Siyasi içerikler ve gündem içerikleri

5.555 izlenme - 82 yorum -
/ » 9
Yorum Yaz
ANSIZIN ( Yönetici )
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:23:31
Merhaba

Son zamanlarda hangi haber kanalını açsanız ve hangi gazeteyi okusanız Taksim Gezi Parkındaki eylemleri görür olmuşsunuzdur. Kimine göre bir oyun kimine göre bir protesto veya kimine göre hak arayışı vs vs. Peki ya biz bunun neresindeyiz? Edebiyat Defteri bunun neresinde?

Edebiyat Defteri kurulduğundan bu yana siyasi içeriklerin yayınlanmasının yasak olduğunu kurallarının en başında belirtmiştir. Bazılarımız siyasi içerikler olmazsa olmazlarımız diyecektir. Bazılarımız Gezi parkı ile siyasetin ne alakası var diyecektir. Bazılarımızda eminim ki hak verecektir. Peki ya böyle bir durumda ne yapılmalı. Gezi parkı ile ilgili paylaşımlar yayınlamayalım mı? Ya da susalım mı?

Öncelerde Rahmetli Bülent Ecevit ile ilgili bir forum açıldığında bazı üyelerimiz hani siyaset yasaktı demişti. Biz de kendilerine evet siyaset yasak ama biz Bülent Ecevit'in siyasi değil şair kişiliğinden bahsediyoruz onun şiirlerini anlatıyoruz demiştik.

Gezi Parkı olur başka türlü düşüncelerimiz olur. Artık her ne olursa olsun. Yapılan paylaşımlarda siyasi içerik paylaşımı olduğunda mutlaka bunun karşıt bir görüşle çarpışması muhtemeldir. Sırf okuyup beğendiğimiz bir yazarı siyasi görüşünden dolayı alaşağı edildiğini ünlü şairlerimizden biliyoruz ve okuyoruz.

Biz site olarak paylaşımlara site kuralları çerçevesinde elimizden geldiğince engel olmamaya ve yine elimizden geldiğince varsa site kurallarına uygunsuzluğunda uyarmaya çalışıyoruz. Ama nedense böyle bir durumda üyenin savunduğu düşüncenin tam tersine itiliyoruz.

Biri gelir hükümete laf eder. Siyasi içerik dediğimizde vay siz hükümet yalakasımısınız diye tepki gelir. Biri gelir muhalefete laf eder. Vay siz muhalefetmisiniz der. Biri gelir birine hakaret eder. Vay siz onu mu destekliyorsunuz bilmem ne gibi çoğaltabiliriz.

Açıkçası yıllardır bu şekilde ithamlarla çok kaldığımız için ne olduğumuzu biz bile şaşırdık. Ama ne olmadığımızı çok iyi biliyoruz. İnsanları ayrıştıran düşüncelerin yanında olmadığımızı ve desteklemediğimizi çok iyi biliyoruz. Bizi çeşitli konumlara iten veya düşünen üyelerimize kırılmadığımızı çok iyi biliyoruz. Tek amacımızın edebiyat olduğunu da çok iyi biliyoruz.

Peki ne yapmalıyız?
Paylaşımlarımızda ( Şiirler, yazılar, forum paylaşımları, yorumlar vs vs ) siyasi içeriğe kaçmadan yapmalıyız. Yapmalıyız ki şiirin gerçek gücünü o zaman görmeliyiz. Bir bütün olduğumuzu doğruları kalp kırmadan gösterebileceğimizi ve tepkimizi site kurallarını çiğnemeden verebileceğimizi görmeliyiz.

Dünyayı ağlatan Filistinli kızın şiirinde, Dünyayı dize getiren İstiklal marşımızın her dizesinde, anne özlemini dindiren şiirlerin esasında, Dünyayı şiir kurtaracak cümlesinde hep birlik beraberlik vardır.

Açıkçası keşke sitenin ortasına gezi parkı şiirleri diye bölüm açsaydık ve yaptığımız paylaşımları burada sergileseydik. Ama birilerine hakaret edilir söz konusu durum siyasi arenaya döner diye çekiniyoruz. Dileriz ki böyle bir durumu bir gün yaparız ve dileriz ki şiirin güzelliği karşısında hepimiz etrafında halay çekeriz. Bizler şiirin düzeyli ve hümanist gücüne hep inandık.

Ve dediğim gibi siyasi olmadığı sürece hiç bir içerik ve paylaşım silinmeyecektir. Ama sitemizi kanuni olarak zora sokacak ve yine site kurallarına aykırı paylaşımlar silinmektedir ve silinecektir. Kimse ben sorumluluğu üstüme alıyorum silmeyin demesin. Zira bu yüzden açılan davalara bizzat bizler iştirak ediyoruz. Hem sitenin hemde bizlerin sıkıntıya girmesini istemeyiz. Ve yine dediğim gibi hakaret olmadığı ve siyasi olmadığı her paylaşım sonsuza kadar site tarafından desteklenmektedir.

İlgili forum konusu düzeyli tartışmaya açıktır. Söz konusu tartışma siyasi tartışmaya gitmediği sürece açıktır. Dilerim ki bu kez bu forumu siyasi tartışmalarla kirletmeyiz.

