ipekyolu
54 şiiri ve 365 yazısı kayıtlı Takip Et

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIATATÜRK VE ÇOCUKLAR
YAHYA AKSOY
"Dünya vatandaşları, haset, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde terbiye edilmelidir."Atatürk(1935)
1979 Dünya Çocuk Yılı’nda Kültür Bakanlığı , çocukların dünyasının kitapla zenginleşeceğini vurgulamak için yurt genelinde yaygın ve etkin " Her Çocuğa bir Kitap" kampanyası başlattı. Milyonlarca kitap, yurt genelinde çocuklarla buluştu. Tertip komitesi başkanı olarak kitap kampanyasının başarılı sonuçlarını dönemin Kültür Bakanı Prof.Dr.A.Taner Kışlalı ve müsteşarı Prof.Dr.Şerafettin Turan hocama sunduğumda hepimiz göksevinç olmuştuk.
Eğitim, çok geniş bir süreç olup her tür öğrenimi içine almaktadır. Bu süreç, kişinin kültür kazanmasını, kişiliğinin oluşmasını ve sosyalleşmesini sağlayarak kendi toplumunun ve dünya toplumunun bir üyesi olarak yaşamaya uyum sağlanmasını öğretir."Yüksek göklere çıkmak için gerekli olan merdiven ve kanat hep kitapların sayfalarından yapılmıştır. Kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer"sözleri, çocukların eğitiminde kitabın yeri ve önemine ışık tutmaktadır.
"Ey yükselen yeni nesil! İstikbâl sizindir.Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz... Türk çocuklarının yüksek kabiliyetine inancım tamdır..." diyen Atatürk,her eserini gençliğe emanet etmiştir.Bütün çocuklarımız öncelikle bu emanetleri koruyacak şekilde "Atatürk İlkeleri" ışığında eğitilmeli ve yetiştirilmelidirler.
Toplumun temel taşı olan ailenin ve çocuğun gelişmesinde annelerin çok değerli bir yeri olduğuna inanan Atatürk, kadınlarımızın bütün alanlarda gelişmeleri için tüm yasal uygulamalara öncelik tanımıştır.
"Çocuk kalbi işlenmemiş bir elmas gibidir,onu ihmal etmek manevi bir cinayettir" diyen ünlü eğitimci ve şair İbrahim Alâettin Gövsa (1889-1949), çocukların eğitimden ilk sırada sorumlu ilk öğretmen olan,çocuğunu 9 ay karnında, 9 ay sırtında ve ömür boyu kalbinde taşıyan anneler için bir şiirinde şöyle demekte:
" Azmederse eğer kadın/ Bu inkılâp olur yarın/ Hamurunu insanlığın/ kadın eli yoğuruyor/ Her baht ile demek kadın/ İstikbâli doğuruyor."
"Atatürk’ün manevi kızlarına gösterdiği ilgi içlerinde en küçüğü olan Ülkü’nün üzerinde yoğunlaştı. (1932 doğumlu) Ölümünden bir kaç hafta öncesine kadar, Ülkü onun yanından hiç ayrılmadı." A.Mango (Atatürk MTK-Sf-587)
Kimsesiz çocukları korumak ve eğitmek amacıyla Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kuran, çocukları evlatlık edinerek onların örnek bir insan olarak yetişmelerini sağlayan, her ortamda ve bayramlarda çocuklara özenle yaklaşarak onların yerini ve önemini vurgulayan Baş Öğretmen Atatürk, 1934 ’de İzmir’de Hakimiyet-i Milliye İlkokulu Fakir Çocukları Koruma Heyeti’nin düzenlediği " SENİ DOYA DOYA ÖPMEK İSTİYORUM" temalı çocuk balosuna katılmıştır.Bu hatıranın albümü bugün Anıtkabir’de Atatürk Müzesinde özel eşyalar arasındadır.
"Bizim çocukluğumuz fakirlikle geçti,elime iki kuruş para geçince bunun muhakkak yarısını kitaba verirdim. O zaman da böyle okurdum. Eğer aksini yapsaydım ben ATATÜRK olamazdım,Türkiye’yi bu hale getiremezdim...Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır."
İmzalı bir resmini ve mesajını isteyen Amerikalı Curtıs La France isimli on yaşındaki çocuğun isteğini yerine getiren Atatürk, mektubunda şöyle demiştir: " Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik tavsiyem, Türklere dair her işittiklerine gerçek gözüyle bakmasınlar. Kesin olarak bilimsel ve esaslı incelemeye önem versinler. Hayatta başarıya ve mutluluğa ulaşmanızı dilerim."
Çocukları, umut, güven, heyecan ve gelecek olarak gören ve çok seven ATATÜRK, Çankaya sırtlarında karşılaştığı küçük Cemil ile konuşur ve onu kaldırarak alnına sıcak bir öpücük kondurarak şöyle demiştir: "Milletin bağrından, temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak."
Atatürk, akıl ve bilim ışığında ulusal bilgi ve bilinçle donatılmış çocuklara ve gençlere güvenerek, geleceği onlara emanet etmiş ve gözü arkada gitmemiştir.
" Ben ölürsem, soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim ; bununla gönlüm rahat!"1926 Mustafa Kemal Atatürk
"Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlu olsun.


Beğen

ipekyolu
Kayıt Tarihi:23 Nisan 2021 Cuma 15:31:24

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI YAZISI'NA YORUM YAP
"23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Ahmet Zeytinci
23 Nisan 2021 Cuma 19:41:23
İlk ve tek 23 Nisan Çocuk Bayramı atamızdan armağan. Kutlu olsun tüm Türk ve Dünya Çocuklarına... Güzel bilgiler var yazıda... Kutlarım yürekten...

Cevap Yaz
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
23 Nisan 2021 Cuma 17:54:31
Üstadım sizinde bayramınız kutlu olsun.
Kurtuluş ve Kuruluşun lideri, büyük devlet adamı, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Hakimiyet ile çocuk sevgisin eş değer tutmuş ve bu bayramı nişane olarak çocuklara armağan etmiş. Kutlanan her milli bayramın bir sahibi var. Bu sahipliğin Atatürk'ün özünde yeri olduğu gibi. Bizlerde sahiplenmeliyiz.
Selam ve saygılarımla

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.