Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Dilbilim

Dilbilim isimli konu başlığında toplam 59 kitap bulunuyor.
  Dilbilim kategorisindeki kitaplar
Berke Vardar

Multilingual Yabancı Dil Yayınları

... Söz konusu yaratıcı çalışma ortamında dilbilimin çeşitli alanları ve bu arada da terimleri en önemli ilgi açılarından birini oluşturmuştur. İşte sunmakta olduğumuz Açıklamalı Dilbilim Terimleri Sözlüğü bu gelişim çizgisi üstünde yer alan bir yapıttır. Daha önce Türk Dil Kurumu`nca yayımlanmış olan ve dilbilim konusundaki yapıt, yazı ve çevirilerimizden olduğu gibi (Bak. Kaynakça) , başka kayna..»»
Sevan Nişanyan

Everest Yayınları

Türkiye`de cumhuriyet döneminde bürokratik kararla adı değiştirilen on beş bin civarındaki yerleşim biriminin eksiksiz -veya eksiksize yakın- bir envanteri bugüne kadar çıkarılmamıştır. Adını Unutan Ülke bu önemli hizmeti yerine getirirken, değiştirilen adların birçoğunun Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Arapça, Süryanice, Zazaca, Gürcüce, Lazca, Bulgarca ve diğer dillerdeki anlamını ve geçmişin..»»
Pierre Guiraud

Multilingual Yabancı Dil Yayınları

Anlambilim / La Semantıque»»
Mehmet Dursun Erdem

Gazi Kitabevi

Türkiye Türkçesi ağızları üzerine yapılan çalışma ve derlemelerin Türkiye Türkçesi başta olmak üzere Türk lehçeleri açısından önemli bir yeri vardır. Bugün ölçünlü dil olarak isimlendirilen yazı dilinin aslında Türkiye Türkçesinin en yaygın ve genel kabul görmüş ağzı olduğu düşünülürse, standart dil dışındaki ağızların önemi daha iyi anlaşılacaktır. Antalya ve yöresi için hazırlanan bu çalışm..»»
Cahit BatmazVeysel Batmaz

Salyangoz Yayınları

Orhun yazıtlarının dili mi eski, Yunus Emre`nin mi?

Runik yazı ile Latin Alfabesi arasında bir ilişki var mı?

Latin alfabesine geçiş Türkçe`nin öz alfabesine kavuşması mı demek?

Türklerin anayurdu neresi: Orta Asya mı, Atlantis mi?

Türkçe bir Atlantis Dili mi?

Atlantis yoksa Anadolu mu?

Mustafa Kemal`in dil merakı nereden kaynaklanıyordu?

Güneş Dil Teorisi`nin kökenl..»»

Mehmet Kara

Kesit Yayınları

Mehmet Kara'nın en önemli ve en orijinal eseri, Ayrı Düşmüş Kelimeler'dir. Türkoloji ve dil bilimi araştırmalarına önemli katkılar sağlayan bu özgün eserde, Türkçe ve alıntı kelimelerdeki "fonu-semantik başkalaşma" olayları incelenmiştir. "Fono-semantik başkalaşma", dil incelemelerinde kullanılmak üzere Kara'nın teklif ettiği bir terimdir ve bence yerindedir. Ancak burada asıl dikkat çekilmesi g..»»
Noam Chomsky

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu Yayınları

Bilgi Sorunları ve Dil, Noam Chomsky`nin, dilbilim alanına ilişkin güncel sorunları, dilbilimci olmayan ama dil konuları ile ilgilenen kişilerin anlayabileceği şekilde sunduğu, en kolay okunabilen eseridir. Chomsky, derslerinde şu dört temel soru üzerinden bir tartışma yürütür: Bir dili konuşabiliyor ve anlayabiliyorsak bu bilgi nedir? Nasıl edinilir? Nasıl kullanılır? Bu bilginin gösteriminde, ed..»»
Mehmet Rifat (Hazırlayan)

Sel Yayıncılık

Çeviriyi Düşünenler, çeviriyi yaşayanlara, yaşatanlara, tüketenlere, araştıranlara, yorumlayanlara, eleştirenlere, öğrencilere ve çeviriyi her yönüyle merak edenlere sesleniyor. Türkiye`de çeviri üstüne düşünce üretmiş kırk dört yazar, şair, bilim adamı ve çevirmenin özellikle çeviri tarihi, çeviri süreci, çeviri eleştirisi, çevirinin kurumsal sorunları konularındaki görüşleri, yaklaşımlar..»»
Mehmet Rifat (Hazırlayan)

Sel Yayıncılık

Mehmet Rifat`ın hazırladığı Çeviri Seçkisi 2, dünya yazının ve insan bilimlerinin seçkin kalemlerini çeviri (bilim) nedir? sorusu çevresinde biraraya getiriyor. Kitap, bu konuda üretilmiş belli başlı kuramsal/eleştirel yazılara yer vererek, çeviri kavramını ve kuramlarını başkasının bakışıyla bizlere sunuyor.»»

Akşit Göktürk

Yapı Kredi Yayınları

Türkiye`de çeviribilimin kurucularından olan Prof. Dr. Akşit Göktürk`ün Çeviri: Dillerin Dili adlı kitabı, gerek çevirinin temel sorunlarına yaklaşım bağlamında sergilediği yöntemle, gerekse çevirinin gerçek bir okuma eylemiyle ne denli içiçe olduğunu göstermesiyle, alanında bir başyapıt niteliği taşımaktadır. Çevirinin tarihi, çeviri türleri, kendine özgü bir tür olarak ve yaratıcılık yan..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.