yalciner17
203 şiiri ve 810 yazısı kayıtlı Takip Et

Avangard nedir?

Kars güzel sanatlar lisesi öğrencilerime-

Resim sanatında özellikle kullandığımız bu deyim- deyiş nedir?
Ne anlama gelmektedir?
Ayrıca durum olarak nasıl bir haldir?
Bizim için önemli olan resim sanatında ki anlamı: Resim sanatında oturmuş halen uygulanan sanatlar ve teknikler vardır. Hepimiz biliriz. Yağlı boya, sulu boya, karakalem vs. Ayrıca sistemler manzara, portre, kompozisyon keza. Denenen ekoller vardır: Empresyonizm, ekspresyonizm, fütürizm gibi.
Uygulananan veya yapılan resmin dışında da bir resim vardır. Ki o resme avangard resim denir.
İnvent ve inovasyon resim çalışması ve bu tarzda çalışma yapmayı seven ressamlar vardır. Onların bu tarzına Avangard denir. Sanatçılarına da Avangard ressamlar denir.
Bir ressam ağaçlarla beraber kuşları resmeder. Bütün yaşamı boyunca bunu yapar. Ağaçta, suluboyada, güvercinlerde, kompozisyonda renkte ustalaşır ve kendine has bir dil geliştirirse; kim görse o resim şu ressamındır, der.
Bu ressam avangart ressam değildir.
Geleneksel veya akademik ekollerin bir tarz ressamı olabilir ama.
Empresyonizm ekolünü izleyerek bir üslup sahibi olabilir. Fakat empresyonizm’in kurucusu Cezanne’ın yaptıklarını ve yaşadıklarını yapmazlar. O yöntemleri tercih etmezler. Tıpkı: Beethoven gibi yaratım süreçlerini izlemiyor da; taksim... jazz teraneleri yapıyorsa bu araştırmalar avangard olabilir.
Avangard sanatçı Cezanne gibi yaratım sürecini orjinal olarak izler, icat eder. Veya yenisini bulursa, ekollerin kurucu sanatçıları, misal; avangarttır.
Özgün eserler yapar avangart sanatçı. İleri sistemlerin ama. Bulunmuş sistemlerin veya ekollerden değil.
Yarım yamalak... az çok özgün eserlerle boğuşur. Ortaya birinci, ikinci üçüncü dereceden özgün eserler de çıkartabilir. Seriler yapar. Son trendlerle bilgilerle, ileri dil ve anlatım yollarını bir sonuca erdirebilir veya yarım yamalak izler.

Anadoluda bu sanatçılara çok rastgelinir. Avangart çalışma içinde derece, derece özgün eser yaratma çabası içindedirler.
Bilinen ekollerle veya avangart tarzla çalışan yüzlerce sanatçının yapmaları lüzum eden şey: Özgün ve kendilerine ait olan dile sahip çıkmalarıdır.
Bubi avangard ressamdır misal... potpori çalışmalar yapmıştır... avangardlara deneyci de denebilir... kesin olan şey avangardların bir dil sistemi kurmağa çabalamalarına karşın kurmuşlarsa avangardlıktan çıkmıştır... çıkmamışsa arayıştaysa ve arama esnası ürünlerin tümü avangard eserlerdir ama ileri ve dil kurma saiki şartıyla.

YALÇINER YILMAZ
UZMAN GÖRSEL SANATLAR ÖĞRETMENİ
RESİM SANATÇISI
DARICA İÖO.
29.04.2010

Beğen

yalciner17
Kayıt Tarihi:29 Nisan 2010 Perşembe 21:22:48

AVANGARD NEDİR? YAZISI'NA YORUM YAP
" AVANGARD NEDİR?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.