Ke Kemal SEYFİ
0 şiiri ve 565 yazısı kayıtlı Takip Et

Zihniniz Özgür mü Yoksa Tutsak mıdırZihnin özürlü(engellilik anlamında değil) olması tutsak olmasından iyidir. Özürlülük istenen bir durum değildir ancak özgür olmamasına tercihlidir. İdeal olanı zihnimizin ne özürlü ne tutsak olmasıdır. Sağlıklı sorunsuz düzgün işlemesidir. Özğür olması, hür düşünmesidir. Tutsak ve tabulara sıkışmış bir beyin özgür olamaz hür düşünemez.
...

Mesele nereden zuhur etti denilirse oğlumun saç traşından. Traştan döndüğünde farklılığın nedenini sordum. Yoksa berberini mi değiştirdin dedim. Tarz farklı geldi her zamankinden yoksa yeni bir stilist mi diye sordum. Hayır baba dedi iş yeri de aynı berber de aynı dedi. Biraz farklı iş çıkarmış, belki yeni bir form tasarlamış olabilir dedi. Hem sen biraz basmakalıp düşünüyorsun, olaylara tekdüze bakıyorsun, zihnin özgür değil senin dedi ve sözcük beynime çakıldı. Doğrudur hiç düşünmemiştim zihnim özğür mü yoksa tutsak mı diye. Düşünmeliydim, oğlumu da bu zaviyeden baktığı için kutlamalıydım. Zaten yakında yine sormuştu bana; baba Farsça ve Pehlevice arasındaki fark nedir diye. Kem küm etmiştim ama istediği cevabı verememiştim.
...

Bugünkü İran tarihte farklı medeniyetlerin evsahibiydi. Burada Safevller hüküm sürmüştü hatta Şah İsmail Yavuz’a burada kaybetmişti, tarihteki ilk imparatorluk burada neşet etmişti. Farisilir yani Acem denilen unsur bu toprakların toplumuydu. Pehleviler ise son rejim öncesi yönetimde olan aileydi ve babadan oğula bir hanedanlıktı. Ancak tüm bu bilgilere sahip olmam istediği cevabı vermeme yeterli olmamıştı.
...

Her zaman farklı, keskin ve uç fikirler önemlidir. Yeni ve farklı bir şeyleri ortaya koymak adına mühimdir. Nihilizm böyle doğmuştur mesela, Dadaizm ve Sürrealizm böyle uç vermiştir. Septik düşünce, eleştirel yaklaşım, aklın ve zihnin katı ve geleneksel anlayıştan uzaklaşıp özğür bir dünyaya kulaç atması bu sayede mümkün olmuştur. Nietszche, Sartre, Picasso bu fikir ve yaklaşımlarla bilinir tanınır, okunur ve izlenir hale gelmiştir.
...

Not: Pehlevice Sasaniler’in resmi ve edebi dili olan bir Orta İran Dili olmakla birlikte Batı İran orijinlidir. Farsça Antik Pers Dili kökenlidir. Avrupa Hint Aile Dil grubunun İran kolundandır. Selçuklular’ın kullandığı hatta İstanbul’un fethine kadarki süreçte Anadolu’da kullanılan yaygın bir dildir. Avesta’nın dili ise daha farklıdır. Zerdüştlüğün kitabı Avesta’nın dili Avestaca Zazaca ile benzerlikler göstermektedir. Avestaca ve Zentçe Hint Aile Dil grubundandır.
...

Persler’e İslam sonrası Farslar veya Farisiler denilmiştir. Sadece P ile F yer değiştirmiştir. Acem ise Müslümanlar’ın Arap dışı unsurlar için kullanmış olduğu bir ifadedir. Osmanlılar ise Acem demekle İran’ı kast etmişlerdir. İran ise Eran sözcüğünden gelmektedir. Eran o coğrafyada yaşayan halklar anlamında kullanılmaktadır. Eran Safevilerle birlikte imparatorluk torağının bütününü kast etmek amaçlı kullanılmaya başlamıştır.

Kemal SEYFİ
13.08.2022

Beğen

Kemal SEYFİ
Kayıt Tarihi:13 Ağustos 2022 Cumartesi 10:41:45

ZIHNINIZ ÖZGÜR MÜ YOKSA TUTSAK MıDıR YAZISI'NA YORUM YAP
"Zihniniz Özgür mü Yoksa Tutsak mıdır" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.