Bir insana iki türlü bilgi nasip olur : Biri, başkaları tarafından verilen, diğeri ve en önemlisi ise, kendi kendine kazanılandır. -- Gibbon [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451


Yazar
ISBN
: 9786053757818
Sayfa
: 0 s.
Yıl
: 2018
Fahrenheit 451 Kitabı Tanıtım YazısıYazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood
Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman
Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü
Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.
Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?
Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.

 

 Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Fahrenheit 451 Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Fahrenheit 451 Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
Yüz yüze
10 Mart 2019 Pazar 01:10:23

Okumayı tavsiye etmeme rağmen tavsiye etmiyor çıktı teknik hatamdır.
Okunmasını tavsiye etmiyor
Yüz yüze
10 Mart 2019 Pazar 01:07:26

Kitabı yeni aldım
Yanan kitap
İtfaiye
Öyle bir derinlik var ki
Düşündükçe ďüşün/dürdü.
Okunmasını tavsiye etmiyor
dellysedat
28 Şubat 2019 Perşembe 16:14:38

kitaplar, kaç derecede yanar ?
Okunmasını tavsiye ediyor
Ultimir
23 Şubat 2019 Cumartesi 23:07:51

Kitap gerçekten başarılı ve insanın ufkunu açan cinsten. Distopya bir kitap fakat yazarın betimlemesi ve anlatım biçimi eşsiz. Ray Bradbury öldükten sonra keşfedilen nice yazarlardan bir tanesi. Tüm kitaplarını şiddetle okumanızı tavsiye edebileceğim bir isim.
Okunmasını tavsiye ediyor
Müjgan Akyüz
20 Şubat 2019 Çarşamba 13:25:59

Ne çok kitaplar yakıldı, ne çok kitaplar saklandı bizde de.
Etkisi altına alan bir kitap, tavsiye ediyorum.
Okunmasını tavsiye ediyor
Naip
29 Aralık 2018 Cumartesi 00:41:43

Bir itfaiyeci düşünün. İşi söndürmek değil, yakmak. Bir distopya düşünün ki insanlar birbirinden tamamen uzak. Fahrenheit 451'i okurken çok şey düşüneceksiniz. Düşünmeden okunmaması gereken bir kitaptır. Günümüze de benzetilebilen bir kitaptır ayrıca.
Okunmasını tavsiye ediyor
Jirr
25 Aralık 2018 Salı 13:14:04

Yüksek lisanstayken sinema-edebiyat-tiyatro eleştiri dersinde tanışmıştım Fahrenheit 451 ile. Etkilemişti beni ve uzun yıllar sosyomatta bu rumuzu kullanmıştım yazarken, paylaşırken. Öyle sağlam bir distopyadır ki okurken etkilenmemeniz ve sorgulamamanız mümkün değil kendinizi, devleti ve toplumu. “Kitaplar kaç derecede yanar?” Kitaba göre pek iyi olmasa da bitirdikten sonra filmini de izleyin emi. François Truffaut seviyorsanız tabi.
Okunmasını tavsiye ediyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 5 kişi tavsiye ediyor.

dellysedat
Bu kitabı tavsiye etti.
Ultimir
Bu kitabı tavsiye etti.
Naip
Bu kitabı tavsiye etti.
Müjgan Akyüz
Bu kitabı tavsiye etti.
Jirr
Bu kitabı tavsiye etti.