TC Sami Arlan
3919 şiiri ve 96 yazısı kayıtlı Takip Et

İdeal erkek nasıl olmalı ?İdeal erkek nasıl olmalı ?


Sevgili dostlarım, bir önceki öyküme (Bir kadın nasıl olmalı?) gösterdiğiniz yoğun ilgiden yola çıkarak, ekseri okurlarımın isteği olan ve Sami bey (bayanlardan gelen istek üzerine) birde ideal erkek nasıl olur onu yazar mısınız denildiğinde elbet dedim.

Fakat ben kendimi nasıl anlatacaktım evet hanımımın, bayanların nasıl olacaklarını bir erkek olarak beklentilerimi aktarmaya çalışmıştım, fakat bir erkeğin nasıl olabileceği konusunda kendimi aldatmamak adına çok düşündüm.
Acaba erkeklerden tepkiler alır mıyım derken belki hanımefendileri sevindirebileceğimi düşündüm.
Ama bir taraftan da erkekleri kırmama, rencide etmeme adına hassasiyetimi de elden bırakmadım.

Çok düşündüm yazdım, karaladım yırttım, bir daha denedim ve son kararımı vererek yazmaya başladım.
Umarım ki bir tarafı anlatmaya çalışırken, diğer kişileri üzüp rencide etmemişimdir.
Yalnız siz erkek dostlarıma diyorum ki; yazdıklarımda abartılar asla yoktur ve bazen kendime de soruyorum, acaba ben böyle birisi miyim diye.

En güzel cevabı evdeki eşlerimiz verecek kanısını taşıyorum. Eğer beğeni ile okunursa sevgili hanımefendilerden ricam, bu yazımı eşlerine okutsunlar.
Onlardaki olumlu ya da olumsuz yönleri gözlemleyerek bir karara varmış olurlar ki, ben de böylece çalışmamın karşılığını görmüş olurum.

Tüm hanımefendilere, ırk, din, mezhep ve farklılıklarını gözetmeksizin, hepsine saygılarımı yolluyorum.
Sizler, dünyayı yaşanılır kılabilecek soylu varlıklarsınız.
Şundan eminim ki, siz olmadan hayatın tadı tuzu olmazdı. Bakın, tüm şiirlerin, romanların esin kaynağı sizlersiniz.
Bizleri yaratan Allah (c.c.) bile, siz kadınları yüceltme adına "cennet anaların ayakları altındadır" demiştir.
Büyük küçük ayırt etmeksizin, hepiniz elleri öpülesi soylu varlıklarsınız.
Şimdi, gelelim biz erkeklere; aşağıda sıraladığım maddelere ne kadar uyuyoruz, takdir siz okurlarımındır.
İdeal erkek, her şeyden evvel adam gibi adam olacak. Baba, eş, dost, arkadaş vs. bu sıfatları kendi varlığında bütünleştirecek.
Sevdiği kadını kıskanan, mümkün olduğu kadar ailenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üstlenmek zorunda olan, çoluk çocuk sahibi olması gerektiğine inanan, sağlam bir aile yapısı ile her yere varılabileceğine inanan, ama bununla birlikte zorluklar karşısında sert tepkiler değil de akılcı ve tolere edici özelliğini ön plana çıkartmasını bilecek.
Eşini ya da partnerini en az onun kadar düşünüp, o kendisine dair endişelerini dile getirirken, sorgulanıyor hissine kapılmayacak.
Partneri ona sevgisini yansıttığında, vazgeçilmez aşık havalarına girmeyecek.
Erkek dediğin ilgi gördüğünde ilgiyle, sevgi gördüğünde sevgiyle karşılık verecek.

Erkek dediğin, kadını onun için kendine baktığında, sırf ona daha güzel görünmek için giyinip kuşandığında, hiçbir şey olmamış gibi davranmayacak, ruhunu okşamasını bilecek.

Romantik olacak, şaşırtmasını bilecek, umulmadık bir anda ellerinde çiçeklerle çıkıp gelecek.

Özel günleri unutmayı marifet saymayacak.