Saygılarımızla

Edebiyat Defteri
@ ANSIZIN

Son Düzenleme: ANSIZIN @ 10.6.2013 09:33:50

karadereli
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:45:22
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.
BİZLER İNSANI SEVİYORUZ.FARKLILIKLARIMZLA KUCAK KUCAĞA BİR BHUZUR ORTAMINDAN YANAYIZ.
İNSANLARIN, GÖRÜŞLERİN VE DEĞERLERİMİZN İSTİSMARINA KARŞIYIZ.
HERKESİJN BİR İYİ TARAFI MUTLAKA VARDIR DİYORUZ.
"HAYIR BİLDİKLERİMZDE ŞER, ŞER BİLDİKLERİMİZDE HAYIR ARARIZ.
ALLAHA EMANET OLUN.
" sitemizi kanuni olarak zora sokacak ve yine site kurallarına aykırı paylaşımlar silinmektedir ve silinecektir."
BİZCE HİÇ SORUN DEĞİL..
SELAM VE SAYGIMLA
Celil ÇINKIR
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:04:12
Gezi parkını bu milletin başına SIZI PARKI yapıyorlar maalesef.
Amacını coktan asan bir eyleme dondü. GÜN HOŞGÖRÜ İLE BİRBİRMİZİ KUCAKLAYACAGİMİZ GÜNDÜR. CEVRE DUYARLILIĞI ADİ ALTINDA ELİF İLE ÇÖPÜ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYA BAŞLADILAR. SAĞDUYULU YAKLAŞIMINIZDAN DOLAYI KUTLUYORUM. SAYGIMLA,
İbrahim Çelikli.
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:10:22
şiir güz€ld€n yana olmaktır..

ağaçlar mukadd€satımız
siyas€t imajdır

v€ doğruları d€ğişk€ndir.
güz€ld€n yana duruşunuzu saygıyla alkışlarım..
C€lil B€yi gördüm ulaşayım

saygılar
başarılar
Almestin
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:17:52
Slm
Her yerde kurallarımız vardır evde işyerinde ve burdada ve bizlerde paylaşımlarımızı bu kurallara göre yapmalıyız site yöneticilrimiz nasıl uygun görüyorsa öyle olmalı burası şairlerin güzel insanların buluştuğu gönül mekanıdır ona uygun paylaşımlar yapılmalı bence saygı ve selamlar.
MERAL TICE
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:26:33
GÜZEL BİR DÜŞÜNCE,KUTLARIM..

YAŞADIGIMIZ OLAYLAR GAYRI İHTİYARİ TESİR ALTINA ALIYOR RUHUMUZU.KENDİLİGİNDEN DÖKÜLÜVERİYOR SATIRLARA..
EDEBİYATCILAR HEP ÖYLEDİR TARİHE BAKAR İSEK.DÜŞÜNÜN BİR MEHMET AKİFİMİZİ.TÜM ŞİİRLERİNDE YAŞADIKLARIYLA İLGİLİ RUHSAL TESİRLER VARDIR VE BUGÜN Kİ, TARİHE KADAR OKUNAN BİR RUH DİNGİNLİGİ OLMUŞTUR,HER BİREYİN DÜŞÜNCE BAZINDA..

ŞAİR YAŞARKEN HİSSETTİKLERİNİ YAZMASINDA NE YAPSIN ,NE YAZSIN,HEP AŞK OLURMU YAŞAMDA.
NE YAŞARSAK ODUR MISRALARDA ELBETTE ,EDEBİYATTA BU DUYGULARDAN ÇIKA GELMİŞ DEGİL Mİ SEVGİLİ ANSIZIN...

KÖTÜ DÜŞÜNDÜRENLER KÖTÜ ALIR YAZILARDA KARŞITINI,YAŞATANA BAKARIZ.
İYİ DÜŞÜNDÜRENLER ,İYİ YAZILARLAR İLE ALIR KARŞITINI,YAŞATANA BAKARIZ.,
ŞİİR SESSİZ BİR ÇIGLIKTIR.
SELAM VE DUA İLE ...
Bedevi_
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:32:15
Bir edebiyat sitesinde, sonucunun hiç de hoş olmayacağı birtakım siyasi amaç güden insanların ya da grupların fikir belirtmesine karşıyım. Konunun sadece ''Gezi Parkı''yla sınırlı kalması da mümkün değildir. Alır Bayrağımı gider geziye katılır evime dönerim ama bunun tartışma yeri edebi kanallar değildir, olmamalı da..
Cumalioğlu
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:55:58
Kültür, sanat, edebiyat siteleri tarafsız olmalı. Site kurallarına göre edebiyat siteleri olsun başka siteler olsun sisyasi ve taraflı yazıları birlik-beraberliği baltalamamak için silme yetkisi de vardır. Ancak şiir-yazı seçimlerinde de aynı duyarlılığın gösterilmesi dileklerimle...
Saygılar...
Eylem Özkan
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:47:46
Haklısınız, böyle bir güzel siteyi zan altında bırakmak istemem. Ben silmem ama sorun oluşturacağını düşünüyorsanız silmenize tepki vermem. Eğer belli bir platform altında toplanıyorsak mutlaka kurallara uymamız şarttır. Saygı duyuyorum ve zor durumda bırakacak bir gündem olayı paylaştıysam özür diliyorum.
sakaogluhasankucuk
10 Haziran 2013 Pazartesi 12:10:59
Bu ülkede yaşıyorsak sosyal yaşamımızı etkileyen olayların dışında kalmamız doğal olarak mümkün değildir. Haklı olarak yazınızda belirttiğiniz gibi hakaretamiz tutumlardan kaçınılmalı,
ahlaki değerlere özen gösterilmelidir. Medeni olamayanın edebiyat sayfasında da yeri olmamalı.
Uyarınız çok yerindeydi, haklısınız; selam ve saygılar sunarım.
karadayi67
10 Haziran 2013 Pazartesi 12:12:37
BU GÜZEL YAZI İÇİN TEŞEKÜRLER..ZORDA KALMANIZI İSTEMEYİZ
İYİEKMEKÇİ
10 Haziran 2013 Pazartesi 12:16:24
Uyarınız dikkate alınacaktır.Saygılar.
lalyüreğim
10 Haziran 2013 Pazartesi 12:34:49
Amacını çoktan aşmış bir eylem.
Ülke iki uç noktaya ayrılmış durumda ki yazık gençlerimize .Hoşgörüyü elden bırakmamak lazım.Uyarınızı dikkate alıcaz tabiki...
Dil-ruba Emine Genç
10 Haziran 2013 Pazartesi 13:29:51
Siyaseti bırakalım siyasetçiler yapsın.Bizim işimiz edebiyat. Bu güzel kararıanız için sizleri kutluyorum ve destekliyorum .Doğru bir karar vermişsiniz.
sultanım _sultanım_28
10 Haziran 2013 Pazartesi 13:48:39
aynı fikirdeyim helal diyorum şiirin edebiyatın siyaseti olmaz .. saygılar
D_A_Ğ_D_E_L_E_N
10 Haziran 2013 Pazartesi 13:50:16
* GEZİ PARKINDAN NOTLAR *

