GÜLAY BİRKL
207 şiiri ve 21 yazısı kayıtlı Takip Et

Babalar günü
BABALAR GÜNÜ

SEVGİLİ OKURLARIM MERHABA

Bugün hepimizin gönlünde bahar çiçekleri açıyor. Bugün öyle bir gün ki sevgi hazinelerinin üzerimize doğduğu, seven yüreğimizin kıpır kıpır olduğu bir gündür. Bizleri daha doğduğumuz günden itibaren sevgi yumağıyla saran babalarınızı unutmadığınızı umarım.
Bugün babası yaşayan her evlat Allahım bugün de sabah uyandığımda babamı gördüm diyerek sevinirken, uzaktaysa yaşıyor olmasının sevincini paylaşsınlar. Ruhlarını ebediyete teslim etmiş babalarımız için ise dua edelim. Onları duasız bırakmayalım.
Ben bunları yazarken taa eskilere uzandım. Biz yedi kız kardeştik ve kız evlat olmanın onuruyla yaşadık. Yaşatıldık. Güzel prenseslerim diye sevdi bizi hep rahmetli. Düzenli bir aile hayatını yaşayarak, yaşatarak anlattı bize. Tertipli, düzenli olmasını, paylaşmasını ve sevmesini öğreten ve bütün kızlarını üniversitelerde okutan bu muhterem insana huzurlarınızda ‘ Allah rahmet eylesin’ derken yüreğimin tüm sevgisiyle ‘Rahat uyu babacığım.’ diyorum.
Ben böyle hayellere dalmış babamı düşünürken, birden aklıma tarihçesi nedir diye takıldı. Ansiklopedilerden ve internetten yardım alarak sizleri de yormadan anlatacağım.
Babalar Günü haziran ayının 3. pazarında bizde ve birçok ülkede aynı günde kutlanırken bazı ülkelerde daha değişik aylarda kutlanıyor.
İlk defa 19 Haziran 1919 ‘da Washington’un Spohane şehrinde kutlandı. Yani 90 yıllık bir maziye sahip. Bazı tarihçilere göre de Babalar Günü Antik Roma’ da bile kutlanırmış. Bir rivayete göre
John Dowdy’ nin annesi öldükten sonra, annesinin yerini alan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek istemiş ve babasının doğum tarihi olan 5 Haziranın Babalar Günü olması için çok çaba sarf etmiş. Ama resmi olarak ABD Başkanı Calvin Coolidgen tarafından resmen 1924’ de kabul edilip kutlanmıştır. 1966’ yılından itibaren ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson her yıl haziran ayının üçüncü pazarı Babalar Günü’nün kutlanacağını açıklamıştır.
Katolik ülkelerinde ise paskalyadan sonra kutlanır. Paskalya da değişken olduğu için ilkbahar yaz sonbahar kış, her mevsime gelebilir Babalar günü. Onlar Hazreti İsa’yı baba saydıkları için o günü kendilerine Babalar Günü olarak kabul etmişlerdir.
O gün erkekler bisikletlerle turlar yapar, bolca bira içerler. Paskalya, İsa peygamberin dirildiğine inanılan günün yıl dönümüdür. Tüm babaların, baba adaylarının, içinde baba sevgisi olan herkesin babalar günü kutlu olsun.


BABAM

Babadır bizleri sessizce seven
Evlat uğruna ömrünü veren
Sert görünüp seni terbiye eden
Anneme her yönden yardımcı babam

Babamın sözünden çıkmaz kızlardık
Ona yüz akıydık ona biz ar’dık
O hep sevdi bizi biz onu sardık
Kızlarım diyerek sevdi hep babam.

Her kızı doğunca şükürler etti
Sıhhatli çocuklar ona hep yetti
Mutluluk içinde bizi büyüttü
Rahmetin kalbimizdedir babam.

Eve hiç gelmedin kaşın çatarak
Bekliyordu kızların yüzleri ak pak
Dolaştık seninle dağlar aşarak
Kalbimizde sevgin seninle babam

Babama destanlar yazsam da yetmez
Onu anlatmaya ömrüm yetişmez
Günlerce anlatsam masalı bitmez
Babamdır atamdır benimdir babam.

