Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yalnış bilinirse doğruya ulaşılamaz. Farabi [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Frankfurt Okulu

Frankfurt Okulu isimli konu başlığında toplam 7 kitap bulunuyor.
  Frankfurt Okulu kategorisindeki kitaplar
Max Horkheimer

Metis Yayınları

Akıl Tutulması, Frankfurt Enstitüsü`nün ve kurucusu Max Horkheimer`in temel yapıtlarındandır. Kitap, yazarın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı İkinci Dünya Savaşı yıllarında, ABD`de, Avrupa felsefe geleneğine yabancı Amerikalı okurların düzeyi göz önünde tutularak ve İngilizce olarak yazılmıştı. Belki de bu yüzden, "zorluğuyla" ünlü Frankfurt okulu kuramcılarının en açık ve en "kolay" metinle..»»

Raymond Geuss

Ayrıntı Yayınları

Yirminci yüzyılın en önemli düşünce geleneklerinden biri olan Frankfurt Okulu, eleştirel teoriyi radikal anlamda yeni bir bilgi biçimi olarak sunmuş ve bu bilginin bizleri gerçek veya doğru çıkarlarımız konusunda aydınlatacağını ve çoğu zaman farkında olmadığımız baskı biçimlerinden, zorlamalardan kurtaracağını savunmuştur.

Faşizmin en güçlü olduğu dönemde bir direniş söylemi olarak geliş..»»

H. Emre Bağce

Doğu Batı Yayınları

Frankfurt Okulu, Batı düşünce tarihinin en bunalımlı yıllarında bir kırılma ânına rastlar. Bir grup entelektüel, kapitalizm ve faşizm için alternatif sayılabilecek dünya görüşlerini "Frankfurt Okulu" çatısı altında bir araya toplamışlardı. Adorno, Horkheimer, Benjamin, Marcuse, Fromm "müteakiben Habermas" ve bu çevrenin diğer mensupları, geçmişin katı ve geleceğin umutsuz göründüğü bir zaman di..»»

Sezgin Kızılçelik

Anı Yayıncılık

Toplumların siyasal bunalımlara girdiği dönemler, sorunlara çözüm getirmeye girişen felsefi tutumların, çelişkileri ortaya koyuşlarında kendilerinin de öbekleştikleri, keskileşen karşıtlıklara dönüştükleri dönemlerdir. Böyle zamanlarda bireysel çıkışların yerini, belli amaçlarda buluşan, birbirini tamamlayan ve toplu bir bakış sunan gruplar alır. Gruplaşmaların siyasal atılımlı olmaması olanaksızd..»»
Phil Slater

Kabalcı Yayınları

Frankfurt Okulu terimi yaygın, ancak savruk bir biçimde hem bir grup entelektüeli hem de özgül bir toplum teorisini belirtmek için kullanılagelmiştir. Frankfurt Okulu`nun en radikal olduğu kuruluş yıllarını el alan bu kitap Max Horkheimer, Theodor W. Adorno, Herbert Marcuse ve Erich Fromm`un eleştirel toplum teorisi sorununa katkıları üzerinde odaklanıyor.

Wilhelm Reich, Kari Korsch, Walte..»»

D. Beybin Kejanlıoğlu

Bilim ve Sanat Yayınları

İletişim çalışmalarının tarihçelerini sunan ya da iletişim alanındaki başlıca yaklaşımları sınıflandıran birçok yapıtta Frankfurt Okulu, kimileyin görmezden gelinmiş kimileyin tarihsel bir uğrağa sıkıştırılıp bırakılmış, kimileyin de Okul`un bir yada da iki üyesinin düşüncelerinin kısmi yorumlarına yaslanan, birbirlerinden farklı ama hiçbiri de Okul`un mirasının çok yönlü doğasını barındırmayan..»»

Besim F. Dellaloğlu

Bağlam Yayınları

Frankfurt Okulu mutlak doğruyu reddeder, ama "hem öyle hem böyle"yi de reddeder. Her hakikat söylemi, kendi koordinatları içerisinde mutlak doğruluk iddiasını taşır. Yani bir yandan mutlak doğru yoktur, bir yandan da her hakikat söylemi, kendi söylemini karşısında buluğu söyleme dayatır ve böylece bir çatışma, bir gerilim oluşur. Bu çatışmada, kendi söyleminin baskın çıkması, kendi hakikatinin ..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.