Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Araştırma-İnceleme

Araştırma-İnceleme isimli konu başlığında toplam 260 kitap bulunuyor.
  Araştırma-İnceleme kategorisindeki kitaplar
Kuran-ı Soldan Okumak II

Güncel Yayıncılık

KUR’AN’I SOLDAN OKUMAK ADLI KİTABINDAN SONRA FARUK ERGİNSOY, BU KEZ DE “İSLAM, SOL DÜŞÜNCEYİ ve LAİKLİK BİR ARADA OLBİLİR Mİ”Yİ TARTIŞMAYA AÇIYOR... “Kur’an’ı Araplar için yaşama kılavuzu gibi yorumlayan din adamlarına itirazım var. Kur’an’ı içtenlikle ve kişisel beklentilerin saptırıcı etkisini aşarak okuyan her Müslüman onu kendisi için yorumlamak hakkına sahiptir. Din bu okumalard..»»
Erhan Ayşan

Kavim Yayınları

Bu kitap, çağımızın en ünlü, tüm zamanların en ürtken ateisti Richard Dawkins`in, en az onun kadar ünlü olan "Tanrı Yanılgısı" kitabına bir yanıttır.

Bu kitabı "ne olursa olsun ateizme (Tanrı`nın var olmadığı inancı) karşı teizmi (Tanrı`nın var olsuğu inancı) savunmak zorundayım" düşüncesiyle yazmadım.

Tanrı`nın var olmadığına dair ortaya atılan ve doğru olan herhangi bir argümana "sözü..»»

Murat Arabacı

Kripto Basım Yayın

Veya engin denizin karanlıkları gibidir. Onu, üst üste dalgalar ve dalgaların üstünde bulutlar örter; karanlıklar üstünde karanlıklar; insan elini uzattığı zaman, nerdeyse onu göremez bile. Allah'ın ışık vermediği kimsenin ışığı olmaz. (Nur/40) Evren'in ezelden beri var olmadığını, büyük bir patlamayla oluştuğunu nasıl öğrendik? Her şeyin atomlardan oluştuğunu ve atomun büyük bir kısmının bo..»»
Mehmet Fatih Ekinci

Kritik Kitaplar Yayınevi

Yaşadığımız değişimlerin, toplumsal altüst oluşların farkında olabilmeyi hepimiz istiyoruz.Ancak herşey gibi yaşadığımız topraklar da ayaklarımızın altından kayıp gidiyor. Batılılar, Haçlılar'dan bu yana onlarca plân ve proje yaptılar. Osmanlı Devleti'nin son iki yüzyılından Kurtuluş Savaşı'na dek geçen sürede Türkleri Avrupa'dan çıkarma plânlarında başarılı oldular. Ama Türkleri ..»»
Arif Sarsılmaz

Altın Burç Yayınları

Varlık, tarih boyu gelen olarak yaratılışla izah edilmiştir. Varlıktaki sistem, denge, gayelilik, işbirliği, onun mutlak bir ilim, irade ve kudrete dayandığını gösterir ve tesadüfü reddeder.. Ancak evrim, tabiata, sebeplere, tesadüflere ve atomlara gizli bira irade ve şuur izafe ederek; eserden müessire, fiilden faile giden bütün yolları tıkamaktadır.

Klavyenin tuşlarına saniyede bir defa..»»

Derleme Cemal Güzel

Bireşim Yayınları

***Biz; ülkemizin bağımsızlığı ve halkın mevcut sömürü ve zorbalık düzeninden kurtulmasını savunduk. Faşizme ve emperyalizme karşı mücadele edilmesini savunduk. Bir avuç sömürücü azınlığın değil, halkın kendi iktidarını ve halkın kendi demokrasisini savunduk. Biz; her türlü sömürünün ve eşitsizliğin ortadan kaldırılacağı bir düzeni, yani sosyalizmi savunduk...*** Devrimci Yol Savunm..»»
Halfin

Komal Basım Yayın

Kürtler, çeşitli olanaksızlıklarına rağmen kendilerini öz vatanlarında ezen bu iki büyük sömürgeci devlet ile ölüm kalım savaşlarına girdiler. Zaman zaman büyük zaferler kazandılar. Anacak, gerek iki düşman arasında sıkışmış durumda olmaları, gerekse yabancı devletlerin çevirdiği entrikalar, zaman zaman da kendi çıkarlarına çalışan aşiret reislerinin ihanetleri sonucunda amaçlarına ul..»»
Yavuz Bülent Bakiler

Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları

Türkiye'de 1944-1945 yıllarında dünyanın hiçbir ülkesinde olmayacak ve olması hayal dahi edilemeyecek bir cinayet işlendi. Ülkenin en seçkin aydınları, yurtseverleri, ilim, fikir ve sanat adamları tutuklanarak, tabutluklara sokuldu, mahkemelerde süründürüldü. Nihal Atsız, Orhan Şaik Gökyay, Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan gibi vatanımızın ve milletimizin büyük sevdalıları, ***vata..»»
Ömer Akdağ

Gençlik Kitabevi Yayınları

Demokrasinin temeli kabul edilen mahalli yönetimler, demokrasi tarihimiz açısından önemlidir. Yerel yönetimler, toplumun kendi kendini yönetmesi itibariyle demokrasinin ilk basamağını teşkil etmektedir. Bu yönüyle siyasi katılmayı hızlandırıcı bir özelliğe sahip olduğu kabul edilmektedir. Güçlü bir yerel yönetim, sadece şehirlerin ve köylerin bayındırlığını ve sağlıklı yaşamını sağlay..»»
Helin Anahit

Geniş Kitaplığı

Türkiye'de Ermeniler kendilerini tehdit altında bir halk olarak algılarlar. Grup olarak ya da bireysel olarak sanki daima tehdit altındaymış gibi yaşarlar. VValter Benjamin'in*** niceliksel olmayan tarih anlayışı*** 4 ve ***şeylerin evrensel eşitliği*** 5, bunca yıldır Türkiye'deki Ermeni topluluğunun düşüncesini şekillendirmekte. 1923'te kurulan devlet tarafından gerçekleştirilen hom..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.