mehmet talip bilgil
304 şiiri ve 234 yazısı kayıtlı Takip Et

ALLAH’IN SEVGİLİSİNE BİZDEN SELAM OLSUNALLAH’IN SEVGİLİSİNE BİZDEN SELAM OLSUN


İnsanlığın yaratılışından bu yana insanlar içinden ve varlıklar aleminin en seçkini seçilmişi Peygamberimiz Allah tarafından huzura çağırıldığında selamlaştılar.
Bu selamlaşma şahsi ve kişisel değildir. Bütün alemi ve bütün varlıkları kapsamıştır. Geçmiş alem ve gelecek alem adına bir selamlaşmadır. Normalde bir kimse birisini ziyarete gitse, gelenin gittiği kişiye selam vermesi gerekir. Ancak Peygamber Efendimiz Miraç Gecesi Allah’ın huzuruna gidince, İlk karşılaşıldığında Allah selam vermiştir. O Allah’a selam vermemiş, Selam ve selameti kendisi olana selam verilmez. Bizatihi Allah peygamberimize selam vermiştir.
Bunun hikmeti şudur, Allah’ı Teala selam ve selametin bizatihi kendisidir. Biz bir insana selam verirken o aciz ve yaratılmış kişinin korkulardan, tehlikelerden kurtulması için Allah’tan yardım istiyoruz, Allah’a dua ediyoruz demektir. “Et-Tahiyat” diyerek kâinatta yaratılmış bütün mahlûkat ve mevcudatın kulluğunu arz ve takdim ediyoruz. Allah Ey nebi sana selam olsun dediği zaman Allah resulü “Selâm bizim ve bütün mü’min kulların üzerine olsun diyerek Allah’ın selamına karşılık verdi. Onun için insanlık alemi yaratılalı ne kadar beşer gelip geçti ise ve ne kadar beşer gelecekse onlar adına bir selamlaşma inşallah sizin de bizim de ve her Salih mü ‘minin de hissesi vardır.
Bir adı da Selâm olan Yüceler Yücesi Allah-u Teâlâ, hikmetli kitabında, bu dünyada razı ve memnun olduğu ve olacağı kullarını defalarca selâmlayıp kendilerine selâmet yurdu olan ebedî mutluluğu va’d ediyor. Elçisiyle, bize zaten selâmını göndermişti. İşte daha sonra selâmlayacağı ve Ebediyyen selâmete kavuşturacaklarını söylemektedir.
“Selâm olsun size” “Sabrettiğiniz için, size selâm olsun. Ahiret yurdu ne güzeldir! Selâm size, yapmış olduğunuz güzel işlerin mükâfatı olarak girin Cennet’e, Selâm doğru yolda gidenleredir. “O’na kavuşacakları gün müminlere esenlik dileği selâmdır. İkram elbette kullarına, sevdiklerine, istediği yolda ve razı olacağı hal ile kulluk edenleredir.
Sevgisi ve dostluğu için hayatını feda edenlere ihsan ve ikramlarını lutuf edecektir. Çünkü sonsuz şefkat ve merhamet, sonsuz büyüklük ve yücelik, sonsuz izzet ve azamet, ancak sonsuzluk diyarı ve “selâmet yurdu” olan Cenneti ister ve orada karşılık verecektir. Allah’ın Selam’ına lâyık olmak için iman ve ilimle geçen ve geçecek Salih amellerle süslü ve nezih bir hayat ile, sapmadan, şaşırmadan “selâmet” yurduna doğru yol almalı. Allah kullarıyla her an görüşmek dileğiyle bu duayı örnek olarak bize göstermiştir. Her gün beş kez Allah’la selamlaşmak istiyorsan beş vakit boyun bük ve secde et. Bu selamı bize ulaştıran Allah’ın sevgilisine bizden selam olsun
==============================AR================================


Ana Karakterler:
adalet

Beğen

mehmet talip bilgil
Kayıt Tarihi:25 Eylül 2022 Pazar 12:21:36

ALLAH’IN SEVGİLİSİNE BİZDEN SELAM OLSUN YAZISI'NA YORUM YAP
"ALLAH’IN SEVGİLİSİNE BİZDEN SELAM OLSUN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.