Değerli dostlar,
Şu günlerde halkımızı ve polisimizi karşı karşıya getiren
adalet ve özgürlük düşüncesi adı altında kaygı verici sonuçlarla karşı karşıyayız.
Özgürlük adaletin gerçekleşmesiyle, insanın doğruluk temelinde yaşamını
herhangi bir engelle karşılaşmaksızın düzenleyerek sürdürmesidir.
Demokrasi, böyle bir sistemin uğrunda savaştığı bir haktır.
Ama biber gazıyla çeşitli işkence sistemleriyle halkı susturmak
gelecek de bu sistemin ekseninde gelişen olaylar, utanç verici bir tarih bırakacatır.
Özgürlüğün tarihsel süreçte katettiği uzunca yolun sonuma mı geldik?
İnsanlarımız demokrasi yoluyla istediklerini ve istemediklerini
adalet ve özgürlük adına yaptıkları yürüyüşler yüzünden ve beklentilerinden dolayı
avuçlarını mı yalayacaklar. Bu olayın kökleri nereye dayanıyor
bunun başka bir betimlemesi şudur:
Ben bir diktatörüm! istediğimi yaparım halkla bölüşmeyi paylaşmayı istemiyorum
Buna karşı çıkanlar da sonuçlarına katlanmalıdır.
Bilmem, değerli dostlarımın düşüncesi hangi yöndedir.
Sevgiyle...Saygıyla kalınız.

Nuri Dağdelen
AhmetÇelik
10 Haziran 2013 Pazartesi 14:06:01
Saygı değer site yönetimi; Yazınız tam bir edebiyat sitesine yakışacak kaynaştıran bir yazı. Sizin tamamınızı yürekten kutluyorum. Bizler şiir yazmaya çalışan ve yazı yazan kalemleriz. Elbette ki olayların dışında olmamız mümkün değil. Olayların içerisinde olmak başkalarının kişilik haklarına saygı göstererek olacağı kanaatindeyim. Bence sitemizde başkalarının kişilik haklarına saygı göstererek, seslerini duyurmak isteyen kardeşlerimize yardımcı olmak gerektiğine inananlardanım. Bizler; Bizlere aykırı gelen düşünceli insanlarımızı kucakladığımız ve onların da bizim kardeşimiz olduğunu kabul ettiğimiz sürece aramıza yabancı eller giremez. Çünkü biz Millet olarak hem kavga ederiz hem de kucaklaşır öpüşürüz. Yine kendi düşüncemi söylüyorum, Ülkemizde Din, Dil ve ırk ayırmadan büyük büyük dedelerimiz eğer kucaklaşmasalardı, bu gün herkes birbirinden çoktan ayrılmış olurdu. Tüm şair Yazar arkadaşlarımı ve Site yönetimini saygıyla selamlıyor, muhabbetlerimi arz ediyorum.
Necdet EREM
10 Haziran 2013 Pazartesi 14:13:57
Kararınız isabetli ve birleştirici.
Tebrik ve teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Keşke bütün halkımız sağduyu ile hareket edebilseydi.
Düşüncelerini demokratik bir şekilde ifade edebilseydi.
Özgürlük sadece kendisinin kuralsız yaşam hakkı olmadığını anlasaydı.

Dünyada,
Ülkede, iş yerinde
hatta evinde bile SADECE KENDİSİNİN YAŞAMAKTA OLMADIĞINI,

YAŞAMIŞ OLDUĞU ORTAMLARI KULLANMAKTA
ONUN KADAR HAK SAHİBİ İNSANLARIN VAR OLDUĞUNUDA BİLİP HİS ETSEYDİ.
K E Ş K E !..
RasimYılmaz
10 Haziran 2013 Pazartesi 14:40:55
Bu güzel açıklama ve bilgilendirme için teşekkür ederim kendi adıma. İnsan sevgisinin önüne hiçbir şey geçmemeli öncelikle birbirimizi sevmek saymak zorundayız efendimizin dediği gibi '' Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman edemezsiniz''...

İnsan olmanın ilk şartının da sevmek olduğunu bildiriyor bize, yoksa bitkiden ve hayvandan farkımız kalmıyor...gerçekten her türlü insanlık adına çıkan olumsuz davranış ve eylemler eminim ki hepimizi üzüyor ve eminim ki herkes bundan dolayı vicdanı sorguluyordur. Bu sebeple sözlerimi Hz Mevla' dan güzel bir cümleyle bitirmek istiyorum...

Ey Gönüldaş ! Bir Gönül Yapmak Gelmiyorsa Elinden Bari Bir Gönül Yıkılmasın Dilinden...

