Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Çingene Tarihi

Çingene Tarihi isimli konu başlığında toplam 11 kitap bulunuyor.
  Çingene Tarihi kategorisindeki kitaplar
Ali Arayıcı

Kalkedon Yayıncılık

Avrupa`daki "vatansızlar", "topraksızlar" ve "unutulmuşlar" olarak tanımlanan Çingeneler anavatanları Kuzey-Batı Hindistan`ı 9. ve 10. yüzyılda terk ederek çeşitli boylar halinde Batıya göç etmişlerdir.

Çingeneler, Avrupa`nın çeşitli ülkelerine 15. yüzyılda gelmişlerdir. Bunlar, yerleşmiş oldukları ülkelerde, gelenek ve göreneklerini sürdürmüş; mesleklerini, sanatlarını, müziklerini ve k..»»

Nazım Alpman

Ozan Yayıncılık

Elinizdeki Kitap dünyanın çeşitli yerlerinde dışlanmışlığın kadersizliğin içindeki Çingenelerin yaşamlarını konu alan "neşeli" bir belgeseldir. Onlar ki, toplumsal dokunun "aykırı" renkleridir. Birlikte yaşadıkları bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden yoksundurlar. Horlanırlar, aşağılanırlar ve genellikle de yergi sözcükleriyle anılırlar. Oysa Çingene gerçeği bundan çok farklıdır..»»

İsabel Fonseca

Ayrıntı Yayınları

Çingeneler hakkındaki kişilerin bolluğundan ötürü onları tanıdığımızı sanıyoruz; oysa Avrupa` nın bu en büyük ve en çilekeş azınlığı üzerine bilgimiz pek az. Yüzyıllarca baskıya ve ayrımcılığa maruz kaldığı halde düzenin kıyısındaki " kenar mahalle" de varlığını bugüne dek sürdüren bu halk, kendine özgü bir azınlık resmi çiziyor. Peki, kimdir Çingeneler? Sokakta çiçekleri neden hep çingeneler s..»»

Ali Arayıcı

Ceylan Yayıncılık

»»
Angus Fraser

Homer Kitabevi Yayınları

Bu kitap, Orta Çağ’da Balkanlara ulaşıp, zamanla tüm Avrupa’ya ve ötesindeki topraklara yayılan gezgin bir halkın hikayesidir. Hacı kılığına bürünüp Batı Avrupa’ya geldikleri dönemde yoğun bir merak uyandıran bu halk, kökenlerine dair çeşitli teorilerin üretilmesine yol açmış ve kökenleri, ancak çok uzun bir zaman sonra, dillerinden ortaya çıkarılabilmiştir. Yüzyıllar boyunca, sürekli olarak çeşit..»»
Henriette Asseo

Yapı Kredi Yayınları

Ortaçağın sonlarında, Avrupa`ya tuhaf yabancılar geldi. Haçlı Seferlerinin yollarını tersine katetmişlerdi. Peki nereden geliyorlardı? Kimdi bu insanlar? Bunu kendileri bile bilmiyordu. Onlara "Bohemyalılar" ya da "Mısırlılar" dendi. Gizemli kökenleri kısa sürede insanların ilgisini çekti. XVI. yüzyılla XVIII. yüzyıl arasında, Doğu`da olduğu gibi Batı`da da Çingeneler soyluların hizmetinde çalıştı..»»
Donald Kenrick

Homer Kitabevi Yayınları

Bilim adamları yüzyıllar boyunca Çingenelerin, aramızda yaşayan bu koyu tenli esrarengiz yabancıların kökeni üzerine tartıştılar. Donald Kenrick, bu kitapta Çingenelerin öyküsünü anlatıyor. Onların Hindistan’dan İran’a göçlerinin, Ortadoğu’da Arap egemenliği altındaki yaşamlarının ve Konstantinopolis’e varışlarının izini süren Birinci Kısım ilk kez 1993’te basılmış ve Çingenece dahil, on iki di..»»

Jan Yoors

Chiviyazıları Yayınevi

Henüz on iki yaşındayken bir Çingene kumpanyasına katılmak üzere evden kaçtı ve onlarla tam on yıl yaşadı. Yoors, Çingene yaşamının ilk gerçek portresini, kamp yerlerinin zorluklarını ve coşkun sevinçlerini, festivallerini, geleneklerini ve kendilerine düşman kesilmiş bir dünyada özgür göçerler olarak yaşayabilmek için mücadele veren bir halkı yazdı...

Burada anlatılan bir Çingene tarihi/r..»»

Elena MarushiakovaVesselin Popov

Homer Kitabevi Yayınları

Osmanlı imparatorlugu’nun Avrupa kanadı Balkanlar’daki Çingenelerin varlıgı yüzlerce yıllık bir geçmişe dayandığından, bu bölgenin sık sık Çingenelerin ikinci anayurdu olarak tanımlanmasi boşuna değildir. Çingeneler, Balkanlar’ın kültürel mirasını ve geleneklerini yanlarına alarak bu bölgeden batıya dogru ilerlemişlerdir. Beş yüz yıldan fazla bir süre bu bölgenin kültürel ve tarihsel gelişim..»»

Nazım Alpman

Bileşim Yayınları

Çingene ya da `Roman`; kim, kendisini nasıl hissediyorsa öyle hitap edilsin istiyor. Bir alt kimlik probleminden öte, yaşamdan kaynaklanan `analitik` bir çıkarsama. Bütünbir hayattan süzülen; yaftalanandan çok edinilen, benimsenen bir niteleme...

Bileşim Yayınevi olarak `öteki` diye adlandırılan herkesi ve herkesimi `empatik` bir kavrayışla algılamak isityoruz... »»

 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.