Kadının zarafet ve inceliğine karşı kayıtsız kalmayacak.
Seven kadın ilgi bekler, erkeğine sunduğu aşkın karşılığında, tatlı bir söz, yeri geldiğinde bir mesaj, bir çağrı onu mutlu edecektir.
Erkek dediğin bütün bunları maddi olarak abartıp cimrilik yapmayacak. Ben aranmayı ve aramayı sevmem demeyecek.

Her şey kendi istediği gibi olsun istemeyecek, karşısındakinin de hoşlanıp hoşlanmadığını göz ardı etmeyecek.
Erkek adamın düşüncesiyle, uygulaması arasında tezat oluşmayacak.

Cesur olacak cesur. Seni seviyorum derken korkmayacak, başka şeylerin arkasına gizlenmeyecek.

Seviyorum deyip bir sonraki perdede kaçmayacak, özlüyorum diyorsa gelecek, kaybetmek istemiyorum diyorsa onu kuşatacak.

Erkek dediğin aşkına sahip çıkacak. Korkaklık ve pısırıklık erkeğin sıfatı olamaz.

Erkek dediğin iyi sevişecek. Koyun gibi yatmayacak, bir an önce şu iş bitse demeyecek. Aşksız yatmayacak yatağa ve bunu hissettirmesini, yaşatmasını bilecek
Alnından öptüğünde kadın bilecek ki, sevgin güçlü ve samimi, geçici değil.

Ve sevgiyle öptüğünde dudaklarından bilecek ki, öpmenin tek sebebi şehvet değildir.

Erkek dediğin aldatmayacak, aldatmak basitliktir.

Erkek sevdiği sürece aldatmaz, eğer aldatıyorsa sevmiyor demektir.

Erkek dediğin yakışıklı olacak, çekici olacak ama bundan çok daha öte bir şey... Zeki olacak.

Kadının küçük yalanlara, bahanelere inanmayacağını, kendisini kendi gibi tanıdığını bilecek.

Kadının zekâsını küçümsemeyecek kadar zeki olacak. Zeki olacak, seni bir hamur gibi karmasını bilecek, o hamura kendisi katmasını da.
Değerlerini bir anlık hevesler uğruna satmayacak.

Namussuzluğunu, ahlaksızlığını ancak ve ancak seninle yataktayken kullanacak. Yan gözle hatun kesmeyecek, üstüne sevgili edinmeyecek.

Erkek dediğin önce kendini sevecek. Kendini sevmeyen erkekten kimseye hayır gelmez. Bir bakarsın ki yıllar sonra bu adamla ne yatağa sığıyorsun, ne toprağa...

Koluna girip gezmesini bileceksin gururla, koynuna alıp sevişmesini de. Babalığını da bilecek, ana, babaya hürmet etmeyi, kadir kıymet bilmeyi, vefakârlığı, fedakârlığı...

Erkek dediğin seni koruyacak, kuşatacak. O nerede olursa olsun seni kollayacağını bileceksin.

Pısırık olmayacak, erkek dediğin gözü pek olacak. Seni sadece sen olduğun için sevecek. Parayla pulla, kariyerle, güçle, kimin ne dediğiyle hareket etmeyecek.
Hem sevgilin, hem arkadaşın, hem dostun, hem baban, hem çocuğun olacak, huzurla bağrına basacak.

Erkek dediğin bakımlı hele hele dişlerinin inci gibi olmasına dikkat edecek, ağzı asla kokmayacak.

Evinin erkeği dışarıda yediğini evde onlara hissettirmemek için eve geldiğinde eşine, çocuklarına da yedirtmesini bilip eve taşıyacak.

Erkekler kadınlarına yol göstermeli, destek olmalı.
Sadakatsizlik ve şiddet erkeklerin kadınlara yaşattığı en büyük acılardır mutlaka.
Çalışkan bir erkek, sevgi ve saygı dolu bir eş ve yol gösterici, güçlü bir baba olmalı. Ekmeğini taştan çıkaran çalışkan sevgi, şefkat dolu duygusal ve kibar erkekler toplumda ve aile yaşantısında mutluluğun, başarılı olmanın en önemli unsurudur.

Evet, dostlarım benden bu kadar tanıyabildiğim kadar yaşantımdan, gördüklerimden, arzulanan bir ideal erkek portresini çizmeye çalıştım, tüm eleştirilere yorumlarınıza açığım umarım kalp kırmamışımdır, yoksa üzülürüm.