Tüm şiir ve gönül dostlarına saygı sevgi selam ve dua ile...mutlu yarınlara el ele ...
HATÇAK
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:12:49
HERKEZ FİKİRLERİNDE ÖZGÜRDÜR SAYGI DUYARIZ...
AMA NOLURDU CANLAR YANMASA ETRAFA ZARAR VERİLMESE
BİZ İNSANLAR GÜZEL OLAN ŞEYLERE VARIZ
ÇİRKİN OLMAK BİZE YAKIŞMAZ!!!..
metin şaşmaz
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:23:25
tamamıyla katılıyorum,siyaset biz şairlerin uzak durması gereken bir olgudur,,
şair için en doğrusu,siyasetten uzak düşünmek ve edebiyatını yapmaktır.
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:29:59
herkez siyaset yapıyor kim nekadar doğru konuşuyor veya nekadar kulaktan dolma konuşuyor kim nekadar çıkarına konuşuyor bunlar türkiye için mutlaka konuşulmalı tartışılmalı. tabikide bazan şiirlerede yansıyor ama burası bir site yani kağıt değil. sevgili ansızın sizi onaylıyorum
Tülay Aslan
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:50:54
Çok doğru ebn son günlerde şiirde yazamıyorum.Çünkü sorunlarım var .Dayımı kalp krizi sonucu kaybettim.2 yıldır yatalak ve yeni ameliyat olan anneme bakıyorum.Devleti bu günlere sürükleyenlere lanet olsun millet galyana getiriyorlar.Bu milletin canına malına zarar veriyorlar.Yürüsünler ama milletin malına zarar vermesinler.Selam ve saygılar...
İpekyildiz
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:53:05
Zoru başarmak hoşgörü, nezaket ve güçlü olmayı gerektirir ve biri olmaz ise de bir topluluğu yönetme biçiminde başarısızlıklar söz konusu olur, karışıklıklar çıkar. Edebiyat Defteri' ne kayıt olduğum günden beri yönetimin sabrına hayranım. Çok farklı talepler ve sıkıntıları giderme de uyguladığınız yöntemler çok mantıklı bence. Bu kapsamda görüşlerinize katıldığımı ve saygı duyarak uyacağımı belirtmek istiyorum.

Saygılarımla

Mustafa Yaralı
10 Haziran 2013 Pazartesi 15:57:30
Sevgili ve saygı değer yöneticim. Siz başından sonuna kadar haklısınız. Bir bahçenin güzelliğini korumak adına bedel ödemek tarafsa biz tarafız, Hangi şair tasavvur edilebilir ki; incelik, nezaket, letafet, fazilet ve erdemden yana taraf olmasın? Aslında şairlerin şuuru sevgiden, saygıdan, hoş görü ve sağ duyulu olmaktan, kısaca barışın, birliğin, beraberlik, kardeşlik ve barışın ötesinde siyaset ve siyasi partisi ola bilir mi?.
Şairler gül atıyor da, birileri diken sanıyorsa bu şaşılığı bile hoş görmek mümkün, ancak bütün dünya da kazanılan itibarın, beş on günde yok edilmesine, Tarihi en zengin bir milletin, kumaşı kanla boyanmış bayrağın, Bu necip milletin, daha doğmamış çocuklarımızın istikbalini karartan körlük zehirini, görenler nasıl göremezden gelir?. O halde canım, cicim, sevgilim vs şiirleri şiir sayalım. Gerçek vatan severliği, dudaktan kalbe sevgililere bırakalım, ne saç yansın ne kebap.
Ben ecdadıma olan vefa borcumu ödeyemediğim, kırk yıl sonra doğacak torunumun hakkını yediğim için, kendimi affedemiyorum, affedemiyorum. Aksini düşünen büyük şairlerimde umarım bu küçücük şair müsveddesini affederler.
En kalbi sevgi, saygı ve özrümle hepinize selam olsun.
Mustafa Yaralı
Mecit Aktürk
10 Haziran 2013 Pazartesi 17:05:25
Ülkesini ve milletini seven, milletin huzuru, birligi, dostlugu, kardesligi ve huzuru icin, özenle secilmis ifadelerle bezenmis bir YAZI.

Tebrik ederim.

Ayrica, kanunen ve kurallara uygun sekilde paylasimlarin yapilmasi ikâz edilmis, hatirlatilmis.

Tesekkür ederim.

Gâye bu olmali ve her üye bu konuda ayni hassasiyeti göstermeli, diye düsünüyorum.

Yönetim bu konuda gereken hassasiyeti -tam ve tarafsiz olarak- gösterirse, kavgalar, küfürler, hakâretler son bulacak, birlik ve beraberligimize katki sunulmus olacaktir elbette.

Bir milat olarak degerlendirilmesi gerektigini düsündügüm bu yazinin siteye her giriste bir süre görünür ve okunur halde olmasi cok mükemmel olur kanaatindeyim.

Selam ve SAYGILAR...

sertuğ
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:01:38
Teşekkürler sevgili yöneticimiz.Sevgiler,Saygılar...javascript: addsmiley(' ');
sertuğ
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:04:24
Teşekkürler sevgili yöneticimiz.Sevgilerim ve ,Saygılarımla...javascript: addsmiley(' ');
Dost Şair
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:22:29
Çok Güzel değinmişsiniz .tebrikler...
siyahgecem
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:41:09
selam ablam burası edebiyat siyaset meydanı değil bence teşekkür ederim çok güzel düşünmüşünüz valla ne yazacağımı şaşırıyorum bazen var ol ablam
kalemimin_incisi
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:45:43
BENCE SERBEST OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM... HERKES KENDİNE GÖRE HAKLIDIR ÇÜNKÜ, YERİ GELİYOR KİME İNANACAĞIMIZI BİLMİYORUZ ÖYLE DEĞİL Mİ? SON ZAMANLARDA OLAN OLAYLAR YÜZÜNDEN HERKESİN CANI YANMIŞTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM... BENİM FİKRİM.. HERKES ELEŞTİREYE AÇIK OLMALI, SİTEDE DE HER KONU DA... BAZI SİTELERDE UYARI YERİNE YAZILAN YAZILARDA KALDIRMA GİBİ BİR DURUMLAR OLUYOR, O BURDADA VAR...

AMA BEN YİNE ALKIŞMIYORUM BU SİTEYİ, ÖYLE KALİTLİ İNSANLAR VAR Kİ, ÇIKMAMAK GEREKİR.. KENDİNİ BİLMEZLERDE VAR BURDA... TEK BİR ŞİKAYETTE SİLİNİYOR, SİTEDEN ATILYOR... BUDA BENİ MUTLU EDİYOR..

