Hüma Efkan
968 şiiri ve 104 yazısı kayıtlı Takip Et

GERİ ADIM ATMADIMGERİ ADIM ATMADIM

GERİ ADIM ATMADIM, ATMAYACAĞIM DA.

Tanrıya şükrediyorum ki, yaşamım boyunca kalkıştığım bir işten, çıktığım bir yoldan asla geri adım atmadım.

Başarılı oldum ve ya olmadım. Sadece sonuca odaklanıp başarımı artı haneme, başarısızlığı ise, takılı kalmadan, dert etmeden eksi haneme yazıp arkama bakmadan yoluma devam ettim!

Tabii ki, özeleştiride yaptım. Hem de sıkça, neyi nerede eksik yaptım, puzzle halkasının hangi parçasını yanlış yerleştirdim diye! Lakin farklı puzzle’leri karıştırarak önüme konulan bir eylemi de benden doğru parçaları doğru yerlere yerleştirmemi isteyenlere; iki eşeğin arpasını gösterdim!

Genellikle dostluklarda, arkadaşlıklarda, kısacası ikili ilişkilerde bu türden taleplerle karşılaşmak asla kendimden kaynaklı olmayıp, hep iki eşeğin arpasını bölemeyecek kapasitede olan, kendisini dünyanın en zeki insanıymış gibi davranışlarda bulunanlar tarafından dikte ettirilmeye, yok sayılmaya ve ya boyun eğdirilmeye çalışıldı! Bu gibilerine de asla boyun eğmeden omurganın ne demek olduğunu, dik duruşun ne demek olduğunu gösterdim. Ne var ki bu gibileri, yaratıcılıktan, üretkenlikten, tembellikten, daha da önemlisi kendilerine saygı duymaktan yoksun insanlardı!

Kabul etmem gerekir ki, bu gibileri tarafından bir şekilde kullanıldım. Çünkü bu gibilerinde yaratıcılık, üretim, hayal kurma becerisi yoktur. Neredeyse bir solucan kadar zavallı, üstüne bastığında içinden sadece çamur çıkacak yaratıklardı! Belki de kendimi kullandırtmamın yegâne sebebi bu solucanların üstüne basarak çamuru üstüme sıçratmama fikriydi! Çünkü zeki insanlar bir başkasını kullanarak yaşamsal gereksinimlerini temin etmezler! Çünkü onlar zekâsının ekmeğini yerler! Çünkü zeki insanlar onurludurlar!

Hoşgörüyle tolera arasındaki farkı da çok iyi bildim. Çocuğun sehpa üzerindeki en değerli vazoyu kırdığında, hoşgörülü olurken, toplu taşıma araçlarında farkında olmadan ayak parmaklarımı kırarcasına ayağıma basanları da tolera ettim. Ne var ki ikili ilişkilerimde karşı taraf bilinçli yaptıkları hataları, kırıp dökmeleri dostluk adına, arkadaşlık adına hoşgörülü olup, tolera etmemi isteyince, bu gibi davranışları ancak aptallar yapar diye de lafımı tokat gibi suratlarına indirdim. Ama dostlukta, arkadaşlıkta kısacası ikili ilişkilerde asla ve katiyetle vefasız olmadım. Ahlakım, erdemim gereği de hep dürüst oldum. Ama yine de bu gibilerin gözünde aptal oldum, keriz oldum, enayi oldum. Velhasıl oldum, oldum, oldum. Ne var ki bir şey olamadım! Şerefsiz olamadım! Haysiyetsiz, onursuz olamadım! Yalancı olamadım! Hele hele işkembeme bir lokma fazladan gitsin diye kimsenin emeğini, lokmasını çalmadım!

Şimdi düşünüyorum da, nesli tükenmeye yüz tutmuş kelaynaklar gibi benim de neslim, jenerasyonum tükeniyor mu? Şayet tükeniyorsa, gelecek nesillere çok yazık. Demek ki iyi bir miras bırakamayacağız. Demek ki çamurlar içerisinde işkembelerini pislikle doldurmayı yeğleyen bir nesil bırakacağız!

Ama ben Ahlakımdan, adaletimden, onurumdan ve omurgalı oluşumdan asla geri adım atmadım, atmayacağım da!

Efkan ÖTGÜN

Beğen

Hüma Efkan
Kayıt Tarihi:28 Kasım 2022 Pazartesi 12:02:02

GERİ ADIM ATMADIM YAZISI'NA YORUM YAP
"GERİ ADIM ATMADIM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
muslumbayram
28 Kasım 2022 Pazartesi 15:19:59
insanlar yalnızlaştıkça kendini antikadan zannedermiş hesabı bir yazı olmuş
tevellüt resimde çok da eski gibi durmuyor
lakin zaman duble hızlı akıyor
ze kuşağı şimdi xxze ye koşuyor
kısaca her devri kendi koşulları içinde anlamaya çalış derim
bence en doğru erdem budur
zira şimdiki gençlik telefon teknolojisi çağında yaşıyor
bizim dönemimizde ise kibrit kutusunda ip gerip ses cihazı gibi konuşmaya çalışırdık

işin özü şu ki: teknolojik gelişmeler omurgadan mehterden vs anlamaz hocam;)

saygımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hüma Efkan Yazının sahibi 1 Aralık 2022 Perşembe 21:10:00
Size, tanımadığınız biri hakkında konuşurken üslubu ogretmemis ki, Z kusagı diye nitelediginiz o has delikanlilara da adabı edebi öğretsin!

Benim de size tavsiyem; had bilmek güzeldir. Siz de haddinizi bilin. Yazıya eleştiri iz varsa yapın. Yok ise kişiliğime, düşünceme, ya da yaşam tarzına laf diyecek en son kişi dahi olamazsini!

Tekrar haddinizi bilmek kaydıyla iyi akşamlar!
Den(iz)
28 Kasım 2022 Pazartesi 14:53:40
Biraz makal, biraz nakal, e siz de kendinize nakıl olmuşsunuz. Ne hoş. Vesikalık fotoğrafınız da yazınıza çok uymuş. Nergis çiçeklerini sever misiniz?

Sevgilerimle...

Den(iz) tarafından 28.11.2022 15:02:07 zamanında düzenlenmiştir.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hüma Efkan Yazının sahibi 1 Aralık 2022 Perşembe 21:14:55
Sevgili Deniz, ben kuş dili bilmem. Yazdığınızı sultan Suleymana tercüme ettirmek istedim. Lakin bu dile aşina olmadığını söyledi. Ben de sevgi diliyle yetinmek istedim.

Hoşça kalın, sevgiyle kalın.
Den(iz) 1 Aralık 2022 Perşembe 21:26:14
https://sozluk.gov.tr/

İlginç! Türkçe bilmeden yazıyorsunuz demek. Hımmmm

Sevgiler.
Kederli
28 Kasım 2022 Pazartesi 13:07:01
Anlamlı bir makale. Tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hüma Efkan Yazının sahibi 1 Aralık 2022 Perşembe 21:17:51
Teşekkür ederim. Böyle bir yaşam tarzı bazılarına ters demeyeyim de, ağır gelir. Ki onlar zenneler gibi devri adamdirlar. Neymiş efendim omurgami büküp çağa ayak uyduracakmisim.
Saygılar...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.