Etkili yorumlar üzerine...

3.468 izlenme - 68 yorum -
/ » 7
Yorum Yaz
yetim ali
10 Aralık 2007 Pazartesi 21:48:31
Site yöneticilerimiz,çiçek böcek muhabbetine dönen,al gülüm,ver gülüm hesabı,cılkı çıkan fotokopi,klişeleşmiş ve de,asıl şiirin gelişimine asla katkısı olmayan yorumların önünü bir nebze kesmek için,etkili yorumlar başlığı açmış..Önce bu güzel girişim için kendilerini tebrik ediyorum...Ama,bir işin cılkını çıkarmada üstümüze başka millet olmadığı için,bunun da cılkını çıkardık...Ama olan,"tebrik ederim,çok güzeldi gibi basit yorumları etkili yorum seçen şairlere oluyor...Bakıyorum şiirlere,şiirin hakkını bir şekilde teslim etmiş yorumların yanında,fotokopi ve banal yorumların etkili yorum seçilmesi,bu şairin,ya ahbap çavuş ilişkisi ya da şiirden anlamıyor havası içinde olduğu sırıtıyor...Sanırım,bazen de,şairler çok erken davranıyorlar,ve de yorum gibi yorumlar gelince de,çekemiyor etkili yorum seçtiğini ve güm gidiyor şiir de,şair de ofsayta...Lütfen şair dostlarım,işin ciddiyetinde olalım ve de işin cılkını çıkarmayalım...Ben böyle düşünüyorum..Herkesin düşüncesine de saygım sonsuz...
ANSIZIN ( Yönetici )
10 Aralık 2007 Pazartesi 22:40:46
Güzel konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

Bunun için yapılacak etkili yorum seç yetkileri ellerinden alınacak ve sitede mesajlaşma işlemleri yapamamak gibi kısıtlamalar getirilecek. Belkide bu şekilde ciddiye alırlar yapılanları. Herkes etkili yorum seçmek zorunda değil şiirinin altında eğer etkili yorum yok ise seçmeme hakkı varken kuruluş amacının tersi olan bir yorum seçmek tamamen hatalı. Bu sistem ile ilgili yakında bu konuda ciddi çalışmalar başlayacaktır. Şu an üyelerimizin bu sisteme alışmasını bekliyoruz.

ANSIZIN tarafından 12/10/2007 10:55:40 PM zamanında düzenlenmiştir.
andaç
10 Aralık 2007 Pazartesi 22:42:28

sevgili şair size katılmakla beraber ben bu yorum meselesinde şunu da belirtmek isterim..göz var hizan var o şiir kırk yorumu hak etmiyor ya da belli bir şair eklemişse hiç okunmadan altına tebrikler vs yazılıyor.Hele bazıları var ki eklenmiş tüm şiirlerin altına aynı yorumu yazıyorlar bu da komk oluyor bana göre...bir de saygı sınırını aşan yorumlara değineceğim.Şiirin içindeki bazı sözlere takılıp kalan ya da şiirin muhteviyatını beğenmeyen bazı site sakinleri öfkelerinin kurbanı oluyor.Hiçbir şiir bayağı,sıradan kelimelerini haketmez çünkü o şiirin oluşmasında belli bir emek sarfedilmiştir...
bahadır
10 Aralık 2007 Pazartesi 22:53:26
Ben yöneticinin "üyelik iptal ederim " girişimine epey içerledim.Ama forum konusunu açan arkadaşın fikirlerine katılıyorum.Sayın yönetici,kriterlerinize uymayanları hemen iptal edin.Vakit kaybetmeyin ama .
ANSIZIN ( Yönetici )
10 Aralık 2007 Pazartesi 23:02:41
Öncelikle etkili yorumun ne olduğunu yine hatırlatayım.

Etkili yorum nedir?

"Kaleminize sağlık","Güzeldi kutlarım","Tebrikler" gibi yorumların ne şiiri okuyanlara nede şaire faydası olmayacağı gibi gereksiz yorum kirliliğinden özgün yorumların arada kaybolduğunu gördük. Bu yüzden şiir sahipleri özgün yorumu şiirlerinde işaretleyerek okuyucularına bu yorumu ilan edeceklerdir.

