Hikmet Okuyar
94 şiiri ve 852 yazısı kayıtlı Takip Et

Kaval çalan çobanlar / hikmet okuyarÇobanlık, çocukluğumun çok öneli bir parçası oldu.Dünyanın başkanlığını sunsalar Altın tepsi içinde o farkı yine hissederim.
İnsan sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, yeşil çevre bilinci ve Giresun fındığı, Şebin dutu, Şebin cevizi, Şebin gülü tutkusu, Şebin bülbülü sesi, özgürlük aşkı, şiir sevdası, şuurlu temiz toplum arzusu hep o çocukluk ve çobanlık günlerimin parlayan yıldızlarıydı.

Gizemli şairin şiirli uzay maslları dizilerindeki gibi.
Şiir gözelerinin duruluğunda..
Şiirli, şuurlu hareket tarzımın sağlam temellerinde.

Yıllardan beri karayolu üzerinden yaptığım seyahatlerimde yol güzergahlarında dinlenme tesisleri civarlarında öncelikle arayıp sorduğum kaval isimli ünlü müzik aleti ile çok güzel kaval çalıp; şarkı, türkü söyleyen bayan veya erkek çobanlar ya da önceden çobanlık yapmış olan uslu kişiler olur.

Bilecik Söğüt tepeleri, Ağrı, Anzer, Kaçkar, Ilgaz dorukları, Kazdağı, Beydağı, Erciyes çevresi, Tororsların zirveleri, Istranca yamaçları, Kunduz, Bozok, Çambaşı, Karagöl, Bektaş, Kulakkaya, Sarıçiçek, Kümbet, Dikmetaş, Eğribel Tepesi, Kılıçkaya Baraj yöresi, Kelkit’in gözü, Yalova, Armutlu Delmece Düzü, Arda Boğazı, Mastar Dağı sırtları, Murat ile Fırat’ın çıktığı yerler Hünkar kalesi, Dikmentepe, Kayabaşı ile bazı obalar, mezralar çeşme başları yanık kaval sesleri saf çoban ezgileri, su şırıltıları ve davar köpeklerinin havlamalarıyla hatırladığım mekanlar. Büyük şehirlerde ise kurban satış merkezleri çok sık uyradığım yerlerden.

Bu meraklı ziyaretler, araştırmalar ve görüşmeler sırasında ve Hikmet Okuyar Gümüş Kaval Ses Yarışması ortamlarında kaval sesi eşliğinde çok güzel şarkı türkü söyleyen çok farklı yanık sesli çobanlar tanıdım, gördüm.

Gördüğüm özel yetenekli çobanların bir çoğuna Bizim Acun gibi ’Siz yeteneksiniz’ diyorum. Bazılarına da tek tek şiir kitapları, kalem, defter, kaval armağan ederken takdir teşvik nutukları da atıyor; Erol Evgin, Pınar Altuğ proğramındaki gibi ’bir şarkısın sen’ diyorum. Seslerini dünyanın öbür ucundan duyurmaları için çalışmalarını;
Hikmet Okuyar Gümüş Kaval Ses Yarışması gibi yarışmalara katılmalarını istiyorum. Bazı yerlerde de ’ çobanlardan şakıcı türkücü olur mu? ’ dendiğini duyuyorum ve çok kızıyorum. Bir şarkı denemesi yaptı bir türkü çığırdı diye çobanlarımıza saldıran itürüt ve zağarlarına cevabımı yerleştiriyorum anında. Lafımı esirgemeden.

Şiir, müzik,beste, şarkı, türkü kültür sanat duyarlılığında hayranlığında
temiz toplum ve saygın sanat güzelliğinde, rant hesabı yapmadan..

İzleyin merakla, o muhteşem iki tv proğramını.. orada koyun kuzu otlatırken, kaz beslerken kaval çalan çobanlar saflığında yansıyan ezgilerin umutlarını göreceksiniz..

Çamoluk çobanları, Alucra çobanları, Şebinkarhisar çobanları, Kelkit Vadisi çobanları ya da dağların ve yaylaların çobanları içinden; çok özel yetenekli çok başarılı kaval ustaları, aşıklar, ozanlar, şairler, şiir yorumcuları, bestekarlar, müzisyenler, saz ve ses sanatçıları, ressamlar, karikatüristler, fotoğrafçılar, nüktedanlar, hikayeciler, romancılar ile televizyoncu, radyocu, kitle iletişim uzmanı bilge kişiler çıkacak. Onlarca, yüzlerce binlerce..
Bu gençler, yine bizim özümüzü aksettiren Türkiye sanatçıları ve Avrasya sanatçıları ile duygusal ve gerçekçi birliktelikler oluşturarak geçmişten geleceğe uzanan yeni ufuklara doğru yeni yeni daha sağlam kültür sanat k ö p r ü l e r i kuracaklar.