TC Sami Arlan
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:54:10
Saygıdeger guzel yönetıcımız guzel ınsan bence asla sıyasetı bu guzelım sıtenıze sokmayınız kesınlıkle burası cok saygın bır edebıyat sıır sıtesı sıyasetı yapıcaklar baska platformda kendılerını göstersınler ılerıde bıle öyle bırseyı dusunmenızı ıstemıyoprum burada sanat elcılerının okurlarının paylasımları olsun lutfen dusunme bıle dusunmeyınız cunkı sıtemız kendı acımdan buyuk yara alır sevgıler gönderıyorum AKÇAYIM SIZE EL SALLIYOR
Işık Mehmetali
10 Haziran 2013 Pazartesi 18:57:05

Aslına bakılırsa Edebiyat defteri sitesi adına ''ANSIZIN'' yaptığı açıklama doğrudur,
Her sitenin her kurumun ve kuruluşun bir yönetmeliği vardır.... Bu sitedede ki amaç şiir yazmak; bizler şair değiliz veya amatörce yazıyoruz çoğumuz... Şiirlerde zaman zaman eleştiri ve taşlama olmalı fakat bunda da sağduyu hakim olmalı ne olursa olsun kişiler kurumu ve kuruluşlar direkt mahtap alınmamalı,
Asla ve asla ötekileştirme yapılmamalı edep aşılmamalı aksi halde site içerisinde guruplaşmalar olur ki buda hoş olmayan bir durum arz eder.....Ama şuda bir gerçek ki Aile içerisinde de zaman zaman ayrılıklar zuhur eder buda karşılıklı hoşgörü ve sağduyu çerçevesin de aşılır............

Aşkın Asaleti
10 Haziran 2013 Pazartesi 19:35:53
KUSURA BAKMAYIN AMA BEN SİYASİ HİÇBİR İÇERİĞE KATILMIYORUM gEÇEK BİR ŞAİRİN TEMASI SADECE SEVGİ OLMALIDIR
Remzi_KURNAZ
10 Haziran 2013 Pazartesi 20:12:39
Başından sonuna her cümlesine katılıyorum..Saygılar...
hülya hicran
10 Haziran 2013 Pazartesi 21:06:20
Sayın Ansızın işiniz mi yok sizin boşveriniz bu güne kadar nasıl gelindi ise aynı kurallar geçerli olmalı yazdıklarınızın çoğunda hakikat payı var bizler hepimiz yetişkinleriz fakat maalesef bazı konularda hassaslaşıyor arkadaş, dost demiyor bilinçli veya bilinçsiz hopp saldırıya geçip kabalaşabiliyoruz bizler ne kadar aklı başında bireylerseyiz de küçük misal daha sayfada yani edebiyat defterinde birbirimizi tanısakta ,tanımasakta kişilklerimizde ahkam kesebiliyor karşı tarafın hislerine şahsına küçültücü laf ebeliği yapıyoruz misal mi vay efendim siz kimsiniz etiniz budunuz ne dir kendinizi fasulye gibi nimetten sayıp şimdi kendinizi şair mi sanıyorsunuz 4+4+3 olmalı efendim bunun hece hece lisi var bunun bilmem bilmem nesi var aaaaaa niye sizin uyduruk şiirler puan alıyor çok okunuyor olmaz ki efendim böyle bizim gibi şairlerin önü kapan maz ki siz en iyisi şiir yazmayınız yazanların önünü açınız Siz sadece yorum yapınız )Ya işte böylem sayın yöneticim şimdi işin içine siyaset yaa gezi parkı katılırsa offfff önünü alamazsınız sözlü sataşmaların Vatanımı seven biri olaraktan tabiki bende herşey güllük gülüstanlık olsun isterim konuşmakla ,burdan yorum yapmakla herşeyin düzeleceğini bilsek yani edeceğimiz kelam işe yarasa eyvallah susmayalım konuşalım fakat işte o noktada herkes kendi rengini belli edecek vede ister istemez kapışacağız bizler ne zaman adam oluruz ADAM GİBİ TARTIŞMAYI ÖĞRENİRSEK
sahaf
10 Haziran 2013 Pazartesi 21:44:46

Şiirlerin yazıların altında yorum yoluyla kavga edilmemeli elbet ona hemfikirim ama şiiryazar dediğimiz yaşamdan uzak kalabilir mi? Bilinçli her insanın vatanı için zararlı gördüğünü yazmasının ne zararı olabilir? Örneğin siteyi mi kapatırlar? Size mi zarar gelir? Ben derim ki NAZIM kadar cesur olmalı onu örnek almalıyız diyorum. Ayrıca bazı sitlerde (SİVİL İNSİYATİFİN SESİ) adı altında fikir bildirme ya da bu konularda alıntılarla paylaşım sağlanıyor.Onlar da şiir, edebiyat adına kurulmuş siteler,onlar yazabiliyorlar ise biz neden yazamıyoruz?
Yazmamak konusunda size katılmıyorum kusura bakmayınız.İsterseniz üyeliğimi alabilirsiniz;ben ülkemin sorunlara karşı pusup kalacaksam ben yokum.

