İnsan hayatında iki feci olay vardır: Biri insanın çok istediği şeyi elde edememesi, diğeri de etmesidir. George Bernard Shaw [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Çerkes Tarihi

Çerkes Tarihi isimli konu başlığında toplam 10 kitap bulunuyor.
  Çerkes Tarihi kategorisindeki kitaplar
Kafkas Sürgünü: Vatansız Bırakılan Bir Halk

Chiviyazıları Yayınevi

Tarih ve Sürgün... Çerkesler Hakkında Herşey...Sürgünler söz konusu olduğunda halkların kaderi hiç değişmiyor. Tarihi belgeler, Hindistan`dan Afganistan`a, Polonya`ya, Mısır`dan Balkanlar`a kadar birbirinden uzak ve ilişkisiz gibi görünen birçok ülkenin halklarının aşağı yukarı aynı kaderi paylaştıklarını ortaya çıkarıyor. Aslında koskoca bir sürgün veya vatansız bırakmanın tarihi, insanın vicdanı..»»
İktidar Sisteminde***

Belge Yayınları

Türkiye`de Çerkeslerin devlet yönetimi ve politikasındaki yerleriyle ilgili tarih araştırmaları, birkaç istisna dışında, genellikle Çerkeş Ethem`in "ihanet"ini kanıtlama çabasıyla sınırlanmış bulunuyor. Bu nedenle, Ermeni tarihçi Arşen Avagyan`ın bu çalışması, büyük önem taşıyor. Avagyan, savaşçılıkları ve padişah haremlerini dolduran güzel kadınlarıyla ünlü Çerkeslerin 19. yüzyıl ortalarından i..»»
Arthur Fonvill

Chiviyazıları Yayınevi

Çerkeslerin Rus Çarlığı`na Karşı Bağımsızlık Mücadelesi... Çerkeslerin 19. yüzyılda Rus Çarlığı`na karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesi ve uğradıkları sürgün... 1700`lerin sonunda başlayan ve 1864`te biten savaşı kaybeden Çerkesler vatanlarını terk etmek ve Osmanlı topraklarına yerleşmek zorunda kaldılar. Bu konuda Rus arşivlerinde binlerce belge, sayısız tarih çalışması vardır. Kitap, ..»»
Leonti Lyulye

Chiviyazıları Yayınevi

Rusya`nın Kafkasya`yı işgal etmek ve işgal ettikten sonra yönetmek için gerekli coğrafi, siyasi, etnografik vb. bilgileri elde etmeye yönelik araştırmalar yaptırmak, kurumlar kurmak için sürekli çalışmaları vardı. Zaten bu durum imparatorluğun geleneksel politikası haline gelmişti. Bunun için çok sayıda yabancı uyruklu bilim insanları o bölgelerde çalıştırılmıştır. Bu isimlerden biri de Lyulye`dir..»»
Selman Akı

Logos Yayınları

Çerkezlerden Çerkezköy`e»»
Ali Çurey

Chiviyazıları Yayınevi

Anadolu`nun kadim kültürlerine ilişkin gerçekler hala sislerle kaplı durumda. Uygarlığımızın yaratıcılarının kökenleri ve dilleri üzerine yapılan değerlendirmeler de çoğu zaman akıldığı yorumların konusu oluyor. Çurey`in uzun yılları içeren araştırmalarının sonucu olan bu yoğun kitap, tarihe batılı araştırmacıların penceresinden bakmayı alışkanlık haline getiren yönteme bir karşılık olarak görülme..»»
Ali Çurey

Chiviyazıları Yayınevi

Anadolu`nun kadim kültürlerine ilişkin gerçekler hala sislerle kaplı durumda.Uygarlığın yaratıcılarının kökenleri ve dilleri üzerine yapılan değerlendirmeler de çoğu zaman akıldışı yorumların konusu olabiliyor. Anadolu kültürünün en zengin boyutlarından birini kuşku yok ki Kafkasya kökenli insanlarımız oluşturuyor...Kafkasya kökenli kültürlerin içinde farklı kültürel zenginliklere sahip, Anadolu`..»»
Çetin Öner

Can Yayınları

Kafkas kökenli bir insan olmama karşın, olabildiğince nesnel olmaya çalışsam da, dünyanın dört bir yanına dağılmış Şu Bizim çeresler için salt bir ağıt değil, bir övgü de olacaktır anlatacaklarım. Çünkü onlar buna değer. Çünkü her halk övgüye değer özellikler taşır. Tarihinden, küültüründen, geçmişinen gelen övünç, kaynağı, övünç kaynağı, övünç belgeleri olabilecek olaylar yaşamıştır her halk. ..»»

Adnan YağanNahit Serbes

Phoenix Yayınevi

Günümüz tarihçilerinin kıvrak, vatansever kalemi, miski amber kokulu saray odalarının kabarık kuş tüyü minderlerine yaslanıp, ballı şerbetlerini yudumlayarak padişah kelamlarını ak kâğıda düşüren vakanüvislerin süslü divitleri gibidir. Orada tarihin en şanlı, renkli sayfaları bile birer kara lekeye dönüşebilir. İşte biz bu ışıltılı, kaypak kalemlerin gerçeklerin üzerine örttüğü süslü perdeyi..»»
Murat Papsu

Chiviyazıları Yayınevi

19. yüzyıl, imparatorlukların çıkar çatışmalarının büyük savaşlara yol açtığı, sınırlarınn yeniden çizildiği, halkların zorla göç ettirildiği bir dönem olarak tarihte yerini aldı. Amerika`da Kızılderili soykırımı sürerken eski kıtada da imparatorluklar yeni fetihler peşinde yeni katliamlar yapıyordu. Bunların başında yer alan Rus Çarlığı da 18. yüzyılın ikinci yarısında Kafkasya`da işgal savaşı yü..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.