CemalettinGÜRPINAR
644 şiiri ve 40 yazısı kayıtlı Takip Et

OkumakOKUMAKİnsanlar yaradılışından bu yana hiç boş durmamış, eşyaları tanımaya ve onları yerli yerinde kullanmaya çaba sarf etmiş, her işi, her oluşu, her eşyayı araştırmaya, incelemeye ve okumaya çalışmıştır.
İnsan ancak, okuma sayesinde kendini, çevresini tanımış, gelişmenin ve kalkınmanın yolunu bir çizgiye oturtmasını da başarmıştır.
İlk insandan bu güne kadar, çevresinde olup bitenleri hep okumuş, okumuş, okumuş ve bu gün ki, yenilikleri yakalamayı da başarmıştır.
Okumak deyince, ilk akla gelen bir kitap, bir gazete, bir dergi veya bir bülten gelir. Oysaki, okumak sadece bunlardan ibaret değildir. İnsanın, geceyi, gündüzü, yıldızları, denizleri, baharı, kışı, yazı, meyveleri, sebzeleri, hayvanları kısacası içinde yaşadığı, çevresinde gördükleri üzerinde fikir jimnastiği yapıp, onları düşünüp haklarında engin bilgiler edinmesi, işte asıl okumaktır. Dersek yanlış olmaz!..
İnsanlar bildiklerini, düşündüklerini, başkalarına anlatma ve paylaşmalarını da arzu etmişlerdir. Bu yöndeki istek ve çabalarını ise, yazıyı bulmadan önce meramlarını resimlerle anlatmaya çalışmışlardır. Bu ihtiyaçta, insanların okumaya verdiği önemi sergilemektedir.
Daha sonra yazıyı icat eden insan, yazıya kavuşunca okuduklarını yazmış, çizmiş, kitaplaştırmış ve insanlığın tarihini de abideleştirmeyi sağlamıştır…
Okuma kavramı önemli olduğu kadar, karşıdakilere kendini okutmakta o kadar önemlidir!.. Günümüzde, okuma alışkanlığının olmadığı bir gerçek!.. Fakat, günümüzde kitap okuma alışkanlığı olmasa da, televizyon gibi görsel araçlar izlenmesi insanların bilgi edinmelerini karşılamaktadır.
Günümüzün insanı okumasa da, çevresinde olup bitenleri izleyip, incelemekte ve her türlü olayları, gelişmeleri takip ederek kendilerini okutmaya çalışanları, çok iyi okumakta ve kimlerin ne anlatmak istediğini anlamakta, gerektiğinde de, birilerinin istediklerini değil, kendi istediği cevabını vermektedir... Bu da doğru okumanın ve doğru anlamanın bir kat daha değerini açıkça perçinlemektedir.
Doğru okumanın ve doğru anlamanın yolu, pür dikkatten geçer… Cihan-i şümul, en son din olan İslam’ın ilk emri de “Oku” dur. Ne güzeldir bu emre uyup, okuma alışkanlığı kazanıp, bu güzel alışkanlığını sürdürenlere…
Ne mutlu doğru okuyup, doğru anlayıp ve doğru anlatanlara...

Beğen

CemalettinGÜRPINAR
Kayıt Tarihi:1 Mayıs 2010 Cumartesi 18:36:47

OKUMAK YAZISI'NA YORUM YAP
"OKUMAK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
-IspartaGülü-
26 Eylül 2010 Pazar 22:41:18
hocam söz okumak olunca akan sular duruyor ben okumayı çok seviyorum binlerce kitap okudum ve dört bine yakın kitabım var kendim okuyamadım ögrt olamadım başkalarıda faydalansın diye kasabama kütüphane yaptım kendi yerime vayy yapan senmisin inanın tüm okumuş büyüklerimiz üzerime yürüdü ama umrumda deyil yaptım ve nasipse baharın hizmete açacagım tüm şairlerimiz ve başta sizler davetlimsiniz buyrun geln agırlama imkanım var binlerce çamın içinde bir anadolu kasabası bekleriz selamlar güller diyarından

