Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılamaz. Cicero [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Arkeoloji-Sümerler

Arkeoloji-Sümerler isimli konu başlığında toplam 9 kitap bulunuyor.
  Arkeoloji-Sümerler kategorisindeki kitaplar
Ali Narçın

Ozan Yayıncılık

A`dan Z`ye Sümer»»
Muazzez İlmiye Çığ

Kaynak Yayınları

Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabında, Tevrat, İncil ve Kur`an`da geçen "İbrahim Peygamber" konusunu ele almaktadır.

Yazar, konuyu arkeolojik buluntular, çiviyazılı kaynaklar ve Mısır-Kumran metinleri ışığında ve birbiriyle karşılaştırarak incelemektedir.

Kitapta yanıt aranan sorulardan bazıları şunlardır

İbrahim Peygamber kimdir?

Neden ve nasıl Yahudilerin, Hıristiyanla..»»

Muazzez İlmiye Çığ

Kaynak Yayınları

Muazzez İlmiye Çığ, 1914 yılında Bursa`da doğdu. 1931`de ilkokul öğretmeni oldu ve Eskişehir`de 4,5 yıl öğretmen olarak çalıştı.
1936`da, yeni açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi`ne girdi. Fakülte`nin Sumeroloji Hititoloji ve Arkeoloji bölümlerinde eğitimini 1940 yılında tamamlayan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzelerine Çiviyazıları Uzmanı olarak atandı. Müzede bulunan Sumer, Akad, Hitit..»»
Muazzez İlmiye Çığ

Kaynak Yayınları

Sumerli Ludingirra, Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ`ın bir ömür verdiği çalışmalarının özüdür. İstanbul Arkeoloji Müzelerinde bulunan ve Sumer, Akad, Hitit dinlerinde yazılmış 74 000 çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalışan, araştırmalarını bugün de sürdüren Çığ`ı, Sumerliler üzerine yayımlanmış çok sayıda kitap, makale ve çeviri eserlerinden tanıyoruz.
Yine Kaynak Yayınları`ndan çıkan..»»
Samuel Noah Kramer

Kabalcı Yayınları

Sümerler önce Sümer sonra da Babil olarak bilinen topraklarda Samilerden önce yaşamış pragmatik ve yetenekli bir halktı.Bu topraklarda İÖ 500-2000 arasında ilk kez insanlık tarihinin en gelişmiş uygarlıklarını kurmuşlardır. Bu kitap onlar hakkında bildiklerimizi derli toplu bir biçimde sunmaktadır.
Profesör Kramer büyük bir coşkuyla Sümer uygarlığı tarihinin ana hatlarını çizip şehirlerini, di..»»
Muazzez İlmiye Çığ

Kaynak Yayınları

Ünlü Sumerologumuz Muazzez İlmeyi Çığ, şimdi de Orta Asya kökenli Tufan efsanesinin izini sürüyor. Tufan konusu, şimdiye kadar birçok kez ve birkaç açıdan işlenmiş olmasına rağmen, Çığ konuya, bugüne kadar hiç işlenmemiş bir açıdan yaklaşıyor.

Türklerin Anadolu’ya binlerce yıl önce geldiği tezinden hareket eden yazar, Türklerin Tufan efsanesiyle, Sumerlilerin Tufan destanı arasındaki bağla..»»

Samuel N. Kramer

Türk Tarih Kurumu Yayınları

Tarih Sumer`de Başlar»»
Samuel Noah Kramer

Kabalcı Yayınları

İlk yasa sistemi hangi uygarlığa aittir? İlk vergi indiriminmi hangi uygarlık uyguladı? Ya ilk atasözü, ilk aşk şarkısı, ilk atasözü ve deyimler? Tüm bu soruların yanıtı için şüphesiz çiviyazısı denen yazarlarını kil tabletlere geçirerek yazılı tarihi başlatan Sümerler olacaktır. Kitabı Mukaddes`te geçen birçok kavramın kökenlerinin de Sümerlerde olduğunu görmek kafalarımızda soru işaretleri uyand..»»
Mümin Köksoy

Yeni Avrasya Yayınları

Nuh Tufanı konusunun dini, efsanevi, mitolojik, tarihi...vs yönü o kadar ağır basmıştır ki bununla daha çok sosyal bilimciler uğraşmışlar; yerbilimciler ve diğer fen bilimciler konuyu alanları açısından araştırma yerine, sosyal bilimcilerin düşüncelerinin ve açıklamalarının fen bilimlerine ters düştüğünü, bu nedenle ilmi olmadığını is..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.