mehmet talip bilgil
307 şiiri ve 255 yazısı kayıtlı Takip Et

İYİ BİR ÖĞRENCİ NASIL OLMALIİYİ BİR ÖĞRENCİ NASIL OLMALI

İYİ BİR ÖĞRENCİ NASIL OLMALI
Öğrenci öğrenmeye hazır olan kişi demektir.Hazır olmak ise motive edilmiş,ihtiyaç duyulan araç, gereç ve envanterle donatılmış anlamına gelir.Diğer bir anlamda kendini disipline etmiş,motivasyonu tam,öğrenmeyi arzulayan,kendisine belirli bir hedef koyan bu hedefe ulaşmak için ise kendisini planlayan sosyal ve kültürel doyumluluğa ulaşan ,aile ve arkadaş ilişkilerinde sınırları olan,zamanı iyi yöneten kişiler iyi bir öğrenci katogorisinde değerlendirilirler.

Okulla ,arkadaşlarımızla ,çevremizle,ailemizle elbette iyi ilişkiler kurmalıyız.İyi bir öğrenci olmak istiyorsak,bu ilişkilerimizi kırmızı çizgilerimizle sınırlamalıyız. Sorumlulukla rımızı unutmadan iyi bir plan yapmalıyız.Başarıyı hedeflediğimize göre,Kendimize öz güveni miz olmalı,anne ve baba, yada okul, veya kendimiz kendimizi motive etmeliyiz.

1-istekli olmalıyız
2-motive olmalıyız
3-öğrenme sürecinde aktif olarak bulunmalıyız
4-Bilgiye ulaşmanın yolunu bilmeliyiz
5-Öz güvenin verdiği bir rahatlıkla sitres ve kaygıdan uzak kalmalıyız

Yukarıdaki ön görüler var ise eğer: Geri kalanında anne ve baba rol almalıdır. Anne ve babanın öğrenci için hazırlayacağı ortam ve öğrenmeyi destekleyici tutum ve davranışları, öğrencinin motvasyonunu artıracaktır.İyi hazırlanmış gürültüden uzak bir çalışma ortamı başarıyı artıracaktır. Hazırlayacağımız oda rengi çocuğun sevdiği renk ile boyanmalı. Işığı mutlaka göz uyumunun rahatsız olmayacağı güçte olmalı. Lüzumsuz, gereksiz eşyalardan arındırılmalı.Öğrenci kendi öğrenme tarzını zamanla keşveder.Biz dışardan bu konuda müdahele etmemeliyiz.Kimi öğrenci okuyup anlatarak,kimi öğrenci deneyerek,dinleyerek yada şema çizerek öğrenmeyi seçer.Öğrenci hangi yöntemle çalışacağını kendisi seçmeli

Kapasitesini bilen bir öğrenci gerçekçi olmak zorundadır gerçekçi bir akademik hedef belirler. Sorunları ötelemez sorunları çözerek hedefine ilerler. Bu şartlarla çalışan öğrenci başarıyı yakalayacaktır. Kazandığı başarı ise öz güvenini geliştirecektir. Başardıkça çevresinin güvenini ve ilgisini de çekeceği için destek görecektir. Ödüllendirirken aşırıya kaçmadan ihtiyacı olan şeylerle ödüllendirmeli.Olumlu pekiştireçlerle ödüllendirirsek elde edemeyeceği ödüllerin hevesine kapılmaz

Kendini motive edemeyen öğrenciler ise,dışardan mutlaka destek almalıdır.işte burada aile devreye girmeli.Bu tür öğrencileri harekete geçirmek aileye kalıyor.Çalışma ortamını aile hazırlamalı.Birlikte oturup tartışarak kararlarını almalılar,Çalışma saatlerini,dinlenme zamanlarını ,oyunlarını yada televizyon izlemeyi,bilgisayar kullanmayı iyi planlamalı. Öğren cilerin en çok zorlandıkları şey ;Öğrenmeyi istemedikleri konulardır.Basit gördükleri gereksiz gördükleri luzumsuz buldukları konularda öğrencinin motvasyonu düşer

Ebeveyn devreye girerek: Senin bu şekilde çalışmandan gurur duyuyorum
Başarmak için gösterdiğin gayretten ümitleniyorum
Artık inanıyorum ki başaracaksın gibi motivasyon dürtülerini çalıştırmak gerekir.Karşımıza alıp onun seviyesindeki konularla sohbet etmek onu cesaretlen direcektir.yalnız öğrenci bu çalışmanın kendi sorumlupğu olduğunu bilmeli.Etkin okuma ,anlayarak hızlı okumada öğrenciyi heveslendirip destekleyecektir.Sınavdan korkmamayı öğrenmeli ve heyecanını yenmelidir.Çok olmamak kaydı ile hayatta örneklerle düşünmeye sevketmeli ve bunu yaparken yıldırıcı olmamalıdır.Yani çok öğütte çocuğu caydırabilir.
BİRKAÇ HATIRLATMA SUNALIM
-Zaman büyük bir öğretmendir, yalnız ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. Curt Goertz

-Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, en çok, zamanın kısalığından şikayet ederler. La Bruyere

-Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür. Alain

-Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir. Benjamin Franklin

-İki kere yıkanamazsın aynı ırmakta; üzerinde akan sulan, şimdi yeni sulardır. Heraklet

-Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır. Seneca

-Yaptığınız işin en iyisini, bir de zamanında yapın, o vakit dağ başında bile olsanız insanlar sizi bulur. Thomas Brown

-Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir

-Boşa harcadığın bir dakika, ömründen çaldığın bin dakika

-‘’’İSTEDİKLERİNİZİ ELDE ETMEK İÇİN ÇABA HARCAYINIZ AKSİ TAKDİRDE ELDE ETTİKLERİNİZİ SEVMEK ZORUNDA KALIRSINIZ.’’’’

Mehmet talip BİLGİL

Beğen

mehmet talip bilgil
Kayıt Tarihi:8 Ocak 2012 Pazar 10:47:45

İYİ BİR ÖĞRENCİ NASIL OLMALI YAZISI'NA YORUM YAP
"İYİ BİR ÖĞRENCİ NASIL OLMALI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.