Kuruluşun amacının tersine çıkmayan bilinçli üyeler istiyoruz. Bu sistem keyfi olarak kurulmamıştır. Zaruriyet olduğu için oluşturulmuştur. Uyarılarımızı ciddiye almayan ve amacının dışına çıkan seçimler yapanların siteyi ciddiye almadığını düşünürüz. Bu zamanda yaptırımlar olacaktır elbet. Etkili yorum bölümünde yine kalemine sağlık gibi yorumlar görünürse bu bölümün ne ciddiyeti kalır.Üstelik herkes etkili yorum seçmek zorunda değilken bu kuralı çiğnemek ne kadar doğru ?

Dediğim gibi öncelikle üyelerimizin bu sisteme alışmasını bekliyoruz.

ANSIZIN tarafından 12/10/2007 11:04:15 PM zamanında düzenlenmiştir.
KİOS_79
10 Aralık 2007 Pazartesi 22:54:48
burada yaptıklarını yorum almak için yapanlarbaştan kaybetmişlerdir bence...asıl olan paylaşabilmek...kimin ne yazdığı pek te önemli değil ...kayda değer yorumları dikkate alıyordur zaten şiirin ya da yazının sahibi...
unutmamak gerekir ki herkesin yaptığı kendi değerini yansıtır...
ufurmelerim
10 Aralık 2007 Pazartesi 22:58:10
1.İnsanları hür bırakın!
2.Ben hayatım boyunca hep etkisiz eleman oldum,şimdi nasıl etkili bir yorum yaparım?
zeki çelik
10 Aralık 2007 Pazartesi 23:27:18
başka sitelerden gelip buranın havasını bozmaya yönelik yorumlar var gene ...

şiir tekniğiyle değilde daha çok onur kırıcı hakaret içeren kendine has üslubuyla saldırılar bunlar

tabiki burada huzuru bozmaya yönelik hakaret yorumlar
kişilerin siteden uzaklaştırılması için tek nedendir kurallarını en başta belirlemiş ve bu yüzden hızla tek site olma yolunda emin adımlarla ilerlerken , büyümesinin de tek nedenidir ilkelerinden taviz vermemesi

bu yüzden edebiyata gönül vermiş insanlarla dolu burası
bu yüzden buradayız ...

onun için tanısın tanımasın şiir adına yüreğini dostlara açan insanlarla dolu burası

devam defter ...

susku tarafından 12/10/2007 11:29:34 PM zamanında düzenlenmiştir.
Sazende DEMİR
10 Aralık 2007 Pazartesi 23:48:22

Öncelikle merhabalar.

Ardından forum konusunda, konu dışına çıkılmış bunu farkettim ve hemen söylemek istiyorum.

Sevgili Ansızın site için çok fazla yenilik getirmiş çok farklı şeyler var bunlardan biri de "etili yorum".

Şimdiye kadar hiç düşünüldü mü acaba ne işe yarar diye.

Ben söyleyeyim kendimce.

Bakınız şiir asıldı yorumlar gelmeye başladı , aaa...kutlarım süper, harika , sizce bu mudur yorum? Hayır değildir.

Ben eğer şiirimde ayın on dördünden bahsediyorsam va bana başka bir şair gelip güzel kızlara işarettir diyorsa şiiri iyi anlamış ve diğer okuyuculara da etki ediyordur derim...

İşte etkili yorumdur.

Aksi takdirde bana gelen bütün yorumları okumak zorunda kalacaksınız anlamlı birşeyler bulabilmek için.

Zor olurdu:):)

Sonra sevgili Ansızın gene bir noktaya değinmiş "mecburi" değildir.
Evet mecbur değiliz, kimseyi etkilemek istemeyen seçmesin lütfen.

Madem böyle bir yönetmelik var ve keyfe bırakılmış keyfi gelen yapsın efendim.

Tartışılacak bir konu değil...

İyi geceler, sevgimle...

Nail Yavuz
11 Aralık 2007 Salı 00:42:26

Etkili yorumlar bölümü gerçekten iyi ve yararlı olmuş. Yazanın ve okuyanın kendini geliştirmesi açısından çok önemli.

