İSMAİL ASLAN 387
29 şiiri ve 8 yazısı kayıtlı Takip Et

NE GÜZEL KAYBETTİKNE GÜZEL KAYBETTİK

Bir buhran yaşıyoruz aslında güzel ülkemde şimdilerde. Bir buhran ki rakamlarla, istatistiklerle ifade edilemeyecek ve para ile izah edilemeyecek mahiyette. Bu buhranı anlamak da anlatmak da atlatmak da hiç de kolay olacak gibi görünmüyor. Çünkü bu gözlerle görünmüyor. Zira görülmüyor ve hatta görülmeye çalışılmıyor bile. Gerçi nasıl görülecekti ki? Her şeye çıkar-menfaat gözlüğüyle bakan ve buhran denen şeyi sadece paraya hasredenlerimizin sayısı bu kadar bereketliyken bu mümkün mü?

Peki, çoğu vakit lâkayt kaldığımız ve aslında yıllar öncesinden muhtelif saiklerle müptela olduğumuz bu buhran nedir ki? Buna bir isim koymak o kadar zor ki. Bu buhran öyle alelâde bir şey değil çünkü. Günümüz ekranlarının kare kare göstereceği ve gazetelerin sütun sütun neşredeceği bir hadise değil. Onların nazarında küçük bir haber niteliği dahi taşımaz. Yani onlara göre ufak bir dert bile değil. Çünkü iktisadî ve ticarî değil. Cebe dokunmuyor; kimsenin emeğine, ekmeğine el uzatmıyor. Yani "bir kayıp" diye telâkki edilmiyor. Hâlbuki ondan zahir olan kayıplar bir bilinse ve üzerinde biraz düşünülse, bu kaybın telâfisini lügatte karşılayacak tek kelime bulunamayacak ve buna mukabil herkesin dilinden "nâmümkün" den başka söz duyulamayacaktı.

Evet, yaşadığımız bu büyük buhrana bir isim bulmak benim harcım değildi. Benim gibi kendince kırık-dökük ve belki de anlaşılmaz cümleler kurup birtakım yazılar karalayan bir garip, bu büyük mevzuda nasıl kelâm edebilsin ki? "

Her işi ehline sormak gerekir" kaidesine uyarak günümüz penceresinden şöyle bir baktım, soracak kimse var mı diye. Birkaç temiz yürek gözüme çarptı. Ama nedense yorgun ve bitkin haldeydiler. "Bize bakma. Halimiz yeniay. Bizde nur yok" dediler. Ben de her zaman olduğu gibi bu vakitten bir nebze sıyrılıp "ne varsa eskilerde var" dedim ve mazi penceresine koştum. Birden sırlı ve hakiki manada hayatdar bir sayfa açıldı gözlerime. Ve daha ilk bakışta bir koca yüreğin bir kelâmı ışıl ışıl değdi gözlerime:

"Gönül insanın kıblesidir, kırmayın..." Ha işte, şimdi aradığımı buldum. Yaşadığımız bu kıyametvari buhranın adı dudaklarımda artık: "Kıble Kırılması..."

Ne de güzel ifade etmişsin ey üstadım! Ne de latif beyan buyurmuşsun ey koca Yunus! Sanki gözlerin bu günüme nazar etmiş de söylemişsin bu veciz kelâmı. Haydi, ben kendimi yanlış zamanda yaşıyor addediyorum ve öyle hissediyorum. Sen de mi öyleydin yoksa? Bana öyle geliyor ki galiba öyleydin. Çünkü sen tam da burada olmalıydın şimdi. Baksana bahsettiğin kıble hiçbir zaman böyle kırılmamıştı...

Evet, ne hüsrandır ki kıblemiz kırk yerden kırık arkadaşım. Kıblesini söküp atıp da çer-çöp eyleyen nice kıblesizler türedi içimizde. Bu buhran değil de nedir söyler misin? Bir kâğıt parçası üzerinde oynanan basit bir oyunu buhran diye dillendirenler kendi kıblelerindeki (gönüllerindeki) buhranı ne vakit görecek?

Demem o ki ve umudum dahi o ki: Biz gönül şehirleri kuran, gönül ehli olan kutlu bir ecdadın torunlarıyız. Bu yüzden kıblemiz, pusulamız olmalı ve şaşmamalı...

Sözün özü arkadaşım: Güzel insanlarız biz. Ülkemiz güzel, değerlerimiz ve değer verdiklerimiz güzel... Bu nice güzelliklerimizi ve gönül denen o güzel şehrimizi de güzel güzel koruyalım. Güzel koruyalım ki güzel korunalım. Yoksa inan ki yarın o Güzel’in (c.c) huzurunda hepimize söyleyecek tek söz kalır:
"Ne Güzel kaybettik..."

İSMAİL ASLAN / DENEMELERİM


Beğen

İSMAİL ASLAN 387
Kayıt Tarihi:7 Temmuz 2021 Çarşamba 22:50:27

NE GÜZEL KAYBETTİK YAZISI'NA YORUM YAP
"NE GÜZEL KAYBETTİK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.