hanifi kara
3225 şiiri ve 51 yazısı kayıtlı Takip Et

Hayatımızdan kesitlerİnsan; “ahsen-i takvim” üzere yaratılmış bir varlıktır. İşte bu yüzdendir ki her şey onun emrine âmâde kılınmıştır.

Her sistemin kendine göre insana bir bakış açısı vardır. Bunları birazcık irdeleyecek olursak konumuz daha iyi aydınlanmış olur.

Kapitalizme göre insan; gelir ve giderini bilen ‘ekonomik’ bir hayvandır.

Komünizme göre insan; ‘konuşan’ hayvandır.

Görüyorsunuz ya her iki sistemde de İngiliz biyoloji bilgini Charles Robert Darwin’in (1809-1882) nazariyesi hakim olduğu için, insana ‘hayvan’ gözüyle bakılmaktadır.

İslâm’a göre insan ise duyan, düşünen, konuşan, faydalıyı zararlıdan ayırt etmesini bilen kısaca; ‘inanan’ bir varlıktır.

İnsan; kendini bildiği ve yaratılış gayesine göre hareket ettiği takdirde meleklerden daha üstün, yok eğer yaratılışının dışına çıkarsa ‘belhum edal’ -hayvandan da daha aşağı- seviyelere iner.

Kâinatta yaratılmış ne varsa hepsi insanoğlu içindir. Elbette bunun da bir karşılığı olması gerekir. O da tüm bu nimetlerden faydalanan insanoğlunun Rabb’ine karşı kulluk ve şükran vazifesini yerine getirmesidir.

Biraz “şık” olmasa da esprili bir kıssa ile yazımı sürdürmek istiyorum.

Bu kıssa ile bir insanın hayat devrelerinin hangi safhalara ayrıldığını mübalağalı bir dille de olsa hayvanların yaşantısına benzetilerek okuyacak belki de gerçekten böyle mi yaşıyoruz deyip kendinizi hesaba çekeceksiniz.

İşte size; “Biraz İnsanlık, Biraz Eşeklik, Biraz Köpeklik, Biraz da Maymunluk ” başlıklı acayip bir yazı.

"Allah, eşeği yarattığı zaman ona:

-“Sen güneşin doğuşundan batışına dek durmak dinlenmek bilmeden çalışacaksın. Sırtında ağır çuvallar taşıyacaksın. Ot yiyip karnını doyuracaksın. Zekadan yoksun olarak elli yıl yaşayacaksın ve eşek olacaksın! ” dedi.
Eşek cevap verdi:
-“Allah’ım, ben eşek olacağım. Ama 50 yıl fazla, bana 20 yıl ömür yeter”.
Ve Allah eşeğe 20 yıl ömür verdi.

Allah köpeği yaratınca:

-“Sen insanların evini bekleyeceksin. Onun en iyi dostu olacaksın. Önüne ne koysalar onu yiyeceksin, 25 yıl yaşayacaksın ve köpek olacaksın! ” dedi.
Köpek cevap verdi:
-“Allah’ım, 25 yıl çok, bana 10 yıl ömür yeter! ”
Ve Allah köpeğe 10 yıl ömür verdi.

Allah maymunu yaratınca ona:

-“Sen daldan dala atlayacaksın. Saçma saman şeyler yapacaksın. Komik olacaksın ve 20 yıl yaşayacaksın! ” dedi.
Maymun cevap verdi:
-“Allah’ım 20 yıl yaşamak fazla. Bana 10 yıl ömür ver.”
Ve Allah onun da isteğini kabul etti.

Nihâyet, Allah insanoğlunu yarattı ve ona:

-“Sen insan olacaksın. Bu gezegenin yegane akıllı yaratığı olacaksın. Aklınla hayvanları yöneteceksin. Dünyaya egemen olacaksın ve 20 yıl yaşayacaksın! ” dedi.
İnsan cevap verdi:
-“Allah’ım, ben insan olacağım. Ama bana 20 yıl yaşamak çok az. Neden eşeğin istemediği 30 yılı, köpeğin istemediği 15 yılı ve maymunun istemediği 10 yılı benim ömrüme ilave etmiyorsun? ”
Allah insanın bu isteğini kabul etti.

İşte o zamandan beri bir insan, 20 yıl insan gibi yaşar, sonra yetişkin çağa girer ve 30 yıl eşek gibi çalışır, sırtında yük taşır. Çocuklar evi terk edince 15 yıl köpek gibi yaşar, evini bekler ve önüne ne koyarlarsa onu yer. Sonra emekli olur 10 yıl maymun gibi yaşamaya başlar, evden eve sıçrayıp çocuklarını ziyârete gider, saçma sapan şeyler yaparak torunlarını güldürür... "

Ne diyeyim, Darwincilere göre hayat böyle demek ki...

Hayatımızın her devresinde insanca yaşamak dileğiyle...

Hoşça, dostça ve sağlıcakla kalınız...

Hanifi KARA

Beğen

hanifi kara
Kayıt Tarihi:30 Ocak 2011 Pazar 20:01:27

HAYATıMıZDAN KESITLER YAZISI'NA YORUM YAP
"Hayatımızdan Kesitler" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.