Arkadaş, sizin hoşlanmadığınız kimselerden hoşlanmayan bir insandır. --Anonim [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Büyük Oyun

Taha Niyazi Karaca

Taha Niyazi Karaca hakkında henüz tanıtım yazısı mevcut değil.


Büyük Oyun


ISBN
: 786051144016
Dil
: Türkçe
Sayfa
: 528 s.
Yıl
: 2011
Büyük Oyun Kitabı Tanıtım Yazısı
"Kuran-ı Kerim yok edilmedikçe Avrupa'ya barış gelmeyecektir"
-William Ewart Gladstone-

19. Yüzyıl...
Kırım Savaşı'nda karşınıza çıkar.
Eflak ve Boğdan'ın bağımsızlık mücadelesinde karşınıza çıkar.
Bulgaristan olaylarında, Mısır'ın işgalinde karşınıza çıkar.
Ermeni sorununun uluslararası alana taşınmasında, Yahudilerin Filistin'e yerleştirilmeleri sürecinde de karşınıza çıkar.
O Türkleri Avrupa'dan atmaya çalışan bir Haçlı Savaşçısı...
O İngiltere Başbakanı William Ewart Gladstone.
Uzun yıllar Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid'le mücadele eden, Osmanlı Devleti'ni yıkma planları yapan İngiliz siyasetçi...
19. Yüzyıl emperyalizmin doruk noktasında uygulandığı bir yüzyıldı. Batılı devletlerin aralarında yaptıkları bu emperyal mücadele yine Avrupalı tarihçiler tarafından "Büyük Oyun" olarak tanımlandı. Hiç şüphesiz emperyal politikalarının odağında Osmanlı Devleti bulunuyordu. İngiltere'nin dış politikasını değiştirerek Osmanlı Devleti'ni yıkıma sürükleyen en önemli isim ise William Ewart Gladstone oldu.

Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca uzun yıllar Gladstone'u araştırdı, öğrencilik yıllarını, üniversite eğitimini, politik yaşamını inceledi ve en önemlisi Osmanlı Devleti'nin parçalanmasındaki rolünü tüm detaylarıyla yazdı. Bir İmparatorluğun yıkılışının nedenlerini görmek ve 19. yüzyılda çizilen ve günümüze kadar gelen yeni dünya düzenini anlayabilmek için Büyük Oyun'u mutlaka okumalısınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Eser içerisinde yer alan fikir, düşünce, iddia ve mesajları "Ne anladım?" bölümümüzde diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Büyük Oyun Kitabından Ne Anladınız?


Alıntılar Alıntı Yaz
Kitap için ilk alıntıyı siz ekleyin.

Büyük Oyun Kitabından Alıntı Paylaşın


Sayfa 47, kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafıdır. Henüz bu kitap için s-47 eklenmemiştir.
Kitabı edinmişseniz kitabın 47'inci sayfasının ilk paragrafını siz ekleyin.

İncelemeler İnceleme Yaz
ŞEMİSTAN
30 Aralık 2018 Pazar 15:22:39

Kitabı okuyan çok şey bulacağına eminim . yazılanların kaynaklarının da verdiği için sağlam varsayımlarla yaklaşıldığının bilinmesi gerek
II.Abdulhamit ülkeyi 33 yıl boyunca küresel oyunculara niye teslim etmediğini oysa Sultan abdulaziz döneminden paylaşılması kararlaştırılan Osmanlının onca yıl nasıl ayakta kaldığını ve Osmanlıyı yıkan dışardakiler değil kendi yetiştirdiği aydın sınıfın yıktığını. İttat Tarakkinin Hürriyet için Fransız ihtilalini örnek almış olması ancak ihtilalin hangi süreçte nelerden kaynaklandığını bilmeden, Sosyolojik farklılıkları gözetmeden. Başkalarının yapısını adapte ederken. 18,yy milliyetçiliğin ortaya çıkardığı ayrışmayı göz ardı ederek imparatorluğu yok etmiştir. Ön kaynak olarak okunması b yönde birkaç eser daha okuduktan sonra dünün yanlışını bu günde tekrarını yapmak isteyenlerin amaçlarını çok iyi anlaşılacağına inanıyorum.
Okunmasını tavsiye etmiyor
ŞEMİSTAN
24 Mayıs 2018 Perşembe 10:08:52

Bu konuda yazılmış araştırma kitaplarından biri ancak anlamak isteyenlere istisna, anlamak istemeyen yine bildiğini okur. Oysa bizi parçalayacak diye yola çıkan önce içerde sebep aradığı için dışarıyı görmez. Katledilmiş bir amcası tahta çıkarılımş yarı akıllı birinden sonra padişah olan II.Abdulhamit darbe çetelerini çözmek ve yerini sağlamlaştırmak yıllarını aldı ancak bozulan ekonomi ve sosyal çalkantılar kim yaptı kimin işine yaradı. O dönemde en çok Müslüman barındıran İngiltere iken Halifelikle ne kadar etkin olacaksa o kadar oldu .engeller ve tuzakların üstesinden gelmek için neler yaptı bilmeden. Yazılanı anlamak istemeyenler okursa iyi olur.
Okunmasını tavsiye etmiyor
İrfan Yıldırım Çevik
23 Mayıs 2018 Çarşamba 10:37:28

Osmanlı' nın son yüzyılında yaşanan mücadele ve İngiliz siayaseti...Bilhassa Antik Yunan hayranı olan İngiltere başbakanı Gladstone ile II.Abdülhamid arasında yaşanan ve Osmanlı' yı parçalamak için girişilen siyasi krizler...Prof.Dr.Taha Niyazi Karaca' nın emek harcadığı ve her sayfasının titizlikle okunması gerektiği bir eser.Bu kitabı okuyunca şimdiki yaşanılanlar arasında derin bağlar olduğu kanısına iyiden iyiye vardım.
Okunmasını tavsiye etmiyor

İnceleme Paylaşın


Edebiyat Defteri Puanı
Puanınız:
Bu Kitabı Tavsiye Edenler
Bu kitabı 1 kişi tavsiye ediyor.

Mecnuni_Sonyolcu
Bu kitabı tavsiye etti.