Tüm ülkem insanlarının çok mutlu olmalarını bütün kalbimle istiyorum.
Her iki cinse de buradan kalemimle rica ediyorum, temennilerde bulunuyorum; erkek hanımına, kadınsa erkeğine sahip çıkarsa biliyorum ki o evde mutluluk rüzgârları eser. Birbirinize sımsıkı sarılınız kusurlarınızı görmeyiniz, bir kerecik af etmeyi özür dilemeyi deneyiniz.

Birbirinize, gülen gözlerle bakınız, el ele kol kola geziniz, sarılınız, bir birinize her fırsatta seni seviyorum demeyi unutmayınız.

Bu dünyada yaptıklarınızla övününüz, görenler tarafından takdir edildiğinizi ve saygı duyulduğunuzu hissedin, güvenilir bir insan olduğunuzu hissettirin ve ölümden sonra eşlerinizi Cennetinizde de isteyiniz.

Önce kişilik, inanç, saygınlık, kibarlık, sevgi, neticesinde sağlıklı, huzurlu, bol kazançlı günler diliyorum...

Sami Arlan

Beğen

TC Sami Arlan
Kayıt Tarihi:8 Temmuz 2011 Cuma 10:02:41

İDEAL ERKEK NASıL OLMALı ? YAZISI'NA YORUM YAP
"İdeal erkek nasıl olmalı ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Nermin Akkan
23 Mart 2012 Cuma 08:57:53
Bir eş olmalı ki, eşit olduğunu bilsin eşinin kendisine.Öyle bir eş olsun ki, kendisi gibi yorulabileceğini düşünsün eşinin de kendi kendine.Eş gibi eş olursa eş,'hayır 'demeden eşi,nelere 'hayır'diyeceğini bilmeli önce.Eş olmalı eş,mutfağında,otağında,yatağında.Kara günde,toy düğünde.Yalnızken de tamam olmalı eş,yalnızlığı eşiyle tamamlamayı da bilmeli ama.'Gel' derken 'gel'demeli gözleri,ikirciklenmeden.'Git'deme zamanlarına davetiye çıkarmamalı eş,eşit olduğunu unutarak.Çoraplarını toplayanın,pijamasını katlayanın,avucuna kazancını sayanın zamana odaklı eş olmaktan çıkacağını,hizmet ehli olmaktan bıkacağını bilmeli eş, eş ise.Sevgisinin yoğunluğundan sorgulamayı akıl etmediği unutulmuş özel saatleri saymaya başladı mı eş,eş olamadığını da anlar.EŞ OLAMAYAN EŞ,KURMAYA BAŞLAR başka mevsimlerde düş.Çoluk çocuk derken gecikse de veda törenleri.artık eski köşkünden atılmıştır gönül eri.'DEĞİŞTİN'nakaratları sohbet konusu olurken kendisinin hiç değişmediğini anlamamakta direnir eşini kendine eşitleyemeyen eş.Bir eş olmalı ki eş,okuma saatlerimiz ortak olmalı ama farklı kitapları okumalıyız.Okey masasında dörtlüden biri olabilmeli hasım olmayı seçmeden.Saç rengimin değiştiğinde nasıl olacağımı hayal etmeli ben bilmeden.kaç beden giymeye başladığımı fark etmeli ben demeden.Öyle bir eş olmalı evrenin bir yerinde romantik besteler yapmalı gözlerim,kaşlarım,dilim dudağım için.Kıpkırmızı gömlek almalı simsiyah pantolonun üstüne,Bayrak eylemeli beni kendi büstüne.Belediye otobüsünde 'elim sende' oynamalı benimle 'el alem ne der'demeden.'İYİYİM'desem de inanmamalı gözleryle görmeden.Katıksız ekmeğe soğan ezmeli gerektiğinde,Varsa biraz dünyalığı,benimle dünya gezmeli.Sevmeli,'seviyorum'demeli,ben dilenmeden.Dozunda kavga etmeli,tartışmayı bilmeli ben bilenmeden.Gündüzü benimle akşamlamalı,bazen de kendi evinde kalmalı.Bir eş olmalı bana eşit,benden başka benimle çeşit.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