Güncelliklerini ve ilginçliklerini koruyarak Yörenin, bölgenin, ülkenin ve tarihin derinliklerinden süzülüp gelen kültür hazinelerinden etkilenerek; sembol insanların, abide şahsiyetlerin deneyimlerinden de faydalanarak eser ürettiklerini söyleyen duyarlı gençlerin saygın hareket tarzları karşısında; hala kral, padişah veya imparator olduğunu sanan ve söylettiren b e n c i l l e r de;

ya ’ Siz y e t e n e k s i n i z ’ veya ’ bir ş a r k ı s ı n sen ’ diyerek gerçeği Hakk’a teslim edecekler, ya da şaşkınlıklarla çobanlık kabusları göre göre panik ataklarla tükene tükene bitecekler.

Hikmet OKUYAR
12 Ocak 2010, Beylikbağı / GEBZE

Kitle İletişim:hikmetokuyar@hotmail.com
Mektup Adresi:Hikmet Okuyar Cumhuriyet Meydanı / Şebinkarahisar


Beğen

Hikmet Okuyar
Kayıt Tarihi:13 Ocak 2010 Çarşamba 10:41:19

KAVAL ÇALAN ÇOBANLAR / HIKMET OKUYAR YAZISI'NA YORUM YAP
"Kaval Çalan Çobanlar / Hikmet OKUYAR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
aşık obalı
9 Şubat 2010 Salı 00:35:01
Teşekkürler, Çobanların ve Dağların şairi Sevgili OKUYAR. Gönlüne yas, diline pas değmesin. Selamlar Atatürk'ün şehri Samsun'dan

Cevap Yaz
Deniz_Can
13 Ocak 2010 Çarşamba 15:24:40
Çok hoş bir yazı olmuş.Kaleminize ve yüreğinize sağlık ..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hikmet Okuyar Yazının sahibi 16 Ocak 2010 Cumartesi 12:21:17
KAVAL ÇALAN ÇOBANLAR ile beraber olmanın heyecanını hissettirdin bana.

EĞRİBEL TEPESİ'ndeki ÇOBAN ÇEŞMESİ yine çekti beni.CENNET ÇİCEĞİ ile BİR TAS SU sunuyorum sana.

KAVAL ÇALAN ÇOBANLAR doğa hayranları ile sayenizde daha çok okunacak SIKINTI OLMAYACAK okuyucudan yana..

Teşekkürler...
evrensel sevgi
13 Ocak 2010 Çarşamba 13:38:18
Muhterem Hocam çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. Bu ülke insanları televolelerle, yetenek sizsiniz, yemek proğramları, aile kavgaları gibi insanın kültür seviyesini yükseltmeyecek proğramlarla kitleleri uyutuyorlar. Bu güzel yurdumun çobanları harikulade kaval çalar, ezgi üretir, eğitim ve öğretim görmeden, sadece Allah'ın kendilerine verdiği yeteneklerle bir derya olurlar. Muhterem Hocam Sizi bu güzel eserinizden dolayı tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim. (Şükrü Öksüz)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hikmet Okuyar Yazının sahibi 16 Ocak 2010 Cumartesi 12:12:39
Siz YETENEKSİNİZ isimli proğram ile BİR ŞARKISIN SEN isimli proğramı çok yakından izliyorum.

TRT'de görevli ya da TRT den emekli olmuş şiir müzik beste yorum ustalarından da jüri üyesi alınmalı. Bu konuların edebi yönü ilmi yönü akademik yönü gözardı edilmemeli.

Reyting uğruna Türkiye'nin çok önemli kıonuları sulandırılmamalı.Mustafa KESER, Konyalı BÜNYAMİN, Elazığlı MUZAFFER konularında çok büyük saygınlığı olan ustalarımız.

Öperken ısırmak isteyenlere çok dikkat etmeli derken KAVAL ÇALAN ÇOBANLAR için yaptığınız ziyarete teşekkür.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.