GÜLDAMLASI**
203 şiiri ve 13 yazısı kayıtlı Takip Et

Üç aralık dünya engelliler günüGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 4.12.2009 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Bilindiği üzere bugün üç aralık dünya engelliler günü,.Bu gün hakkında yazacak söyleyecek ve yapılması gereken çok şeyler var. Daha doğrusu her bireyin, her kuruluşun ve devletin bu konuda duyarlı atılımcı olması gerektiğine inanıyorum. Bu da önce sorunları tespit edip gereken düzenlemeleri, yasaları hayata geçirerek, devletin desteğiyle en kısa zamanda sorunların üstesinden gelerek
çözümlenmesidir.

Şartlar ne olursa olsun engellilere sağlık imkânları, eğitimin kolayca sağlanması, A...dan Z..ye kadar eğitimle alâkalı donanımların sağlanması, topluma kazandırılması insani görevlerimiz arasındadır. Nasıl ki insan yaşadıkça sorunları da zamana ek olarak artıyorsa, ayni sorunlar engelli vatandaşlarımız için de geçerli olacağından,’ Çağdaş Yaşam’ neyi gerektiriyorsa yasa ve düzenlemeler de ona göre gündeme uygun olmalı...
Rehabilitasyon konusu, iş konusu, sağlık konusu ulaşım konusu, toplumda en güzel şekilde kabul görme, yaşam güvencesi bireye sağlayacağı öz güven duygusuyla sağlıklı düşünce payını da katarsak, her alanda dernekler, kuruluşlar devletin koruyucu desteği sorunların üzerine tek tek giderek çözme zamanı, sonuca ulaşma geldi de geçti bile diyorum.

Ne güzel insanın sokakta ulaşacağı yere kolayca varması, ne güzel
vasıtaların akülü sandalyelere göre olması, ne güzel sosyal pencereden gülümseyebilmek, ne güzel sokağa çıkabilmek, ne güzel acil ihtiyaçların bulunulduğu yerlerde giderilmesi, ne güzel sosyal yaşama karışarak başarıya koşmak, ne güzel eş değer yaşamdan nasibini almak, ne güzel iş imkânlarına göre bireyin kendi geçincesini sağlaması..Ne güzel aşkı sevgiyi sevdayı özgürce sınırsız bir biçimde yaşaması, aile kurması...Toplumdan kabul görmesi..Engelli vatandaşlarımızın konumlarına göre ihtiyaç ve sorunları farklı olacağından çok yönlü çalışmalarla, dayanışmalarla çözüm aramalıyız.
Sorunların büyük bir kısmı elbette maddi yönüyle dikkat
çekmektedir..İkinci olarak da eğitimin ele alınması diyorum, sağlıkla paralel olarak. Hem engelli ailelerin ve hem de toplumun eğitimi konusunda çok geride olmamız derin yara toplum adına...Acımak, durumundan faydalanmak engelli bireyi susturmak, dört duvar arasında kalmasına göz yummak hem büyük kayıp hem de ayıp bizler için.

Aileleri, bu konuda eğitmek gerekiyor. Sosyal yaşam içerikli ilişkilerde de toplumun davranışları eğitimle bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum...Bu konuda basının ve televizyonun da sürekli aydınlatıcı bilgilerle programlarla halka ulaşması gerekmektedir. Bu konuyu milletçe bütün olarak ele almamız bu konuda duyarlı olmamız, bu konuda önceliklerle yaşamlarını kolaylaştırmamız gerekiyor. Sorunların üstesinden böyle gelebiliriz, köprü kurarak onları başarıya teşvik ederek, destekleyerek kısacası..Toplum arasında engelli arkadaşlara rastladığım zaman, onlarla alâkalı olumlu şeyler duyuğum zaman aldığım hazzı anlatamam..

Son olarak engellilerin sorunlarını çözerken, toplum kültürünü de artırarak gelecek nesiller için çağımıza uygun verilerle bilinçlenerek akraba evliliklerine son vermeliyiz. İrsi hastalıkların doğuracağı sorunları da bilerek kan tahlilleri yaptırarak evliliğe ya da çocuk yapmaya kararlarımızı ona göre almalıyız..Engelliliğin önlenmesi,bebeğin anne rahmine düşmesiyle sağlık kontrollerinin yapılması. Bebek doğduktan sonra da sağlık kurumlarının desteğiyle tüm aşılarının eksiksiz yapılmasında titiz davranmamız gerekiyor.
Yaşama sağlıklı gelmişken bunun değerini bilerek hareket etmeliyiz..Her türlü
olabilecek kaza ve hasarlara yol açacak davranışlardan kaçınmalıyız..Bilinçlenerek önlemler alırsak yaşamda elbette birey olarak toplum olarak daha mutlu olacağımız kesin...Bütün bunların yanında toplumda ebeveyn olarak her zaman bilinçli bir şekilde kendimizi yetiştirmeliyiz...

Hepinize saygılar hürmetler sevgiler efendim..

