Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yalnış bilinirse doğruya ulaşılamaz. Farabi [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Felsefe-Genel

Felsefe-Genel isimli konu başlığında toplam 718 kitap bulunuyor.
  Felsefe-Genel kategorisindeki kitaplar
Kaan H. Ökten

Agora Kitaplığı

Bu "Kılavuz", birkaç görevi birden üstlenmeye çalışmaktadır: "Varlık ve Zaman"a dair hem bir sözlük, hem bir sinopsis, hem bir kavramlar açıklaması ve hem de kısa bir yayım öyküsü özeti olması maksadıyla hazırlanmıştır. Amacı, yazarın yine Agora Kitaplığı`ndan çıkan "Varlık ve Zaman" kitabını Türkçe`ye çevirme sürecine teknik ve terminolojik bakımdan destek olmasıdır. "Kılavuz"un ağırlığını, 28..»»

Nejat Bozkurt

Morpa Kültür Yayınları

Nejat Bozkurt yapıtında 20. yüzyılın genişçe bir bölümünün başlıca filozoflarını ve onların felsefi dizgelerini bir araya toplamıştır. Yazar yapıtında söylemlerini tamamlamış düşünürlerin felsefe dizgelerini ele alarak onları teknik ayrıntılara girmeden geniş bir kesimin anlayacağı bir biçimde aktarmıştır. Öğretmenin yanında eleştirel düşündürmeyi de amaçlayan bu çalışmada, düşünürlere ve dizgeler..»»
Kolektif

Caretta Yayıncılık

Descartes'ın 'Düşünüyorum, öyleyse varım'ı, Sokrates'in yöntemi, Hegel'in diyalektiği, Russell'ın paradoksu, Heidegger'in hiçliği... Tabii ki, hepsinin ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Yani, muhakkak hepsini duymuşsunuzdur. Ama bu felsefe kavramları hakkında bir akşam yemeğinde tartışmaya katılabilecek ya da felsefi bilginizle bir bar sohbetinde göz kamaştırabilecek kadar bilgi sahibi misiniz? ..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Felsefe uğraşından Aristoteles`in eline hemen hemen hiçbir şey geçmemiştir. Ama O, bütün Batı, hatta İslam uygarlığı felsefesinin temelini atmıştır. O`na rasyonel ve bilimsel bir dünya borçluyuz. Felsefeyi işimize yarar hale getirmeye çalışan Paul Strathern, Aristoteles felsefesini bütün akademik çalışmalardan uzak bir şekilde bize sunmaktadır. Yazara göre Aristoteles`in sistematik metodu ve ..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Rene Descartes çocukluğunun büyük bölümünü yalnızlık içinde geçirdi. Bu hayatının geri kalanını da şekillendirdi; Descartes yalnızlığını sürdürdü. Sonsuz yalnız saatlerin karı şu oldu: "Düşünüyorum, öyleyse varım." Descartes bunu söyledi ve ütün felsefeyi değiştirdi. O varoluşunu düşünceleriyle kanıtlayabileceğini keşfetti. İnanışına göre bu içsel bilgi esas gerçeklikti. Dış etkenler insanı beyhud..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Hegel ciddiye alınmak istiyordu; sonuçta bu isteği gerçekleşir de. Onun düşünsel armağanı tüm Avrupa`ya yayılır. Hegel`in felsefesi çağın arzularını yerine getirir. Disiplin ve düzen inancı, istekli ve yoğun çalışma, acının şifalı gücü. Daha sonra Avrupa bu motivasyonu unutup durağanlaşır. Ama bundan hergün giydiği sarı-gri ceketi içindeki hamur suratlı profesör sorumlu tutulamaz. Doğrusu, Hegel..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Kierkagaard akademik anlamda gerçek bir filozof değildi. Buna rağmen, birçok insanın felsefeden beklediği şeyi üretti. Dünya hakkında yazmadı, hayat hakkında yazdı -nasıl yaşadığımız, nasıl yaşamayı seçtiğimiz hakkında. Konusu birey ve onun varoluşuydu: “Varolan varlık.” Kierkegaard’ın görüşüne göre bu tamamen öznel varlık, neden, mantık, felsefi sistemler ve hatta “psikolojinin bahanelerinin” men..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Çinliler 1949`daki Devrim`e kadar Konfüçyus`un öğretisine uygun yaşadılar. Çin yaşam felsefesi Konfüçyusçulukla içiçe geçtiği için Çinliler düşünsel ve ahlaki bütünlük gösteren bir toplum olarak yaşadılar. Konfüçyus`un söyledikleri öylesine formüle edilmiştir ki, onun yolundan gidenlere yorum için geniş bir alan kalmıştır. Örneğin, "gerçek, ister kendini yaysın, isterse de yok etsin, `amaç` o..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Nietzsche tehlikeli bir deli miydi? Yoksa dünyanın en zeki insanı mı? Düşünsel alanda - ama maalesef sadece o alanda değil - üstinsan (Übermensch) düşüncesini ortaya atan kişi olarak kendinden çok söz ettirdi. Ama gerçekte o, bir ucuz otel odasından diğerine yerleşen hasta bir akademisyendi. Üstinsan`dan yola çıkan Clarck Kent, popkültürüne mal olmuş, iyi bir dünya için kötülere karşı savaşan komi..»»
Paul Strathern

Gendaş Kültür

Hükümdar Dionysios, Platon gibi "iş arıyorum" bahanesiyle orada burada gezmiş bir felsefe düşkününden çekinecek biri değildi. O ve Platon felsefe üzerine tartışmaya başlayınca ortalığa kıvılcımlar saçılırdı. Bir seferinde Platon, Dionysios`u yanlış bir düşüncesinden dolayı uyarmak zorunda kalır. "Lafların yaşlılık kokuyor," diye hiddetle karşı koyar Dionysios. "Seninkiler de zorbalık" diye karş..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.