Güzel annem bizi okşadı sevdi
Kızlarınla o da murada erdi
Babamla el ele o bir cevherdi
Ruhunuz şad olsun annem ve babam.
GÜLAY SOMER BİRKL
/ 21 06 2009

Beğen

GÜLAY BİRKL
Kayıt Tarihi:20 Haziran 2009 Cumartesi 21:59:33

BABALAR GÜNÜ YAZISI'NA YORUM YAP
"BABALAR GÜNÜ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
necirvan-1
11 Aralık 2009 Cuma 21:46:44
Çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı okudum. eline yüreğine
emeğine sağlık. benim güzel değerli harika insan arkadaşım
neye el atarsa en güzelini ortaya çıkarır. baba olarak çok duygulandım. Ama bence yılın her günü babalar günü,
yılın her günü anneler günü olmalı. bir anne olarak kutlarım
seni ve çok yaşa güzel yaşa diyorummmm.....
sevgiyle.....

Cevap Yaz
GÜLAY BİRKL Yazının sahibi
30 Kasım 2009 Pazartesi 04:23:18
TEŞEKKÜR EDERİM SEVGİLİ DOST BANA ZAMAN AYIRDIĞIN İÇİN MUTLU OLDUM SEVGİLERİMLE.

Cevap Yaz
Suat Tutak
22 Haziran 2009 Pazartesi 20:44:36
Güzeller güzeli şairem, canım arkaedaşım; duygusallığın abidesini çizer gibi, resmedip yazdığın BABALAR GÜNÜ ile ilgili güzel yazını ve de yine duygularının atynası olmuş mısralarınla şiirini okudum.Önünde sevgi, gurur ve arkadaşın olmanın onuru ile eğiliyorum.Çok değerli ve aydınlatıcı bilgiler vermişsin.Kutlarım.Gönlün sevgi sevgi cosun.Kalemin susmasın.Kalemin tüm güzellikleri yazıp bizlerle paylaşsın.Tebrik ederim. Kutlarım. Sevgilerden yıldız yıldız bir sevgi tacını ve de çelengimi sana bırakıyorum.Selamlar.

Cevap Yaz
GÜLDESTE
22 Haziran 2009 Pazartesi 19:27:38
benimde boynum bükük sizinle aynı duyguları paylaşıyorum inanın babamda bana boncuk kızım derdi bende ona tonton babam derdim gerçekten arıyor insan yaşlansa bile güzel yazınızı gönülden kutlarım sevgiyle yanaklarınızdan öpüyorum

Cevap Yaz
AYSE 09
22 Haziran 2009 Pazartesi 03:12:54
ruhları şad olsun tüm ahirete göçen baba ve anaların
saygılarımı sunuyorum sevgi ile kal

Cevap Yaz
maviemek
21 Haziran 2009 Pazar 19:27:16
Bilirim,böyle özel günlerde gelsem,elimde hediyem,gönlümde sevgin,kapını çalıp,heyecanla açacağını.
Ama bilirim yine sen geleceksin.Ben hâla çocuk gibi ,annemi bulacağımı sanıp,omuzunun arkasına bakacağım.Bize her gelişinde,boşuna baktığım gibi....Bilirim,sende yıllardır kafanı arkaya çevirip nereye baktığıma baktığın gibi... Boş yere...

Bilirim sohbetlerimiz eskilere gider... Anılar var ya anılar....Seni dinlerken,yüzünü seyrederim.En sevdiğim andır.Mutsuz yüzün aydınlanır......Sen hep anlat isterim anıları..,aydınlanışını seyretmek için.

Asla söylemezsin ama anlatışından bilirim,keşkelerini....
Adım adım yaşlanırken,keşkelerin çoğalıp odalara sığmadığını...Kendini dışarı atamadığını,yürüyüşlerinin azaldığını,yaşlılığı kendine yakıştıramadığını.....“Neyim var ki” dediğinde “Havalardandır” dediğimi bilirim.

Keşke demek,pişmanlıktır,geç kalınmıştır,bir daha yaşanamayacaklardır...
Keşke,keşkeler olmasaydı babacığım ...Keşke.

