Bir politikacının amacı sürekli iktidar olmaktır. Bu çaba ona çoğu zaman sorun çözme görevini unutturur. Jean Monnet [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Deneme

Deneme isimli konu başlığında toplam 1025 kitap bulunuyor.
  Deneme kategorisindeki kitaplar
Nihat Genç

Cadde Yayınları

Kardeşlerim, sevgili gençler!
Önümüzde büyük bir Türk haritası vardır, doğrudur, bizler bu haritanın hem varisi, hem sorumlusuyuz.
Ancak, önümüzde Türk haritasından daha büyük bir harita vardır, o da, "insanlığın haritası"...»»

Cezmi Ersöz

Tekin Yayınevi

Kimi geceler, babası, sadece üzerini örtüp saçlarını, yüzünü, alnını okşamakla yetinmezdi. Yatağının bir kenarına ilişir, gizli gizli bir şeyler fısıldardı. Sanki ona yattığı yerde nasihat ederdi. Pişmanlıklarını, görüp geçirdiklerini anlatırdı. Hayatın çok ama çok ağır, taşınması çok zahmetli bir yük olduğunu anlatırdı sanki. Oğlu, bu fısıltıları duymak için bütün dikkatini harcardı ama nafile, d..»»
Yüksel Topaloğlu

Kesit Yayınları

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Adalet Ağaoğlu, önemli dönüşümlerin yaşanmaya başlandığı yıllarda roman türünde metinler üretmeye başlar. Gerçi onun, edebiyat dünyasına girişinin kırklı yılların sonlarında olduğunu ve bu yıllardan itibaren eleştiri, şiir, tiyatro türlerinde önemli eserler vermeye başladığını biliyoruz. Ancak Adalet Ağaoğlu, hiç şüphe yok..»»
Refik Halid KarayAli Birinci (Hazırlayan)

İnkılap Kitabevi

“Dünkü Ankara’ya tepeden bakarken içinde bir yer şiltesi ve bir basma yorgan duran bir oda düşünüyordum; şilteye uzanmak ve yorganı başıma çekmek, yarı ölmek için… Bugünkü Ankara karşısında ava çıkarılmış bir seter gibi enerji, keyif bataryası kesilmiştim; canlı, neşeliydim; koşmaya, iş görmeye, zevk sürmeye kendimde sonsuz bir kudret, taşkın bir istidat buluyordum.” – Refik Halid Karay..»»
Kemal Bek

Donkişot Yayınları

"Her okur,yazarıyla hesaplaşır; yazarla hesaplaşırken, kendi kendisiyle de hesaplaşır! Her okur mu dedim? Durun, her okurdeğil...Okuduğunu yeniden yazabilen (oluşturabilen; inşa eden, ya da ne derseniz deyin) okur... (Arka Kapak'tan) »»
Cezmi Ersöz

Tekin Yayınevi

Sanki bütün bunları kendine söylüyor, kendinle konuşuyor gibiydi. Doğruldu, semenderini su bardağının içinden usulca alıp göğsüne yerleştirdi. Semenderin kulağına yavaşça, "Sakin ol bebeğim, sakin ol! Yok, bir şey!" dedikten sonra üstünü giyindi. Sonra o da bir sigara yaktı, sonra da bakışlarını gece lambasının gölgelere boğduğu odasının tavanında bir noktaya dikerek konuşmaya devam etti: "Biliyor..»»
Matthijs van Boxsel

Ayrıntı Yayınları

Ahmakça hatalar, saçmalıklar, sakarlıklar, aptallıklar...Bunlar uygarlığın temeli ya da insan davranışının belirleyici unsuru olabilir mi?Tarih boyunca akla ahfettiğimiz önemi bir yanılsamadan mı ibaret? Öyleyse aptallığın anlamı nedir? Elinizdeki kitap Diderot`nun anladığı anlamda bir ansiklopedi değil.Kaynağın masallar, karikatürler, fıkralar, trafik kazaları, bahçe tasarımı, bilimkurgu gibi örn..»»
Kenan Işık

İyiadam Yayınları

Yaşamak, hergün bizi biraz daha çevreleyen umutsuzların ortasında "kendimiz olarak varolmak" için gösterdiğimiz sürekli ve zahmetli gayretin adı değil midir? Gerçek sanatçı, o yaşamı bizimle beraber, bizden biri olarak yaşar; onu ruhunun havanında döver ve ondan bir başka dünya çıkarır bizler için: Daha içten, daha duyarlı, daha ince, daha umutlu ve belki daha yaslı bazen de... Kenan Işık, "Araf Y..»»
Nuri Pakdil

Edebiyat Dergisi Yayınları

...Çok erken bir saatte; uyuyamamıştım ya, baktıkça kaçıyor mesafe: daha çok gri de; baktıkça da boşluk zehir rengi. Bakmakla batmak yakın duruyorlar birbirlerine; fakat, bir kez daha çıkmalı kuyudan; dilim dişlerimin gerisinde durunca da, buuvv etme gecikiyor tabii ki. Yabancı hükümlere bağımlı hayaleri dolaşıyor: çarpmasın diye büzülmemin son noktasındayım hemen hemen iki battaniyenin altı..»»
Nurullah Ataç

Can Yayınları

'Yarın da yoktur. Bir bitmeyen bugünün sınırları içine kapanmışız. Bizden büsbütün uzaklaşabilen, bize büsbütün yabancı olan dün, bizim düşümüz müdür? Ayaklarım altında çiğneyip toz toprak ettiğim, yok ettiğim yaprakla birlikte bende ölüp gitmemiş miyim? Bugünkü beni dünkü ben sanıyorlar, ben de öyle sanıyorum. Doğrusu, birbirini andırıyor, birbirine benziyor ikisi. Ancak, iyice bakın: O benzey..»»