TC Sami Arlan Yazının sahibi 23 Mart 2012 Cuma 10:46:38
her dusuncenıze yurekten katılıyorum saırım cok cok tşk edıyorum sevgıyle AKÇAYIM SIZE EL SALLIYOR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
hülya hicran
16 Temmuz 2011 Cumartesi 18:34:47
Erkek dediğin nasıl olmalı ERKEK önce adam gibi adam olmalı bu cümle neyi kapsıyorsa hepsini içinde barındırmalı,özü sözü bir ,tatlı sert ama asla kaba değil Nikah öncesine kadar canım ,aşkım sözcükleri dilinden düşmeyen erkek nikah akabinde kadını tapulu malı gibi görmemeli hemen yüz dönüşlerde olmamalı bir soyadını verdi diye,gerçi şimdi onunda hükmü yok evet yukarıdaki yorumcuya katılıyorum ideal erkek tornadan bile çıkmaz böylesi,yine aynı yorumcunun başlangıç cümleside doğru hem erkekleri yazmışsınız hem tereddütte kalmışsınız gibi yansıyor cümleleriniz darılan darılsın erkeklerde yarası olan gocunur kendini bilen tanımlamanın dışındakiler üstüne almaz zaten satırlarda erkeğin nasıl biri olmasından ziyade kadınlar üzerindeki hakimiyeti seziliyor.
Ne demek kadını kollıyacak,yol gösterecek bir kadın kendini koruyamaz kollıyamazmı bazı şeyler erkektenmi sorulur. Her başarılı erkeğin ardında kadın varken kadın zekası aklın almıyacağı herşeye kadirken erkek seviyorsa aldatmaz sevmiyorsa aldatır ohhhhhhh ne ala ya kadın sevmiyorsa ne olacak aynı kapı açıkmı?ava giden avlanmasın misali.Erkeğin aldatımı sütübozukluğundandır kadını sevmeyişinden değil.Kadın kul köle 4,dörtlükte olsa her hususta, gözü çöplükte olan erkekler çoğunluktadır genelde. madde madde sıralamak isterdim her satırınızın karşılığını lakin fazla söze gerek yok sizde bazı yerleri silmişsiniz zaten aklımda kaldığı kadarıyla söyliyeyim aman evde gölge etmesinlerde öyle çiçekti böcekti,hediyeydi kimse birşey beklemiyor bardak kırıldıktan sonra eski haline dönüşmüyor kırılan kalpte sevgililer günü, evlilik yıldönümü,vs özel günler bunların hiçbirinin değeri önemi yok erkek evde huzur versin gerisi teferruat bunlar genel gözlemlerim beni kapsıyan yaşam biçiminin şikayetleri değil olsa söylüyorum söylerim vede zaten maymun gözünü açtı bundan sonra Ahmet Kaya çalıyor teyipte EZDİRMEM SANA KENDİMİ

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


TC Sami Arlan Yazının sahibi 20 Temmuz 2011 Çarşamba 14:12:16
yorumunuz ıcın tşk edıyorum sevgıyle samı
efsun dalya
8 Temmuz 2011 Cuma 15:44:49
yüzümde tebessüm yaratan, güzel ve değişik bir yazı okudum

kaleminize sağlık

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


TC Sami Arlan Yazının sahibi 20 Temmuz 2011 Çarşamba 14:12:37
tşk ler edıyorum sevgıyle samı
Veysel Başer
8 Temmuz 2011 Cuma 11:17:27
Yazdıklarınıza bazı yönlerden katılmıyorum.
İlk başta, yazmada özgür değilsiniz. Onu gücendiririm, bunu darıltırım düşüncesiyle yazılan bir yazıda
gerçekler örtbas edilir. Hakaret ve asılsız suçlamalar dışında kişi özgürce yazmalı. Hele böyle konularda
kadın ve erkeklerin gözünün yaşına bakılmamalı.
"Cennet, anaların ayakları altındadır" Allah'ın ayeti değil, peygamberimizin bir hadisidir.
Öyle bir ideal erkek ortaya komuşsunuz ki, tornadan bile öylesi çıkmaz.
Bunları belirtmemin yanında güzel değerler ortaya koymuşsunuz.
Başarı dileklerimle saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


TC Sami Arlan Yazının sahibi 13 Şubat 2012 Pazartesi 15:13:05
tşk ler edıyorum sevgıyle samı
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.