33 Karar sayılı ve 23 Şubat 1990 günlü kararıyla "suçun oluşmadığını" saptadı ve aklanmalarına hükme..»»

Edip Polat

Evrensel Basım Yayın

Bilim Dilinde Kürtler»»
Komisyon

Nesil Yayınları

"Doğru bir çözüm, öncelikle soruları doğru sormaya ve doğru sorular sormaya bağlıdır. Doğru sorular sorabilmek için ise, meselenin adını doğru koyabilmek gerekir. Meselenin adı doğru konulmadığı sürece, çok sorular sorulur, çok konuşulur, çok çözümler üretilir; ama bütün bunlar bizi kalıcı bir çözüme ulaştırmaz. Bu bakımdan, eğip bükmeden, belli bir veçhesiyle sınırlamadan meseleyi adlandırma..»»
M. Şerif Fırat

IQ Kültür Sanat Yayıncılık

M. Şerif Fırat, “Doğu İlleri ve Varto Tarihi”ni 1945 yılında yazmış; Türkiye`nin Doğu ve Güneydoğusunda yaşayan insanların nasıl kaynaştıklarını, inanç ve törelerinin nasıl içselleştirdiklerini anlatmıştır. Eserinin yayımlandığı tarihten hemen sonra da katledilmiştir. Yazarı katledenler, çeşitli yöntemlerle eserini de piyasadan çekmişlerdir. Yazarın katledilmesi ve eserinin piyasadan çekilmesi ..»»

Rohat Alakom

Avesta

Üç milyona yakın Kürt`ün yaşadığı tahmin edilen İstanbul, dünyanın `en büyük Kürt kenti` olarak kabul ediliyor. Birçok kültür ve uygarlığın birarada yaşadığı imparatorlukların başkenti, Kürtlerin de `kültür başkenti` olmuştur. 19. yüzyılın sonlarından itibaren bu şehir, Kürt entelijensiyasının ve siyasal, kültürel faaliyetlerinin merkezi olmuştur. Uluslaşma sürecinin başlarında Kürtler birçok i..»»

Ömer Özüyılmaz

Karakutu Yayınları

Kürtler tarihsel kökenleri nereye dayanmaktadır?

Siyasal Kürtçülerce ileri sürülen iddialarda ilk olarak Kürtler adına milattan önceki dönemde yaşamış topluluklar sahiplenilmiş, Kürt tarihinin diğer geri kalan kısmı için ise 1600`lü yıllar yeni bir başlangıç olarak kabul edilmiştir. Fakat iki zaman dilimi arasında kalan binlerce yıllık zaman dilimi hakkında bir fikir ileri sürülmemiştir. ..»»

 « Önceki sayfa   1   2   3   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.