Serbest şiir yazan hece şiir yazamaz mı?

2.714 izlenme - 80 yorum -
/ » 8
Yorum Yaz
onurumsun
23 Temmuz 2008 Çarşamba 12:58:51
Bu gün tarafıma gelen bir yazı da serbest şiir yazan şairin hece ya da başka türde şiir yazamayacağı düşüncesinde idi.

Sizce Serbest şiir yazan, hece şiiri yazamaz mı? Neden?
Dosteli_
25 Şubat 2009 Çarşamba 10:25:42
CAN DOSTUM Buna en iyi örnek sen değil misin ? Belli ki birileri canınızı sıkmaş Böyle bir soru sorarak )) Beni degülümsettiniz Ama ben böyle bir konudan çok her yazılan şiir midir ?Bunu tartışssak keşke
Her kağıda aktarılan şiir midir? Dillendirilen her duygu özellikle serbest denemeler yapılırken kağıda gelişigüzel aktarılında da şiir olur mu ? Yani serbest şiir tarzının da tıpkı hece gibi bllinen kuralları yok mudur? Bunların konuşulmasına aracılık ederse bu konu başlığı çok yararlı olur.
Ben hece yazıyorum diye kuralları alıp bir tarafa koymaya ya da gözardı etmeye kimsenin hakkı yok elbette. Ama şiir öyle bir derya ki...... Ve bu ülkenin taşı toprağı şair. Yolun açık olsun şiir yolculuğunda usta kalem
Dosteli_
25 Şubat 2009 Çarşamba 10:26:52
CAN DOSTUM Buna en iyi örnek sen değil misin ? Belli ki birileri canınızı sıkmaş Böyle bir soru sorarak )) Beni degülümsettiniz Ama ben böyle bir konudan çok her yazılan şiir midir ?Bunu tartışssak keşke
Her kağıda aktarılan şiir midir? Dillendirilen her duygu özellikle serbest denemeler yapılırken kağıda gelişigüzel aktarılında da şiir olur mu ? Yani serbest şiir tarzının da tıpkı hece gibi bllinen kuralları yok mudur? Bunların konuşulmasına aracılık ederse bu konu başlığı çok yararlı olur.
Ben hece yazıyorum diye kuralları alıp bir tarafa koymaya ya da gözardı etmeye kimsenin hakkı yok elbette. Ama şiir öyle bir derya ki...... Ve bu ülkenin taşı toprağı şair. Yolun açık olsun şiir yolculuğunda usta kalem
hayal_meyal
4 Ocak 2010 Pazartesi 14:11:31
böyle bir şart yok
ama edebiyat tarihine bakarsak şairlerin
sınıflara girdğini göreceğiz
biz her telden başarımızı test etmeyi bilmeyiz sadece
eğer serbest yazmada başarılıysak hece ve diğer çalışmalara çok zor ama çabalayarak emek verdiğimizi görmeliyiz..
serbestte böyle bir zorlanma olmuyorsa demekki serbest yazmada tarzımızı ortaya koyduk demeliyiz...
yazamaz diye bir kural da yok bana göre
bunun tanımını edebiyat tarihinden ince ince takip eden biriyim...
her ne kadar kuralını tutturamasam da en azından yazmaya yeltendiğimi bilmek benim için bir başlangıçtır...
sevgiler
atalay
24 Temmuz 2008 Perşembe 12:11:24
yazamaz...

kanunen yasak...

gülsem mi ağlasam mı sorusu idi tam...

düşünmeyin bunları.. şiir yazın... ölçülü ya da ölçüsüz

saygılar
ndr
suskunluk
3 Ocak 2010 Pazar 23:45:06
EN SIKINTILI BİR ANIMDA BİR SORUYA VERDİĞİNİZ ŞU YANIT BENİ GENDİMDEN KIRDI GECİRDİ:)))