Bu site de forumlarda ki şiir bölümünde daha önce YORUMLAR ve YORUM ÖRNEKLERi başlıklı iki forum açmıştım. Bu forumlarda konu
oldukça geniş boyutta tartışıldı. Çok özel yorumlar taşındı YORUM ÖRNEKLERİ formuna. Şimdi site yönetiminin bunu öne çıkarması oldukça yararlı olmuş. Kutluyorum.....

Ben yine de yorumlarla ilgili olarak bir kaç söz edeceğim.

BİR ŞİİRİ YORUMLARKEN;

-Şiir düşünsel yada yaşamsal alana dair bir sorundan mı çıkmış?

-Yeni bir şey söylüyor mu?

-Önceden kurulmuş şiire toprağa tohum serpercesine imgeler havadan mı bırakılmış?

- Kullanıla kullanıla yıpranmış ve eskimiş sözcükler çoğunlukta mı? Yani kendini tekrar eden bir şiir mi?

- Şairin gündelik dil üzerine "egemenliğini" kurup, onu aştığını gösteren yeterli şiir içi öğeler var mı? Yani deyim yerindeyse
okurda farklı duygular uyandırmaya çalışan ve verili dili aşan bir çalışma mı?

- Bilinç altı şarkı sözleri şiire yansımış mı ?

-Şiirde ne nasıl söylenmiş .

-İma, betimleme, imge, senaryo, ses ve kurguya bakılmalıdır.

- Şiirde anlam bütünlüğü var mı?

-Yazım kurallarına uygunmu ve imla hataları var mı?

- Şiirde seslendirilmek istenilenlerin şiir diliyle anlatılıp anlatılmadığı, şiirin uyandırdığı duygular ve neyin algılandığı

-Şiirin verdiği mesaj

GÖZÖNÜNDE BULUNDURULURSA yorum zenginleşir, hem yazana
hemde diğer okurlara katkısı olur düşüncesindeyim.

Hatta şiir yazarken de bu hususlar gözönünde bulundurulmalıdır diye düşünüyorum...

Adnan Bilgiç
16 Aralık 2007 Pazar 23:55:06
Evet
Sayın Nail Yavuz, ne güzelde demiş, değil mi?

katılıyorum kendisine, izni ile.

Bende ilk zamanlar,
Nail bey'in söylediklerini savundum, bir çok edebiyat sitesinde.

fakat her zaman şöyle denilirdi bana "popülerlik" bunu gerektiriyor!
akılda kalmak istiyorsan, bunu yapmalı ve sürdürmelisin...

Ve onların demesiyle "Ben" gibi düşünenler
Şiir'e gerçek değeri verip, yorumlayanlar yani
birer antikalarmış...

Günü yakalamayan!
Takıntılı, Şairi incitenlermişiz...

Bende, ne yaptım biliyor musunuz? bu sözlerden sonra
şiirlere yorum katmamaya başladım :(

O çok severek okuduğum şiirlere
uzun bir zaman yorum katamadım!
ürktüm açıkçası.

yani gerçekten, dedikleri gibi, ya kırılıyorlarsa Şairlerimiz?
diye düşündüm çoğu zaman...

Ama sonra farkettim ki (Edebiyat defteri üyeliğimin itibarı ile) ben büyük bir hata yapmışım :(

hemde öyle büyük ve yıkıcıymış ki bu
zaman içinde algıladım bunu.

Geç mi kaldım derseniz eğer?
hiç bir şey için geç değildir derim.

Bu yüzden de
Edebiyat defteri yönetimine ve özverili yöneticilerine Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Neden mi?
uyumuş, kör olmuş, sağır ve dilsiz birini, yeniden hayata kazandırdıkları için...

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama
son çalışmalarım ile ilk çalışmalarım arasında
çok büyük farklar var!

yani
Edebiyat defteri, bana öyle çok kazanımlar sağladı ki;
üyesi olduğum günden itibaren, ya ben niye şimdiye kadar buraya gelmedim, dedim kendi kendime.

Geçmiş zaman bir kayıptı benim için
şimdi ise...

Şimdi diyorsunuzdur belki;
ne diyor bu ya?

konunun çok dışına çıktı bu çocuk!

Aslında
incelerseniz yazdıklarımı
konunun tam içinde olduğumu görürsünüz!

