baharca57
238 şiiri ve 15 yazısı kayıtlı Takip Et

Olgun ve erdemlik ...Değerli gönül dostları sizlere kısa olarak olgunluk ve erdemlik üzerine bir kaç kelam etmek geldi içimden.. Dünyadaki canlıların en değerlisi insansa, insanların en değerlisi erdemli olandır. Erdemli olmanın ilk koşulu sevgiyse, ikincisi saygıdır. İnsan kendine olan saygısını başkalarına saygı duyarak pekiştirir.İnsanları ancak kendini sevdiğin sürece sevebilirsin,genç fidanlarımızı evlatlarımızı yetiştirirken onlara erdemliğin güzelliklerini anlatmak biz büyüklere düşmekte.Ve en başta onlara şunları öğretmeliyiz; Başkasının arkasından konuşmamayı, kimsenin kalbini kırmamayı, kötü söz söylememeyi. Erdemli İnsan;Gülerken Ağlamasını, Ağlarken de Gülmesini Bilen insan olmalıdır.

Lokman hekimin çok güzel sözleri vardır; Namazda iken kalbini, İnsanlar arasındayken dilini, Sofrada iken elini, Başkalarının evindeyken gözünü muhafaza et! Kaliteli insanın daima iyilik tarafı ağır basacak, devamlı iyiliklerle iştigal edecek ki, kâmil insan olabilsin.Hz. Peygamber Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor:

Size iyilik yapanlara karşı iyilik yapmak, fenalık yapanlara da fenalık yapmak meziyet değildir. Asıl meziyet, size fenalık yapanlara karşı aynı şekilde mukabelede bulunmayıp iyilik yapabilmektir.

Güneş ufkumuza düştüğünde hesabımız şu olmalı: Bugün Allah için hangi iyilikleri yapayım? Hangi kötülüklerden sakınayım veya sakındırayım? Şu güzel günü müslümanca nasıl yaşayayım? Bütün fiil ve davranışlarımda bulunduğum mevki ve makamda topluma ve Yaratanıma karşı nasıl daha verimli olurum?

Erdem: Ahlakın övdüğü iyilikçilik, yiğitlik, doğruluk, alçak gönüllülük gibi niteliklerin genel adı, fazilet, insanın ruhi olgunluğu; gibi manaları ifade ediyor.Aydınlık ve karanlık nasıl biribirinin zıddıysa, iyilik ve kötülük ya da güzellik ve çirkinlik de biribirinin zıddıdır. Ama evrende her şey iç içedir ve beraber yaşar. Karanlık nasıl ki kötülüğü, çirkinliği, körlüğü, cehaleti, zulmü, haksızlığı, adeletsizliği, vicdansızlığı, sevgisizliği, hoşgörüsüzlüğü temsil ediyorsa; aydınlık da iyiliği, güzelliği, bilgiyi,doğruyu, dostluğu, merhameti, dürüstlüğü, adaleti ve vicdanı temsil eder.

Ne yazık ki zamanımızda fazla olgunluk ve erdemlik gösteremiyoruz gibi geliyor bana..Umarım herkes erdemliğin güzelliklerini yaşamasını bilir.

Olgunluk yaşta değil baştadır demiş büyüklerimiz. Tabi bunun yanında çokta az olsa , çok genç kimseler arasında bile olgunluğa erişmiş olanlara rastlanmaktadır.Çevreleri ile yakından ilgilenen,gözlemci,olayları iyi değerlendirmesini bilen kimselerin daha çabuk olgunluğa erişecekleri bir gerçektir...

Bencil ve kendi çevresinden çıkamayan kimselerin olgunlaşmaları daha güç olur.Böyleleri sadece kendilerini düşündükleri için gerekli ruh gelişimine sahip olamazlar.Kısaca;

Olgunluğun özellikleri şunlardır:

- Kendini tanıma
- Kendine ve başkasına saygılı olmak
- Anlayış
- Açık yüreklilik
- Kendine güven
- Hoş görü
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.

Bu özellikleri geliştiren kimselerin,olgun insan olmamaları için hiç bir neden kalmayacaktır.Genç yaşlarda olgunluğa erişen kimselerin başarıları ve toplum içindeki yerleri de ona göre daha büyük ve itibarlı olacaktır..Benim gençliğime tek bir sözüm var saygı erdemliğin en güzel başlangıcıdır..Önce kendimize saygılı olalım ki başkalarınada saygı ve sevgi göstermesini bilelim..Hepinize yüreğimden saygı ve sevgilerimi yolluyorum değerli şiir yürekli dostlarım..

Saygılarımla...

Bahar Tülay Kıran

Beğen

baharca57
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2007 Çarşamba 16:31:07

OLGUN VE ERDEMLİK ... YAZISI'NA YORUM YAP
"OLGUN VE ERDEMLİK ..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
BANU ULUDAĞ
8 Şubat 2008 Cuma 23:13:23
Güzeldi yazın sevgili bahar,olgun olma ,erdemli olma nasıl da kardeş kavramlar birbirine.Sıraladıkların arasında biri diğerinden daha önemsiz gelmedi bana.Kendimi sınamaya başladım bu arada.Objektif olmaya çalışarak.Pek başarılı olamadım olgunluk konusunda.Yukarıda ki listede zaaflarım var :))Teşekkürler yazın için.