AHMET 43
10 Haziran 2013 Pazartesi 22:30:09
Her şairin mutlaka siyasi güncel düşünceleri vardır.Fikride olabilir bence edebiyat platformunda bunlar yapılmamalı ve bu mecraya itilmemelidir.Yani kibrit taşımakla saman taşımakla ateş çıkmaz ama kibriti çakınca samana değirince yangın mutlaka çıkacak rüzgar hesap edilmemiş olacaktırki!
o zaman bu mecrada kibrit taşımamak ve ateş almasını önlemek için bu mecraya itilmemek gerekir.Şiirlerimiz mısralarımız bir ok ve bir yaydır.OK YAYDAN ÇKINCA MECRASIDA BİZİ YAKABİLİR.Aman dikkat! aman dikkat ve uyarınızda çıok yerinde bir karardır.Memleketimizin selameti bizim selamitimniz olmalı ve ekonomik olarak cebimize girecek para çıkacak hesapsız harcama gibi düşünmeliyiz.tebrik ederim.katılıyorum.
a.yüksel şanlıer
10 Haziran 2013 Pazartesi 22:49:10
Günün konularına şair şiir yazarak eleştirmeyeekse yüreğindekileri şiire dökmeyeekse başkalarına mihenk taşı olmayaaksa şairlik ne işe yarar.Her şey aşk demek değildir bu dünyada.Eleştiri de olacaktır, övgü de olacaktır.Yeter ki şiirinde hakaret küfür olmasın.
Tezcan Akar
10 Haziran 2013 Pazartesi 22:53:34
edebiyata siyasetin bulaştığı dönemleri araştırdımda hiçte faydalı olmamış
Ozan İhlasi (Bekir Akbulu
11 Haziran 2013 Salı 00:03:23
Selamlar değerli yönetici yazını ,taleplerinizi, önerilerinizi,ve kurallarınızı okudum gayet makul ve mantıklı çok teşekkür ederim keşke başbakanımız da sizin herkese sorsaydı!!!

''Ben gezi parkı olaylarını hiç ama hiç tasvip etmiyorum''Fakat gelelim esas sıkıntıya?
herkesi kucaklayacağım diyen bir baş bakının askeri vesayetten alıp onun 10 katı daha sivil vesayet yapması bu milletin sabrını taşırmıştır.

(bazı sebepleri aşağıda belirteceğim)

çocuk yapmaktan. içki içmeye kadar, kıyafetten, ülkedeki alt kimlere kadar, bu devleti kurana 2 Ayaş demsi kadar yanlış bir şey yok herkes bu ülkede başbakanı yada siyasi partisini sevmek zorunda değil. birsi protesto ettiği zaman,bende yüzde elliyi içeride zor tutuyorum diyerek bir savaş çığırtkanlığı ile ve polisle tehdit emesi gerekmez.

çifti soruyor mahsulümüz kaldı anamız ağladı anını da alda git?
Türkiye 36 köken insan yaşıyor ...... ayrıştırmak değil mi?
bu devleti kurana 2 ayyaş demek bu devleti kuranları sevenlere hakaret değil mi?
Türkiye de Türklüğü çiğnemek benim gibi Türk olana bir hakaret değil mi?
''çıkaracağı içki yasasının doğru olamasına rağmen'' ayran içsin diye karışması doğru değil.

kürtaj yasası öyle
Doktorlara tam gün yasası öyle eczacılar öyle iş adamlarını tehdit öyle
Kendine muhalefet eden gazetecileri işten attırması öyle,
milli eğimde şifre hırsızlıkları öyle

muhalefet ağır hakaret öyle her şeyi bizim başbakanımız biliyor oyu alana kadar benim milletim aldıktan sonra çapulcu çok ayıp bir ruh haline ve o makama yakışmayacak kadar, ve geçmişte bu ülkeye ne kadar hizmet eden varsa hepsine hakaret, işine geldiğinde kürr kardeşi işine gelmediğinde terörist
işine geldiğinde ülkücülerin oy'una talip işine gelmediğinde mafya besmeleyi bilemezler diyerek aşağılama eğer chp isen ? sorgusuz sualsiz dinsiz sin ve ergene konsun damgası yiyor.
medyanın 0/95 baskı altında muhalefete zerre yer yok
bizim paramızla ve vergimizle parsını ödediğimiz TRT muhalefetin hiç bir icraatını vermez
ama ( başbakan osursun onun sesini canlı yanılıyor ) bu millet kendini kime nasıl ifade edecek

İstanbul da bir başarılı Belediye Başkanı var ama başbakanlık degil de belediye başkanlığı hoşuna gidiyor sanırım her şeye karışıyor ..

Egitimi en iyi başbakan biliyor
Sağlıgı en iyi başbakan biliyor
Dini en iyi başbakan biliyor
Şiir okumayı en iyi başbakan biliyor
Osmanlıyı en iyi başbakan seviyor
Emniyeti en iyi başbakan biliyor
Milleti en çok başbakan biliyor
Ticareti en iyi başbakan biliyor
Müteahhitliği en iyi başbakan biliyor
Nasıl çocuk yapılacağını başbakan biliyor
Ne yenip ne içileceğini başbakan biliyor
bu örnekleri çoğalta bilirim bu !!kavgacı ayrıştırıcı ben bilirim dediğim olacak yüzde elli beni seçti dayatmacı zihniyet artık patladı gezi parkı kanımca sadece bir bahane oldu.akpli mitehitler İstanbul da ''mecazi'' 1,metre yeşil arsa bırakmadı??

hala bugün taksimde toplananlara karşı tehdit bende Ankara da ve İstanbul da miting yapacağım diyerek''yumruk'' yarışına giriyor hiç doğru değil ver faiz lobisi diyerek olayları SAPTIRIYOR !!

SONUÇ...... GEZİ PARKI OLAYLARINI DESTEKLEMİYORUM.
Ama bu başbakanın bu ruh halini ve söylemlerini hiç beğenmiyorum başbakan herkesin başbakanı unutmasın 10 YILDIR dışladığı ve horladığı baskı altında tutuğu insanların sosyolojik bir dışa vurumudur inşallah hayırla sonuçlanır
herkese selamlarımı yolluyorum böyle güzel bir fikir düşündüğü içinde site yönetimine saygılarımı sunuyorum............ Bekir Akbulut