YANİ beni bu yozlaşmış yorumlar uzaklaştırdı şiirden
ve yine beni, bu yozlaşmışlığı yıkmak için getirdi, şiir yeniden.

neyse çenem yine düştü erkenden :(

dilerim ne demek istediğimi anlata bilmişimdir
ve dilerim ki, sizleri sıkmamışımdır.

Sevgi ve saygılarımla
Adnan Bilgiç

lirix
21 Aralık 2007 Cuma 09:58:45
yorumlar beylik sözlerle etkisizleşiyor.övgü ya da yergi detaylandırılmıyor."biraz daha dikkat lütfen" denildikten sonra örneğin,neye dikkat edilmesi gerektiğinden sözedilmiyor."lütfen" niçin?o da pek anlaşılmıyor.bence "etkili yorumlar"faydalı olabilir ancak bu konuda iddiası olanlarında yeni sorunlar yaratabileceği şimdiden anlaşılıyor.
d.nadir
11 Aralık 2007 Salı 00:50:34
ŞİİR VE YORUMU ÜZERİNE NOTLAR (1)

Şiir için yapılan yorum ; şiiri bir yerinden yakalamalı , kavramalıdır.Bilinmelidir ki , yorum ; şairle okur arasında kurulan bir köprüdür.Şiir yorumla aydınlanır , güzelleşir ; yorum da şiirle birlikte büyür , görevini yapmış olmanın huzuruyla yeni serüvenlere yelken açar.

Yorumcu , şiirin içine girebilmelidir ; yüzeydekilerle değil , derinliklerle ilgilenmelidir.Şiirin görünen yüzünü değil , görünmeyenlerini ortaya koyabilmelidir.Onurlu ve sorumlu bir eleştirinin görevidir bu.

“ Şiir dış alemdeki objelerin bizzat kendisinde değil , onların insanda uyandırmış olduğu duygularda , düşüncelerde , daha doğrusu yazılan eserlerin yapısında ve üslubunda gizlidir “.
( Kaplan ).

Şiirde , “ ne “ anlatıldığı o kadar önemli değildir , “ nasıl “ anlatıldığıdır önemli olan.Ünlü düşünür La Bruyer , “Karakterler “ adlı eserinde altını kalın çizgilerle çizmiştir bu düşüncenin.Diyor ki: “ Dünya üzerinde artık söylenmedik söz kalmadı , bundan sonra “ne “ söyleneceğinin bir anlamı yoktur ; önemli olan ‘nasıl ‘ söyleneceğidir.

Tam da bu noktada üslup , yani söylem tarzı otaya çıkmaktadır.Yorumcu ; şiirin hareket noktasını bulmalı , üslubu kavramalı , dil ve ses güzelliğini , içeriğin iç bağlantılarını okura sunabilmelidir.

Zaman zaman , şiir sitelerinde görüyoruz: bir şairin şiirinin altına yorum yapılmış; işte , “ şu dizeler çok vurucu , adeta yüreğimden vuruldum “ türü.Ondan sonraki yorumcular da “ katılıyorum , çok doğru bir tespit “ şeklinde değerlendirmeler yapıyorlar.

Varsayalım ki , söz konusu şiiri bin kişi okudu , yorum aynı formatta gelişiyor.Bu durumda şair kendisini nasıl hisseder ? Üzüntü duyar herhalde.Gerçekte şiirine yorum yapanların sayısı bini bulmamıştır , yorumu yapan tek kişidir.

Şairi asıl üzecek olan yorumun tek bir kişiye indirgenmesi de değildir aslında. Çünkü “ kişisel bir davranış ve söylem tarzının neticesi olan edebi eser (şiir ) okuyan ve düşünen şahıslar üzerinde ayrı ayrı etkiler , izlenimler bırakır “. ( Kaplan ) .

Sözü bağlayalım artık: Eğer şiir ; onu okuyanlarda farklı , değişik , özdeş , karşıt algılama, izlenim ve duygu fırtınası yaratamıyorsa ; mükemmelliği yakalayamamış , başarıya ulaşamamış demektir.

Meraklısı için kaynak:

Kaplan , Mehmet . “ Şiir Tahlilleri “ . 1. ve 2. ciltler.

d.nadir tarafından 12/11/2007 12:56:07 AM zamanında düzenlenmiştir.

d.nadir tarafından 12/11/2007 12:58:52 AM zamanında düzenlenmiştir.
Yorum Yaz
/ 7 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.