hüzünlüşarkım
14 şiiri ve 60 yazısı kayıtlı Takip Et

Her insan bir hızır ( a.s ) olabilir..Her İNSAN   Bir HIZIR ( A.S ) olabilir..Hz. İbrahim (A.S)’ dan sonra yaşamış bir peygamber veya velidir. Zülkarneyn ( a.s) in teyzesinin oğludur ve ordusunun kumandanlığını yapmıştır. Musa ( A.S ) ’ la karşılaşıp yolculuk yaptıkları Kur’an-ı Kerim’ de ( Kehf: 60- 82 ) anlatılmaktadır. Halen hayattadır.Allah’ın izniyle darda kalmışların yardımına koşar..

Bir ağacın altına dilek yazılıp bırakmak, ateş üzerinden atlamak, piknik havasında bir gün kutlamak, Hıdırellezi gerçek manasından uzaklaştıran tutum ve davranış biçimir.

Hıdırellez, yokluk içinde yaşayanlara, darda kalan muhtaçlara, kimsesizlere el uzatmak, bir ihtiyacını karşılamak, hiç ummadığı anda bir düşküne yardım etmenin, adeta her bir insanın Hızır Aleyhiselam gibi olmasının anlamını pekiştiren bir gün olarak hatırlanıp yaşatılmalı.

Her şey Allah’ın rızası için yapılmalı. ’’ İyilikte yarışın, kötülükten sakının’’ dediği halde hala kötülükte ısrar edenlere Allah Hidayet etsin diye duada bulunmak, bir Hızır Aleyhisselam örneğidir.

Türk toplumuna dahil olup, iç içe yaşayan kavimler , toplumlar, azınlıklar, çoğunluklar varlığı hiç şüphesiz göz ardı edilmez. Ama burada önemli olan, ’’kimlik değil , kulluk olmalı ’’. ’’Allah Bir, Peygamber Hak’’ diyerek İslamiyet’i kabul eden bir insan , Allah’ın emirlerine, Peygamber sünnetine ve Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’e tabi olmayı ’’ Elhamdülillah Müslüman’ım’’ diyerek başta kabul etmiştir. O halde kabul ettiği din ve kurallarını öğrenmeli, araştırmalı okumalı , hayatına uygulamalı.
Kulaktan bilgilenme yerine,benim dinim ne diyor diyerek dinin kitabını okumayı öğrenmeli.Günümüzde artık her tür teknoloji var evlerimizde. Kurumlara yüklenmek bizleri kurtarmaz eğrilerimizden. İnsanın, insanlık mertebesine ulaşması Allah’a ve emirlerine riayet ederek gelişir.İnsanın varlığı yücedir. Daha da yücelir. Doğruyu bilerek yaşamak her insanın hakkıdır ve hakkımızı kullanmalıyız.

Hıdırellez bir kutlama değil, insanlık adına yardımlaşmaktır. Evinde fazla bulunan yiyecek, giyecek yakacak her ne varsa, olmayanla paylaşmanın günüdür. Ateşten atlayarak, piknikte oynayarak,dilek ağaçlarına çul çaput bağlayarak batıl inanç olmaktan kurtaralım böylesi Hızır günlerimizi.

İnsanlık adına kaybettiklerimizi bilinçli olarak geri kazandırabiliriz.

Her insan bir Hızır olmalı.
Yetişen …Bir el olmalıyız…

Sevgi ve selamlarımla..


Beğen

hüzünlüşarkım
Kayıt Tarihi:6 Mayıs 2009 Çarşamba 14:35:46

HER İNSAN BIR HIZIR ( A.S ) OLABILIR.. YAZISI'NA YORUM YAP
"Her İNSAN Bir HIZIR ( A.S ) olabilir.." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Oya gedik
28 Ekim 2009 Çarşamba 14:28:45
burada önemli olan, ’’kimlik değil , kulluk olmalı ’’.

Muhteşem bir sayfa ..

Kutluyorum efendim..
_______________________Her insan bir Hızır olmalı.
________________Yetişen …Bir el olmalıyız…
saygımla...

Cevap Yaz
ugurozaltin
30 Mayıs 2009 Cumartesi 15:50:07
Yazınıza tüm kalbimle katılıyorum.
Dini inanç davranışlarımızı asla yozlaştırmamalıyız.Yozlaşmasına asla müsaade etmemeliyiz.

Hızır aleyhisselam bir Rasuldür.
Hızır İlyas buluşması Kuran da anlatılır.
O ayetlerin esas manasını düşünmek fark etmek bize farzdır.

Hızır aleyhisselam ın yoksulların gemisini delmesi, bebeği-çocuğu öldürmesi,duvarı düzeltmesi ne demektir, manası nedir ?

İki denizin birleşmesi,ölü balığın canlanması ne demektir ?

ÖLDÜR ÖKÜZÜNÜ CANLANSIN BALIĞIN adlı makalemde bazı işaetler var okuyanlara.

Cevap Yaz
Mehmet ORTA
9 Mayıs 2009 Cumartesi 23:09:26
selm ana hilalim bayrağımaki
selam sana evhidim sancağımdak
elm sana rasulum ve yolundaki kardeşi
selM SANA EBEBWEYNLERİN ENGÜZEL HAKKI
SEVGİ SANA ULFET SANA DUA SANA

Cevap Yaz
Hatice Dökmen
9 Mayıs 2009 Cumartesi 20:23:11
Hıdrelleze bu penceren bakmak aklıma gelmezdi açıkçası her bir cümlesinin arkasında bende varım ve bu naif düşüncelerinizi bizimle paylaşıp bakış açımıza yön verdiğiniz için teşekkür ediyorum iyi ki varsınız.Kutlarım efendim.

Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
6 Mayıs 2009 Çarşamba 16:55:22
İslâmın özü dediğimiz, bildiğimiz, inandığımız ve savunduğumuz olay bu işte ! İsyanımız dinimizi başka yerlere çekenlere, zarar verenlere..Akıl ve mantık dışı gibi, gericilik gibi gösterenlere..

Burada değerli yazarımız her türlü takdiri hak ediyor. Teşekkürler.

Cevap Yaz
Rom@ntik
6 Mayıs 2009 Çarşamba 16:18:13

Takdir edilecek bir konu seçmişsiniz ve yazınız da içerik olarak oldukça güzel...

Bilenle bilmeyen hiç bir olur mu ?

Gören gözlere şükür...

Saygımla


Cevap Yaz
Madk65
6 Mayıs 2009 Çarşamba 14:47:02
Dogru söze ne denir... Kutlarim düsüncelerinizi...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.