Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Aydınlanma

Aydınlanma isimli konu başlığında toplam 10 kitap bulunuyor.
  Aydınlanma kategorisindeki kitaplar
Ulrich İm Hof

Literatür Yayıncılık

Aydınlanma, on sekizinci yüzyılda tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Kuzey Amerika`da da derin izler bırakmış bir entelektüel değişim hareketiydi. İnsan düşüncesini, yerleşik önyargı, dogma ve savlarından kurtararak, özgür düşüncenin önünü açmayı hedeflemişti. Bu kapsamlı çalışmada Ulrich Im Hof, Aydınlanma Çağı düşüncelerinin kökenlerini tanımlayıp gelişimini anlatıyor; bu akımın Avrupa`nın, ..»»

M. BuhrW. SchroederK. Barck

YeniHayat Kütüphanesi

Aydınlanma hareketi, bilginin yaygınlaşmasına, düşüncenin, varolan toplumsal ilişkilerin değişimine ayak uydurmasına ve akılcı bir devlet-toplum düzeninin kurulmasına çalışıyordu. Din, doğa anlayışı, devlet düzeni herşey aklın yargıç kürsüsü önünde ya kendi varlığını haklı çıkarmak ya da bu savdan vazgeçmek zorundaydı. (F. Engels)

1980`den bu yana Aydınlanma (ve modernizm) egemen tartışm..»»

John White

Ayna Yayınevi

Başkalarını anlamak bilgeliktir. Kendini anlamak aydınlanmadır. Lao Tse Aydınlanma nedir? Bu soru varoluşun anlamını arayan insanlar tarafından tarih boyunca sorulmuştur. Böyle bir anlayışa sahip olmak mutlulukları için o denli değerli, o denli önemli görülmüştür ki, her yaştan erkek ve kadın karşılaştıkları zorluğa, yokluğa ve dahası zaman zaman toplum tarafından dışlanmaların..»»
Orhan Gökdemir

Destek Yayınları

Bütün ihtişamına rağmen ‘Doğu’dan ayrı ‘Batı’ yoktur... Avrupa’yı doğudan ayıran sınırlar ise, batı ırkçılığı ve emperyalizmi ile çizilebilmektedir. Gökdemir, ‘Aydınlanma Tarikatı’nda Mısır`dan başlayarak "Batılılaştırılmış" tarihin çeşitli dönemlerine ışık tutmaktadır. Bu ışık altında, Aydınlanma`nın ışığını gizli bir takım tarikatlardan aldığı açıkça görülmektedir. Aydınlanma Tarikat..»»
Fehmi Baykan

Kaknüs Yayınları

Ne `aydınlanma` diye bir şey oldu, ne de `aydınlanmacı` olabilir. Aydınlanma` entellektüellerin bir hurafesidir.

- F. Baykan- »»

Voltaire

Oda Yayınları

İnsanlık tarihinde yeni bir dönemin başlatıcısı olan Voltaire (1694-1778), yaşamı boyunca baskı ve haksızlığa karşı savaşmış, yıllarca zindanlarda yatmıştır. Rousseau'nun savunduğu "iyimser felsefe" kuramını eleştirdiği "Candide" adlı yapıtı, dünyanın en çok okunan kitapları arasına girmiştir. Çağlar öncesinden gelen bir macera tadı da taşıyan bu yapıtında, dünyanın değişik yerlerine yapıl..»»
Desiderius Erasmus

Oda Yayınları

Kuzey Avrupa Rönesansı'nın büyük ustası Desiderius Erasmus; Hollanda'da doğmuş, eski kilise metinleri ve klasik edebiyat araştırmaları yapmış, Yunanca Yeni Ahit'in ilk derlenmesini hazırlamış hümanist ilahiyatcı bilginlerdendir. Dostu Thomas More'a adadığı en ünlü yapıtı, kutsal kitap yorumcularına, ve tutuculara yöneltilen bir yergi niteliğindeki Deliliğe Övgü, salt klasik ortaçağ dünyasının..»»
Desiderius Erasmus

Kabalcı Yayınevi

Erasmus (1469-1536) Rönesans hümanizminin en büyük temsilcilerindendir. İlk olarak 1511'de yayımlanan Deliliğe Övgü, güncelliğini zamanımıza değin koruyabilmiş başyapıtıdır. (Tanıtım Bülteninden) »»
John Dunn

Dost Kitabevi Yayınları

Onyedinci yüzyıl sonuyla onsekizinci yüzyıl başlarının en etkili İngiliz düşünürlerinden biridir John Locke. Döneminin aydınlanma etkinliğinde başı çeken filozoflardan olduğu kabul edilir. Bilgimizin deneyim üzerinde temellendiği ve bize duyular yoluyla ulaştığı, fakat özündeki anlamın sıklıkla yanlış anlaşıldığı yönündeki temel ilkesi bugün de tartışılan bir argüman olmayı sürdürüyor. Bu incele..»»
Mustafa Özel

Kitabevi Yayınları

Medeniyet, modernlik, kapitalizm, globalizm... Aynı hikayenin farklı kalıplarla ifadesi. Hikaye: Avrupalı beyaz adamın dünyayı, hayır kainatı fethi, Sonuç? Nihilizm, hiçperestlik. Kainatı fetheden modern insan, kendi kalbini fethedemedi. Keşfedemedi bile. Modernlik, yeniye tapınma. Modern ideolojiler, nihilizmin kurumlaşmış biçimleri. Yeni bir hadise değil bu: Yunan düşünürleriyle başlayan metaf..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.