savrulmalar
11 Haziran 2013 Salı 00:21:26
saat ondan sonra yazsak olmaz mı acaba özgür şiyir...
Dünyevî
11 Haziran 2013 Salı 00:22:59
Siyaset nedir, ne değildir?
Bırakın isteyen istediğini edebiyat çerçevesinde yazsın, eleştirsin, fikir beyan etsin...
Yeter ki hakaret etmesin birbirlerine...
Meydanlarda cam çerçeve, kafa, göz kıracaklarına, kelimelerle vursunlar birbirlerine...
Her şaire göre şiir tanımı varsa, her kişiye göre de siyaset tanımı vardır.
Din'e kin kusacak burada kussun...
Akp'ye Chp'ye, Mhp'ye, Bdp'ye ve meclis dışındaki partilere laf koyacak burada koyssun.
Türbana laf atacak burada laf atsın.
Yüzlerine ve ellerine oje,ruj sürmekle atmosferin delinmesine hizmet edenlere, kürk giyip hayvanların katledilmesine çanak tutanlara buradan fikri olarak sataşalım...
Hatta Yaban TV'nin kapatılması için buradan bir eylem planlansın. Ya hu ahali bilmem ne dağında bilmem ne dağ keçisini bilmem kaç metreden zevk için vuruyor..bunun adına da avcılık sporu diyor.Karın doyurmak yok..Sadece zevk için hayvan katli..
Herkes gönlünde ne varsa döksün ortaya...

Ahali zati toprağa basıp elektriği nötürleyemiyor, boşaltamıyor..bırakın burada toprak gönüllü şairlerin gönüllerini istedikleri kadar ezsinler, bassınlar, cürümleri kadar yaksınlar...

Site yönetimi toprak gönüllü olsun..
Zati toprak gönüllü olamıyorsa ne diye böyle bir sitenin çilesini çekiyor ki...

Bu siteler nice Necip Fazıllar, Faruk Nafizler, Yahya Kemaller, Neyzenler, Nazım Hikmetlere, halk ve divan şairlerine gebe...

Bırakınız kim ne yazıyorsa yazsın...

Çocuk gibi de yok şu bana şöyle dedi diye de site yönetimi rahatsız etmeyin efendim...

Daha da olmadı kimlik onaysız üyelerin üyeliklerini İPTAL edin...

Davaları da kişilere yönlendirin.

Elektronik imza denen bir şey var...Her şaire bunun yolu açılsın.. Her mesajı, yorumu, şiiri, yazısı kendine ait....Kendisi verir hesabını...

Bu site bereketli bir toprak;)
İçinde çalısı da olacak, otu da, çınarı da olacak, kavağı da...

Sayın Ansızın dert etmeyin...demem bana mı kolay gelir bilmiyorum ki...

İçi sizi, dışı bizi mi yakar bilmiyorum ki...

Verdiğiniz emekler için kendi adıma teşekkür ediyorum...

Fakat YASAK lama konusunda (ahlaksız küfürlü vb) yorum şiir vs. olmadıkça müdahele etmeniz de gereksiz...
A.Rıza
11 Haziran 2013 Salı 02:05:17
Şimdi; Şiir her zaman "muhalifdir" Devirlerin en acımasız oldugu zamanlarda bile Şiir görev başındadır ve Bu olayların Üstünde bir yere sahip olması sizleri sakın yanıltmasın sapla samanı karıştırmayalım. ŞAİR DOSTLARIM YAZAR ARKADAŞLARIM.
Saygı ve Sevgilerimle
a.rıza
RefikaDoğan
11 Haziran 2013 Salı 05:49:52
Sonderece açık, net, makul bir yazı ve doğrusu gerekliydi de.
Kapsama alanı içinde olan ve kapsam dışı bırakılan kriterlerde sitenin amacına yönelik içerikte. Yerinde uyarı ve bilgilendirmelerinize teşekkürler...
Başarı ve sürekliliğinizin devamı dileğimle sizlerleyim...
Ömer Sabri KURŞUN
11 Haziran 2013 Salı 08:46:18
Gezi parkı olayı siyasi bir duruş değildir bence ve siyasetin içine de çekilmemelidir.. Bunu ülkenin hiç bir siyasi zihniyeti anlamadı ve durumdan kendilerine vazife çıkartmaya uğraşıyorlar..Ve aşırı uçlarda bunu kullanma çabası içindeler provoke ediyorlar, bu haklı eylemi haksız konuma düşürüyorlar. Bu nerede bu ülkenin çevreci gençleri dediğimiz gençlerin eylemidir.Kimse kendine vazife çıkartıp ülkeyi karmaşaya götürme çabasına girmesin.. Bu ülkenin her dilden,her milletten,her etnik kökenden olanları Çanakkale de birlik ve beraberlik örneğini dünyaya seyrettirdi unutmayalım ve düşmanı kendimize güldürmeyelim...
kukurikuu
11 Haziran 2013 Salı 12:33:23
Sayın Edebiyat Defteri Yöneticileri,
Almış olduğunuz bu tarafsız karardan dolayı sizleri kutlar, saygılarımı sunarım.
salimkanat
11 Haziran 2013 Salı 15:14:29
siyasetin de herşeyin de serinkanlı ve usûlü dairesince tartışılmasında bir mahzur görmüyorum bendeniz. lâkin bunu yapacak düzeyde şairlerin bulunduğu bir ortamda böyle uyarıların yapılması da üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak tezahür ediyor.
elbette sanat edebiyat ve şiir, güncel hayatın kirli arbedesinden kaçıp sığındığımız bir sâkin liman olarak uğraşı alanımızdır.
baki selamlar.
Halisyildiz
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:42:03
kusura bakmayın yanlış varsa kaldırabilirim
erolabi
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:43:41
Haklısınız hakarete kaçmadan,çirkinleçmeden insanlar fikirlerini beyan edebilmeli...
Sıkıntı yok...
Güzel gidiyor sayfa...
Başarı dileklerimle...
Necla Kezban Turan
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:44:37

zorda kalır bu forum... yine de hayırlı olsun
bakalım gelen güne göre biz de yazarız üç beş.
çimdik
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:29:59
Katılıyorum.
Ama keşke zorda kalmasa diyorum.
Burada bile bir makul diyaloğ kuramazsam umuma hiç şans tanımıyorum.
Necla Kezban Turan , forumun sahibi
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:42:56
bakınız şair

hiç bir zaman içtenliğimden ve samimi olup düşündüğümü söylemek eyleminden taviz vermedim.

