Rıdvan Kaya
20 şiiri ve 64 yazısı kayıtlı Takip Et

ALLAH ADINA ŞİRK KOŞANLARDindar olduğunu iddia edip Allah adına dinde olmayan bir takım hükümler, kurallar icat eden, helaller haramlar koyan ve bu şekilde şirk koşan bazı müşrikler vardır. Bunlar dini kendi istek ve arzularına, çıkarlarına göre değiştirmeye, özünden ve aslından saptırmaya yeltenen insanlardır. Örneğin kendi çıkarları için kadınları aşağılayan, akıllarını eksik gösteren veya recm hadislerini uyduranları bunlara örnek verebiliriz. Bu müşrikler akıllarınca Kur’an hükümlerine eklemeler, çıkarmalar ve değişiklikler yapmaya kalkıştılar ve kalkışmaktadırlar böylelikle hak dinle ismi aynı fakat içeriği farklı bir din oluşturdular bu kişiler sadece kendilerini değil milyarlarca insanıda şirke sürüklediler ve sürüklemeye devam ediyorlar din ahlakının aslından Kur’an’dan haberi olmayan cahil insanlarda bu kişilerin uydurdukları batıl dini benimsemişlerdir. Bu kişiler her ne kadar geçmişteki müşrikler gibi olmadıklarını ve müşrik olmadıklarını iddia ediyor olsalarda Allah Katında bunlar müşriktirler Allah’a iftira ederek O’nun adına hükümler uyduran ve bunlara tabi olanlardan oluşan bu müşrik topluluğunun genel mantık ve zihniyetlerini tarif eden ayetlerden bazıları şöyledir:
Kovulmuş Şeytandan Rabbime Sığınırım
Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla
"Yine bunun gibi onların ortakları, müşriklerden çoğuna çocuklarını öldürmeyi süslü gösterdiler. Hem onları helake düşürmek, hem kendi aleyhlerinde dinlerini karmakarışık kılmak için. Allah dileseydi bunu yapmazlardı; sen onları ve düzmekte oldukları iftiraları bırak. Ve kendi zanlarınca dediler ki: "Bu hayvanlar ve ekinler dokunulmazdır. Onları bizim dilediklerimiz dışında başkası yiyemez. (Şu) Hayvanlarında sırtları haram kılınmıştır." Öyle hayvanlar vardır ki, O’na iftira etmek suretiyle üzerlerinde Allah’ın ismini anmazlar. Yalan yere iftira düzmekte olduklarından dolayı O, cezalarını verecektir. Birde dediler ki:"Bu hayvanların karınlarında olan, yalnızca bizim erkeklerimize aittir, eşlerimize ise haramdır. Eğer o, ölü doğarsa onlar da bunda ortaktırlar." Allah, (bu) düzmelerinin cezasını verecektir. Şüphesiz O, hüküm sahibi olandır, bilendir. Çocuklarını hiç bir bilgiye dayanmaksızın akılsızca öldürenler ile Allah’a karşı yalan yere iftira düzüp Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiklerini haram kılanlar elbette hüsrana uğramışlardır. Onlar, gerçekten şaşırıp sapmışlardır ve doğru yolu bulamamışlardır. "(Enam Suresi, 137-140)
Ayetlerden de anlaşılacağı üzere müşrikler Allah’ın bildirmediği kanunlar öne sürerek Allah’ın nimetlerini haram kılmaya, Allah’ın helal kıldığı rızıkları , nimetleri yasaklamaya eğilim göstermektedirler her ne kadar Müslüman olduğunu iddia eden müşrikler tarafından bu ayetlerin kendileriyle ilgili olmadığı iddia ediliyor olsada gerçekte bu müşrikler ayetlere uyuyorlar düşünün recmle ilgili ve namaz kılmayanların öldürülmesiyle ilgili hadisler uyduruldu. Böylelikle zina eden kadınlar bizzat aileleri tarafından öldürüldü bir tek zina edenler değil tecavüze uğrayanlardan bile bazıları aileleri tarafından öldürüldü. Namaz kılmayanlar öldürüldü. İmam Şafii, İmam Malik, Ebu Hanife ve Ahmed Bin Hanbel’in haram kabul ettiği gerçekteyse Kur’an’da haram kılınmayan bazı nimetler örneğin midye, istiridye ve tilki eti haram kılındı. Ayetlerde özellikle bildirilen bir konuda söz konusu müşriklerin bunlarla Allah’a iftira ettikleridir. Buradan da anlaşılacağı üzere bu müşrikler Allah adına ortaya çıkmaktadırlar. Müşrikler Allah’tan gelen kesin belgeleri bir yana bırakarak Zan ve tahminle hareket etmektedirler yani müşrikler Kur’an’da haber verilen dini bırakıp da atalarından yani babalarından veya dedelerinden öğrendikleri çarpık bir dini benimsemektedirler bu durum Kur’an’da şöyle haber verilmektedir:
Hayır; dediler ki: "Gerçekten atalarımızı bir ümmet üzerinde bulduk ve doğrusu biz onların izleri (eserleri) üstünde doğru olana yönelmiş (kimse)leriz." İşte böyle, senden öncede bir memlekete bir elçi göndermiş olmayalım, mutlaka onun ’refah için lde şımarıp azan önde gelenleri’ demişlerdir: "Gerçekten biz, atalarımızı bir ümmet (din) üzerinde bulduk ve doğrusu biz, onların izlerine (eserlerine) uymuş kimseleriz." Demiştir: "Ben size atalarınızı üstünde bulduğunuz şeyden daha doğru olanını getirmiş olsamda mı?" Onlarda demişlerdi ki: "Doğrusu biz, kendisiyle gönderildiğiniz şeye karşı kafir olanlarız." (Zuhruf Suresi, 22-24)
Müşriklerin doğru yoldan sapmalarının nedeni Kur’an’ı temel almamalarıdır. Müşrikler, Allah’ın kitabı yerine atalarının izlerini, eserlerini, onlardan din adına öğrendikleri batıl kuralları benimsemekte ve uygulamaktadırlar halbuki insanın atalarına uymasının gerçek imanla hiçbir alakası yoktur. Müslümanlar atalarından değil sadece Kur’an’a uymakla yükümlüdürler.

Beğen

Rıdvan Kaya
Kayıt Tarihi:20 Temmuz 2021 Salı 07:13:05

ALLAH ADINA ŞİRK KOŞANLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"ALLAH ADINA ŞİRK KOŞANLAR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.