GÜLŞEN ŞENDERİN

( BİR GÜN DEĞİL YAŞAMIN HER GÜNÜNDE HATIRLANMAK...)
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir.


Beğen

GÜLDAMLASI**
Kayıt Tarihi:3 Aralık 2009 Perşembe 08:54:10

ÜÇ ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ YAZISI'NA YORUM YAP
"ÜÇ ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Süleyman Özerol
5 Aralık 2009 Cumartesi 02:14:19
Bu alan yei katılan birisi ve de TSD Malatya Şubesi üyesi bir birey olarak yalnızca engellilerin yanında olduğumu belirtmek istiyorum.
Yazıları yazınsal yönden inceleme ve eleştirmeyi; bana göre yetkili olduğum gazet ve dergilerde yapmalıyım.
Engell arkadaşlara selam ve saygılar...

Cevap Yaz
mavisel
4 Aralık 2009 Cuma 19:22:48
ÖNCELİKLE YAZINIZI VE DUYARLI YÜREĞİNİZİ KUTLUYORUM. FAKAT BU ÖZEL DÜNLER HAFTALAR SADECE O ANLARDA HATIRLANIYOR VE ERTESİ GÜN HERŞEY BELKİ DAHA KÖTÜ. YANİ LAFTA ARKADAŞLAR. ZATEN HHEP BÖYLE DEĞİL Mİ. SÖZÜM YAZARA DEĞİL. BU GENEL BİR ELEŞTİRİ. ENGELLİLERE GEREKLİ ÖNEMİ VERLEİM, HAKLARINI DÜZENLEYELİM VB. DENİR DE NEDENSE YA HİÇ YAPILMAZ YADA KANUNDA KALIR. EĞİTİMSİZ OLAN ENGELLİ VE AİLESİ DE HAKLARINI ARAYAMAZ. BENCE YAZINIZDA İMLA HATASINDAN ÇOOK KONUYA ÖNEM VERİLMELİ.

Cevap Yaz
Göktürkmen
4 Aralık 2009 Cuma 19:20:21
Değerli Gülşen Şenderin, günün yazısı seçilen duyarlı yazınızı ve sizi Kutlu/yorum...

Sayglarımla...Göktürkmen tarafından 12/4/2009 7:50:09 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
lazuşağı
4 Aralık 2009 Cuma 09:46:18

Yazının içine yazım hataları ve cümle düşüklüğü var ama günün önemini anlatan bir yazı olması vesilesiyle kural hatalarını bir kenara bırakarak tebrik etmek lazım bende öyle yaptım.
Engellileri gündeme getirdiğiniz için tebrikler teşekkürler...
Bazılarımız özürlü diye hitap ederler bence yanlış bir kelime belki de engelli ve özürlü ayrı,ayrı katagoride bakılması gereken bir durum ama anasından engelli doğan bir canlıya özürlü demek ne kadar doğru neyin özürü engelli doğmuş neden kimden özür dilemeli.

Sevgili dostlar unutmayalım hepimiz birer engelli adayıyız.

Dilerimki bu günlere senede bir gün değilde hergün eğilebilsek engelli kardeşlerimize gün adı altında onların yaralarını deşmektense hergün onların yanında olduğumuzu onlara gösterebilsek.....
.............................saygılar sunarım

lazuşağı tarafından 12/4/2009 9:49:04 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
olgunekinci
4 Aralık 2009 Cuma 09:28:36
"Her yıl tekrar edilen monoton geleneksel ritüeller, genel insanlığın nevrotik bozukluğudur! Özel günler, bayramlar, her yıl düzenlenen panayırlar, kutlamalar tam mânâsıyla insanlığın aptal resmini yansıtmaktadır." Synthman

Cevap Yaz
Mehtap ALTAN
4 Aralık 2009 Cuma 09:05:14
Yarınlarda engellileri engelleyen bu tür garip ve basit sorunlar olmaz artık...

Anlamlıydı teşekkürler...

Cevap Yaz
bezm-i cihan
4 Aralık 2009 Cuma 07:58:38
günün yazısı olmuş ama hiç yorum yazılmamış,

üzüldüm açıkçası,

acaba okuyup puan verdikten sonra yorum yazacak kadar vakti olmadı mı, nesir severlerin?

günün anlam ve önemiyle ilgili yazınız çok güzeldi,

dilerim kafamızda ki engelleri aşarız önce...

tebrikler.

Cevap Yaz
Onur BİLGE
4 Aralık 2009 Cuma 02:04:21
ELEŞTİRİ / YORUM1. “...yazacak söyleyecek ve yapılması gereken...” olmaz.

...yazılması, söylenmesi ve yapılması gereken... veya:

...yazılacak, söyleyecek ve yapılacak... olur.

2. “günü,.” Hem virgül, hem nokta olmaz.

Had safhada cümle düşüklüğü, çok fazla hata var. Çok uzun cümleler kurulmaya çalışılmış, sona gelince başı unutulmuş.

Eleştirmekten vazgeçtim. Vermek istedikleri ile yetinilsin.

Başarılar...

Onur BİLGE

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.