Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur. Mevlana [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Avrupa Tarihi

Avrupa Tarihi isimli konu başlığında toplam 21 kitap bulunuyor.
  Avrupa Tarihi kategorisindeki kitaplar
Falk Pingel

Tarih Vakfı Yurt Yayınları

20. yüzyıl Avrupa tarihinin "karanlık" olayları ders kitaplarında nasıl işlenmektedir? Holokaust ya da işgal politikası bir çocuğa nasıl anlatılmalıdır? Öğretmenler öğrencilere soykırım gibi "hassas" konuları anlatırken ne gibi zorluklarla karşılaşmaktadırlar? Günümüzde okutulan ders kitapları bu konuları işlerken yeterince dikkatli mi? Elinizdeki kitapta 20. yüzyıl Avrupa tarihini anlatan ders..»»

Norman Davies

İmge Kitabevi

Norman Davies, tarihi eğlencesiz bulan herkese tavsiye edilecek bir kitap yazmış. Sıkıcı tek bir sayfa bile bulunmayan bu yapıtta, bilginin büyüleyiciliği kadar, entelektüel kavrayışın varlığı da dikkat çekici. ‘Olanaksız bir iş’ olarak adlandırılmasına rağmen, bu kitabı öylesine başarıyla ve parlak biçimde yazmış ki olanaksızı inanılır kılmış.

Allan Massie,

The Daily Telegraph

Dav..»»

Leonardo Benevolo

Literatür Yayıncılık

Leonardo Benevolo olağanüstü bir iş başarmış. Ortaçağın başlarından bu yana kent tarihinin zengin bir sentezini yapmakla kalmamış, yüzeysellikten ve asılsız genellemelerden kaçınarak Avrupa kent tarihi literatürüne seçkin ve bilimsel bir katkıda bulunmuş.

The Geographical Journal

İnşa edilmiş bir ortam olan kent hangi aşamalardan geçerek günümüze ulaştı? Kentlerin yapılanmasında..»»

Stephen J. Lee

Dost Kitabevi Yayınları

Rönesans`tan Fransız Devrimi`ne uzanan bir süreçte, Avrupa`daki tarihsel gelişmeleri kapsayan kolay anlaşılık ve bütünlüklü bir inceleme kitabı. Tarihsel akışın en can alıcı kesitleri üzerine kaleme alınmış açıklayıcı ve özlü çözümlemeler. Temel başvuru kitaplarından oluşan tamamlayıcı bir kaynakça, özellikle öğrencilere yardımcı olmak için tasarlanmış, tarafsız bir bakış açısının öne çıktığı n..»»

Stephen J. Lee

Dost Kitabevi Yayınları

Fransız Devrimi`nden çağdaş tarihsel devinimlere kadar Avrupa`nın yaklaşık iki yüzyıllık evriminin temel taşları. Farklı tarihçilerin farklı tarihsel kesitler hakkındaki görüşleri üzerine kurulu genel bir çerçeve. Çağdaş Avrupa`yı yaratan başlıca dinamiklerin çözümlendiği, tüm etkilerin karşılıklılık ilişkileri çerçevesinde ele alındığı konu başlıkları. Her dönemi kapsayan açık ve kapsamlı bir ..»»


Literatür Yayıncılık

Charles Tilly, bu kitapta, Avrupa tarihinin savaş, ayaklanma ve bastırmalarla, devletlerin ve imparatorlukların doğuşu ve aralarındaki mücadeleleriyle, kentleşme, zenginleşme ve sanayileşmeyle tanımlanabilecek son beş yüz yıllık dönemini yeniden yorumluyor. Devrimlerin Avrupa, genel olarak da dünya tarihindeki yerini gösteriyor.

Büyük devrimler, devrimci olmayan koşullardaki siyasetin düzen..»»

Luciano Canfora

Literatür Yayıncılık

İtalyan yazar Luciano Canfora, Büyük İskender’den Soğuk Savaş’a; Antik Yunan’dan liberalizme; kölelikten, genel oy hakkına varan süreçte Avrupa tarihindeki demokrasi taşlarının nasıl döşendiğini açıklıyor ve Antik Yunan’la ilişkilerini hatırlatarak tarihin kurgusunu analiz ediyor. Kitap, demokrasinin Antik Yunan’da nasıl filizlendiğiyle ve bu fikirlerin Fransız devrimciler tarafından kendi amaçlar..»»
Peter Burke

Literatür Yayıncılık

Avrupa kavramı gerek Türkiye`de gerek dünyada sıkça güncel tartışmalara konu edilmektedir. Avrupa`da Rönesans, en genel anlamda "Avrupa`nın Avrupalaşması" sürecinin temel dinamiği olan Rönesans hareketini ve bu hareketin 14. yüzyıl İtalya`sında, antik kültüre hayranlık duyan küçük bir arkadaş çevresinden çıkıp, Avrupa`nın düşünsel ve kültürel çehresini değiştirecek, karşı konulmaz bir salgına n..»»

Hagen Schulze

Literatür Yayıncılık

Yüzyıl Savaşları, Aziz Bartolomeus Yortusu Katliamı, Haçlı Seferleri, Dreyfus Davası, Dünya Savaşları,ulusal kurtuluş mücadeleleri ve bütün bu büyük tarihsel olayların kökeninde yatan devlet, ulus ve ulusçuluk...

Hagen Schulze tarih boyunca siyasetçilerin ve insan bilinleriyle uğraşanların kafalarını meşgul eden ulus ve devlet kavramını ortaçağdan günümüze geçirdiği evrimleriyle ele alıyor...»»

Helmut Uhlig

Telos Yayıncılık

Helmut Uhlig, bu kitabında günümüz Avrupası`nın tarihsel izini sürüyor ve bu izleri netleştiriyor: Uhlig`e göre, dünyanın en eski uygarlıklarının beşiği ve "Avrupa`nın Anası"dır Anadolu.

Uhlig`in geçmişe yaptığı bu gezi, bizi, Ana Tanrıça`nın her şeye damgasını vurduğu tarih öncesine götürüyor. Doğu-Batı Uygarlık Akımı`nın izleri, Efes`teki Artemis`ten "Tanrı doğuran" Meryem Ana`ya, oradan..»»

 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.