YAHU NEDEN KANUNEN YASAK OLSUN:))
hayal_meyal
4 Ocak 2010 Pazartesi 14:13:21
espri güzeldi
son sözünüzde öz söz ve önemliydi...
Şadiye gürbüz(zaralıcan
24 Temmuz 2008 Perşembe 12:19:07
çok tuhafıma gitti neden öyle bir yasakmı var serbest şiiirin sultanıyım ama heceyide sagolusun ozan merdan bana öğreti tekniklerini ve yazmayada başladım
başarılı olduğuma inanırım hece ayrı güzel serbest ayrı güzelik veriyor
teşekür ederim böyle bir soruya böyle cevap gelir
saygılarımla
zaralıcan
atlas
24 Temmuz 2008 Perşembe 12:19:17
Benim düşüncem serbest şiir yazan birinin heceyi, aruzu öğrenmesiyle çok daha iyi şiirler yazabileceğidir. Hece'ye alıştığında insan kulak, ses ve kalem öyle alışıyor ki kalıplara ve serbest şiir yazarken bile içinde 4+4, 6+5, 7+7 ler çıkıveriyor. Benim okumaya doyamadıklarım da bunlar oluyor. Cevabım anlaşıldığı üzere hece öğrenildiğinde tabi ki yazabilir. Neden olmasın. Hem de çok güzel olur. Zaten şiir bir sanatsa bir sanatı bütünüyle öğrenip sindirmek gerekmez mi? Şiir'e gönül vermiş birinin yazmasa da öğrenmesi şarttır hece'yi. Daha doğrusu en çok yapmamız gereken eski üstad'ları sürekli okumaya devam etmektir. Serbest yazanlarıda, hece yazanlarıda.

Güzel bir forum konusu açmışsınız, teşekkür ederim.
Gülem
24 Temmuz 2008 Perşembe 13:04:49
yazar canım kardeşlerim yazaaaarrrr
Horozigo
24 Temmuz 2008 Perşembe 14:33:28
Vallahi bu sitede öyle "şair"ler gördüm ki, hece ölçüsüyle yazarken türkçe yazamıyor.

Serbest yazarken türkçeyi biliyorsa, mabadından kelimeler türetip hece yaptım diye gezmiyorsa, en güzelini yazar.
*Kırçiçeği*
24 Temmuz 2008 Perşembe 15:11:27
Ne alaka ya
yazarım valla heceli de serbestte öyküde hikayede canım istesin konu olsun
gecenemi123
24 Temmuz 2008 Perşembe 15:45:23
evet bazı üyeler özellikle hece ile yazılmış şiirlerin altına işte şiir bu...
heceli yazılmış vs.vs. gibi yorumlarla serbest şiire şiir gözüyle bakmıyor, ben ise oldum olası okuyucu olarak da serbest şiiri seviyorum...
yazmaya söz gelirse, yazarım tabi ki..duygularımı ifade edebileyim de serbest veya heceye göre yazılmış önemli mi?
son olarak şunu söylemek istiyorum, bence Türk Edebiyatı'ndaki şiirlerin en güzel örnekleri serbest şiir olarak yazılanlar...(BENCE)

yazın dostlar siz sevin, benimseyin, ( ÖNEMLİ OLAN BU )
amatörce yazıyoruz bir çoğumuz zaten
kime ne....:)
muratcanbolat
24 Temmuz 2008 Perşembe 16:44:24
Her vezinle yazılan şiir mi ?Yani aruzu heceyi tutturunca şiir olur mu?
Serbest diye yazılan her çalışma şiir mi?
Foruma cevabım şu ayran içen yoğurt yiyemez mi?
s.yuruk
31 Temmuz 2008 Perşembe 12:39:52
Aynen, sözlerinize katılıyorum Murat Canbolat.
Şairsen; ayran da içecek, yoğurt da yiyeceksin elbet.
Hatta süzme yoğurdumuz da, aruz vezni oluyor ki, lezzetini tatmak, tanımak gerek.
Saygılarımla...
ELIF TÜRK
4 Ocak 2010 Pazartesi 00:29:29
Öyle güzel ifade etmissin ki Murat can. üzerine yazilabilecek her kelam kifayetsiz kalmaya mahkum.
bluecould
24 Temmuz 2008 Perşembe 16:52:03
Yazarmı yazamaz mı bilemem,başkalarının adına hüküm vermek ne haddim...ben zaten şiir severim, şair değilim demiştim...Kendi adıma hepside yazılır elbet,ağzı olan nasıl konuşuyorsa kâlemi olanda yazar...Ancak göreceli tabii...Şiir yüreğin sesidir... ...Ses ise çok şeydir...
saygımla...
Yorum Yaz
/ 8 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.