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 28 Eylül 2010 Salı 00:31:34
Çok kıymetli yorumuna teşekkür edrim. Evet yorumun çok güzel. Söz okumak olnca akar sular durur çünkü i,slamın ilk emide "oku" dur. Yorumana sonsoz teşekkürler edxstrim. Saygılar, selamlar...
Gökhan Daş
6 Eylül 2010 Pazartesi 12:10:25
eğer ilkokuıyan kişi bu vaktini başka seylere misal eğlenceye ayrrsaydı halimiz nice olurdu. okumasaydı ve okumak diye bir eylem hiç bilinmeseydi acaba ne durumda olurduk merak ediyorum. bu böyler devam etmezdi
ve ben de bu güzel yazınızı okuyamazdım ve tebrik edemezdim. can- yürekten tebrik ediyorum bu ender kalemin.
hep adim olsun kjaleminiz.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 23 Eylül 2010 Perşembe 23:32:50
İslam peygamberi Hz Muhammed'e de Allah'ın ilk emri OKU' dur. Ozamn oakumak üzrimize farzdır... Güzel yorumunuza çok teşekkürler ederim... Saygılar...
S / ÂYE
2 Eylül 2010 Perşembe 05:39:59
Yazınız, okumanın farklı yönlerine dikkat çekmiş.
1. Kainat kitabını ve kendini, kendi varlığını okuyamayan bir kişi veya devlet, okunacak bir kitap yazamaz. Çünkü kitaba malzeme dış dünyamızdaki kainatan ve iç dünyamızdan gelir.
2. İnsan okudukça kitabın muhtevasıyla bütünleşmeli, et ve kemikten müteşekkil canlı bir kitap olmalı.
3. Karşıdaki insanların bu kitabı okumasına fırsat ve imkan vermek gerekir.

Ana muhtevaya tamamen katılıyorum. Dilerim bir gün bu millet okumayı sever. Okuma hakkında, yazılmalı, çizilmeli ve özendirimelidir. bu hususta kısa bir makale de olsa, okuma hususunu gündeme taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Keşke bu sayfada şiirden çok, bilimsel v.b makaleler yayınlansa ve okunsa. Birbirimize bilgiler aktarsak. Bilgi alış verişi yapsak.
Biz hissetmesini çok iyi bilen bir milletiz, fakat düşünme ve okuma husunda çok eksik var.

Sevgi ve saygılarımı yolluyorum, eğitim ve öğretim gönüllüsüne.

İyi geceler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 23 Eylül 2010 Perşembe 23:29:09
Değerli dost yazıya yaptığınız yorumunuza çok teşekkür edrim Saygılarımla...
S / ÂYE
27 Ağustos 2010 Cuma 16:01:25
Cemalettin bey, burada yazınızgörünmüyor.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 27 Ağustos 2010 Cuma 16:04:51
hEBERİM YOKTU İLGİLENECEĞİM SAYGILAR
CemalettinGÜRPINAR 31 Ağustos 2010 Salı 23:02:01
Soner Bey yazıyı astım. Saygılar...
utkutk
15 Ağustos 2010 Pazar 11:11:53
Yazıyı göremiyorum Cemalettin Bey. Sadece fotoğraf var .... kaç kez de yeniden denedim ama nafile...

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 15 Ağustos 2010 Pazar 13:43:48
Değerli okurum yazaılar fazla okunmuyordu, şiire yöneldim bu gün ölesine maklelerime göz attım. azda olsa okunuyor olamsı bani mutlu etti. Bundan böyle yazı yazmayada başlayacağım. Yozı yomuş dğru bu gün fark ettim. İnşaallah yazıyı ekleyceğim. Siz değrli okur kardeşlerime çok çok özürdilerim.
SAYGILAR, SELMLAR...
CemalettinGÜRPINAR 31 Ağustos 2010 Salı 23:03:28
Değeli okurum sayfayı düzeltim. Yzıyı okuyabilirsiniz.
CemalettinGÜRPINAR 28 Eylül 2010 Salı 00:33:11
Beyefendi yasıyı astım mesaj çektim ilgilendim fakat bir daha ilgi duymadınız. Olsun önemli değil...
ZEYNO BACI
1 Mayıs 2010 Cumartesi 20:44:32
Kitaplar, en iyi dostlarım ve en sadık sevgililerimdir. İyi bir kitap, hakiki bir hazinedir. Lytton

Kitaplar, soğuk ama, güvenilir dostlardır. Victor Hugo

Kitaplarda geçmiş zamanların raksı gizlidir. Thomas Carlyle

Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallıktır. Shakespeare

Kitaplığımı, başkalarından aldığım kitaplarla kurdum. Anatole France

Kitapsız bir ev, ruhsuz bir vücuttur. Cicero

Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. Seneca

Okuyabilirseniz her insan bir kitaptır. William EllisTEŞEKKÜRLER.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 15 Ağustos 2010 Pazar 13:37:31
Okuma çok güzel vecizeler yazmışsın teşekkürler...
EKREM POLAT
1 Mayıs 2010 Cumartesi 20:36:42
harika bir paylaşımdı.
kompozisyon derslerinde yararlanılır.
teşekkürler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


CemalettinGÜRPINAR 12 Mayıs 2010 Çarşamba 21:44:31
İlginize teşekürler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.