açık yüreklilikle söylüyorum şiir-düz yazı forum vs. şu anda yazmaya korkuyorum.
karşıt düşünceden çekinme korkma mı bu elbette hayır. incelikli insanlar kalp kırmaktan
korkarlar ama onların da bir fikri bir söyleyeceği bir siyasi bakış açısı vardır ve bunları söylemeyi isterler...

o yüzden dediğiniz gibi umarım saygı çerçevesinde yürüyüp giden bir forum olur.

saygımla.
çimdik
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:13:43
Bakınız deyince ayrıştığımızı sandım.
Necla Kezban Turan , forumun sahibi
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:15:20
:))) yok canım...olur mu hiç.
Filiz Şahin.
10 Haziran 2013 Pazartesi 14:58:38
Zorda kalmaz Kezbanım
nasıl zorda kalmaz
demokrasi demokrasi diye feryat figan bağırıp karşısındakine de aynı olgunlukla yaklaşırsa kişiler zorda kalmaz forum
demokrasi zordur demokrasiyle yaşamak daha da zordur
sevdiğini de sevmediğini de sabırla ve olgunlukla karşılamak zorudadır
şayet kişiler demokrat olduklarını öne sürüyorlarsa yanındakini kabul ettiği gibi karşısındakini de kabul etmek zorundadır işte o vakit demokrat olunur
ama bana yağlı tarafından kes diye diretip ona kuru da olsa olur diyorsa kimse demokrasiden bahsetmesin
bana da yaşam hakkı vermek zorundaki demokrasi yaşam hakkı bulabilsin yoksa ben bunu beğenmedim vur indir bunu beğendim başımın üstünde yüksel
olacaksa uğurlar olsun türküsü çalmaya başlar
yapısı itibariyle şiir isyankârdır, düzene hep karşıdır
şiir ipe sapa gelmez alanını darlttığınızda isyan eder
şiire hudut çizlebilir mi ki ?

neydi dur bakii
demokrasi demokrasi
demokrasi teokrasi
teokrasi göbek taşı

babında ise ben almayım kalsın

gıcık mıyım neyim

sevgimle
ANSIZIN ( Yönetici )
11 Haziran 2013 Salı 10:13:58

Filiz Şahin'e
Konudan uzak yapılan yorumlar silinmiştir.
salahattin
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:53:05
evet mesajınızı okuyarak kanıya vardım ve haklısınız diyorum saygılarımla
çimdik
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:08:47
bakınız deyince ayrıştığımızı sandım bir ara.
kadiryeter
10 Haziran 2013 Pazartesi 09:53:49

w.edebiyatdefteri.com Sitemin gemisine bineli 7 Yıl olmuştur... bana, dünyâyı gezdiren geminin anakurallarına harfiyyen uymak ve O'nu korumak ve kollamak düşer...

Siyâseti sevmiyorum... yanlı yazları da.

Sayın Yönetimin yöneticiliğini seviyorum...
Yöneticimiz ne diyorsa, doğrusu O...

Boynumuz, klâvyeden ince!.

Hürmet ve Selâmlarımla...

kadiryeter Kadir Yeter.
10.6.2013- Bir, Trabzon Gönüllüsü... doğuştan beri.

w.edebiyatdefteri.com/forum/cevap-yaz/5964
Forum konusu: Siyasi içerikler ve Gündem içerikleri
OlgunOnur
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:01:43
Siyaset şiirin neresindedir diye soracak olursak tek kelime "içindedir" diyebiliriz. Yazılan şiirin içeriği siyasi olabilir, politik olabilir, ama bu kesinlikle karşıt görüşü hedef alıcı ve tahrik edici olmamalıdır.

Ezcümle şiirde siyaset olabilir olmasına da, forumlarda bunu kesinlikle dile getirmemeliyiz, şiir altlarında tartışma ortamı yaratmamalıyız diye düşünüyorum.

Böyle amacı olanlar bunu sosyal paylaşım sitelerinde kendi sayfalarında yapsalar olmaz mı? Zaten yapıyorlar yetmiyor mu?

Şimdi de diyeceksiniz ki "Burası paylaşım sitesi değil mi?" :) Evet ama, buranın asıl amacının edebiyat ve şiir olduğunu unutmayalım der konuyu kapatırım.
çimdik
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:40:31
Her şeyin azı karar zoru zarar değil mi zaten.
OlgunOnur , forumun sahibi
10 Haziran 2013 Pazartesi 12:12:56
Bayram Ali Bülbül
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:03:59
değerlendimeniz gerçekten çok doğru
güncel olayları siyasi önyargısıyla birilerine hakarete varan ithamlarla kalitesiz bir üslüpla dile getirilmesinden nefret ediyorum
kim tarafı olursa olsun
böyle şiirler genellikle şiir kurallarından da nasip almamış oluyor ekseriyetçe
bu siteye bu tarz kin nefret inat kavgasını bulaştırmasınlar
yazacaklar sa siyasi siteler de kurtlarını döksünler gelsinler
teşekkürler
Son Düzenleme: Bayram Ali Bülbül @ 10.6.2013 10:06:00

yaşlandım artık
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:04:02
[ /kalin
yazi ]

ATATÜRKÜME

Andımızdır bizi, ayakta tutan
Tutkumuz sanadır, namerttir satan
Alnımız açıktır, canımız vatan
Top yekün birliğiz, fedadır bu can
Ülkümüz yükselmek, mevcut asil kan
Rahat uyu ATAM, olsak da talan
Kimseye bırakmaz, var oldukca can..

Aylin AKGÜN
mostar01
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:06:23
Evet haklısınız sayın yöneticim uyardığınız için teşekkür ederim zaten siyasetin yeri burası deyil seçim meydanları saygılarımla
Yorum Yaz
/ 9 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.