Cevap Yaz
Müfide Decdeli
5 Şubat 2008 Salı 23:55:57

Olgunluğun özellikleri şunlardır:

- Kendini tanıma
- Kendine ve başkasına saygılı olmak
- Anlayış
- Açık yüreklilik
- Kendine güven
- Hoş görü
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.

TEŞEKKÜRLER...GÜZEL YÜREKLİ ARKADAŞIM.
NE KADAR GÜZEL YAZMIŞSIN.YÜREĞİNE SAĞLIK OLSUN.
TEBRİKLERİM ÇOK.
SELAM SEVGİ VE SAYGILARIMLA .

Cevap Yaz
erel
3 Şubat 2008 Pazar 04:05:41
bu tip tavsiye ve yazılar kanıksandığı ve tatbik edildiği sürece umarım muvaffak olunur.aydınlattınız ,sağolun

Cevap Yaz
JASPER61
30 Ocak 2008 Çarşamba 16:18:07
Bu değerli yazın için teşekkür ederim Bahar Hanım. Sizinle henüz tanışmadığımız için başka şekilde yani senli benli hitap edemem. Nesir yazıda bile hünerinizi göstermişsiniz. Sizi candan tebrik ederim.

Cevap Yaz
Ali ÖZKANLI
23 Ocak 2008 Çarşamba 22:46:30
...

Kendini tanıma
- Kendine ve başkasına saygılı olmak
- Anlayış
- Açık yüreklilik
- Kendine güven
- Hoş görü
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.
...
Yüreğinize sağlık. Selam, saygı ve sevgiler.

Cevap Yaz
AŞKIN COĞRAFYASI
9 Kasım 2007 Cuma 17:38:40
- Kendini tanıma
- Kendine ve başkasına saygılı olmak
- Anlayış
- Açık yüreklilik
- Kendine güven
- Hoş görü
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.

Güzel ve akıcı bir çalışma didaktik boyutu olan aynı zamanda eğitimsel açıdan da yararlı bir deneme yazısı olmuş,
Birde yazarı şair olunca çok daka şairane bir yazı olmuş,

Tebrik,takdir ve nice güzel yazılara,

Cevap Yaz
NİLCE
15 Eylül 2007 Cumartesi 23:09:37
Olgun insan olmak...İnsan olmak insan kalmak insanca yaşamak...

Cevap Yaz
Hasan Öztürk
7 Ağustos 2007 Salı 17:25:35
Sevgili Bahar Hanım yazınızı okuyunca yorum köşesindede de bir iki kelam bende yazma gereği duygum. Olgun İnsan Meyvenin olgunlaşan haline benzer taşlanır, toprağa düşer, dalından koparılır, haksızlığa uğrar ama pes etmez. Olgun insan toprak ağaç ve canlıya sevdalıdır. Okur yazardır bir nevi. Olgun insanda yaş kavramı esastır diye düşünüyorum. Bunu yazınca Rahmetli Fatih Sultan Mehmet geldi aklıma o nu ve onun gibi büyüklerimizi istisna tutuyorum. Ha hoşğörü demişsin bu topluma bu kelimenin anlamını kaç kişi biliyor biliyormusun sorulduğunda o da ne diyenlerin sayısı o kadar var ki samimi olarak hiç kendinize sordunuz mu ne kadar hoşğörülüyüm ben sordum hoşğörü olduğum konumlarda hep kaybetmişim ama bir yolculuktur hayat demiş devam etmişim olgun olmak erdemli olmak anlamına geleceğini pek sanmıyorum erdemlik herkezde bulunmaz diye düşünüyorum sevgi saygı ve selamlarımla kutlarım Hasan Öztürk

hasan öztürk tarafından 8/7/2007 5:27:23 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
mehme ali
28 Temmuz 2007 Cumartesi 16:30:37
16 yıldır yaşıyorum ve maalesef şu 3 şey yok denecek kadar az var bende:
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.
teşekkür ederim bu yazı için!

Cevap Yaz
direniş
12 Temmuz 2007 Perşembe 00:17:00
sevgili bahar,

o kadar anlamli bir yazi yazmissin ki; gunuzmuzde insanalrimizin iki can arkadasina bile bir latifte bulunmaya korkar oldu... birbirimizi anlayamaz olduk...

yazin insallah okuyan insanlarimiza ders, ogut nitelikte oldugunu kavrarlar...

boyle yazialrin cogalmasini yurekten isterim...

sevgilerim bu zarif yurege katmer katmer...

Cevap Yaz
FATOŞ
11 Temmuz 2007 Çarşamba 19:25:57
OLGUN İNSAN KİME DENİR..


kutladım
sevgi ve saygımla.

Cevap Yaz
lili
11 Temmuz 2007 Çarşamba 18:41:21
Keşke,olgunluğun erdemlerinden,bir kaçını geçirebilsek hayata.mutlu olsak,mutlu kılsak...
Sevgilerimle.Sanırım ,insanın kendisinden başlıyor herşey...Kendimizi anlayabilmenin,güzelliği ile.Değişmek,değiştirmek.Güzele,iyiye,doğruya.
Kutlarım,sevgili Baharca.

Cevap Yaz
necat
11 Temmuz 2007 Çarşamba 18:34:25
bir ders niteliğinde yazı...
kutlarım...

Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
11 Temmuz 2007 Çarşamba 18:14:36
Teşekkürler dost.Her yaşta insanımızın ihtiyacı var bu sözlere.Tebrikler.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.