Babalar günü kutlu olsun

Cevap Yaz
erensenay05
21 Haziran 2009 Pazar 18:06:54
çok güzel bir konuya degınmışsınız tebrık edıyorum mukemmel bir anlatım sizi yurekten kutluyorum saglıcakla kalınız butun mutluluklar sızınle olsun efendım

Cevap Yaz
çetin kabak
21 Haziran 2009 Pazar 14:45:41
Beğeni ile okudum yazınızı Duyarlı yüreğinize kucak dolusu sevgilerimle canım

Cevap Yaz
güney rüzgarı
21 Haziran 2009 Pazar 12:54:07
Gülay Hanım;
Eğer insanoğlunun duygularını ifade etme yeteneği, yani konuşabilme özelliği olmasaydı bizlerg ibi duygu insanları ne yapardı, düşünmek bile istemiyorum. Canlıyı sevmenin, hele de gönül bağımız olanlara ayrı değer vermenin ve bunu göstermenin hiç de zor olmadığını düşünüyorum. Ve bizler bunu geç olmadan çeşitli yollarla gösterebiliriz. Babamı kaybedeli on ay oluyor. İçimde pişmanlıklarım olduğu kadar tesellilerim de var ve onlar biraz olsun rahatlatıyor beni. Onun beni çok iyi anladığını, bana güvendiğini, aynı ona benzediğimi çokça dile getirdiğini ve bazen mazur gördüğünü biliyorum. Bunlar da acımı biraz olsun hafifletiyor. Ama yine de keşkeler çok. Keşkeler bitmez zaten. Yazı olarak paylaşımınız da güzel ve aydınlatıcı. Herkesin okuması dileği ile sevgi ve sağlıkla kalın.

Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
21 Haziran 2009 Pazar 09:43:23
Günün anlamına uygun çok güzel bir yazı..Tebrikler.

Cevap Yaz
de_soulmatex
21 Haziran 2009 Pazar 06:22:17
Mükemmel bir paylaşımdı.Allaha şükürler olsun ki baba sevgisini tadarak, ve evlat sevgi saygısını tattırarak yaşadık.Bu da bir lütuf..
Çok güzel ve anlamlı acıklamalı bu güne özel ve güzel bir yazıydı şiirlede taçlanmış.
Yüreğinize hatta güzel yüreğinize sağlık.Kutlarım güzelliği.
Saygı sevgilerimle.

Cevap Yaz
kaderimol
21 Haziran 2009 Pazar 02:45:48
yaa aslında ben babalar günü zamanı geldimi bu sayfalara girmeyi pek istemiyorum
Çünkü babamı kaybettiğimde tam 17 yaşında idim sanki dün gibi yıllar geçti ben baba oldum ama hala baba hasreti içimde kor olmuş halde
neyse
tüm babası sağ olanlara babalar gününü kutlar Allah önlerinden babalarını almasın daima mutlu olsunlar inşallah
kutlarım kalemini kalemin daim yüreğin gül olsun

Cevap Yaz
Aynur Engindeniz
20 Haziran 2009 Cumartesi 23:51:28
Güzel ve bilgilendirici bir yazıydı.Babalar ve anneler bir gün değil hergün anılmalı.Bizim kültürümüzde bir gün kutlama işi yoktu.Sonradan geldi.Çünkü biz zaten onlarla yaşayan, geniş ailelerde yetişmiş bir toplumuz. Zaman kültürümüze bu yabancı kültürleri de soktu. Ama iyi de oldu.
Tebrik ederim

Cevap Yaz
Nermin Kaçar
20 Haziran 2009 Cumartesi 23:47:16
Harikaydı Gülay hanım. Hem yazı hem şiir. Yüreğinize sağlık. Ruhlarının en çok duaya ihtiyaçları var şu an zaten. Sevgilerimle

Cevap Yaz
Yeganem
20 Haziran 2009 Cumartesi 22:31:59
Boynum bükük benim yine yıllar önce kaybettim canım babamı ..Mekanları cennet olsun vefat eden anne ve babanızında..Anne ve babalarımızdan ALLAH razı olsun ...Yazınızda eklediğiniz şiirde gayet güzeldi ellerinize sağlık...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.