is ismail karaosmanoğlu
657 şiiri ve 407 yazısı kayıtlı Takip Et

Namuslular ve namussuzlarNAMUSLULAR VE NAMUSSUZLAR

Namuslular ve namussuzlar. İnsanoğlu bu iki kısma ayrılır aslında. Savaşlar da bunlar arasında, barışlar da. Çatışmalar bunlar arasında olup bitiyor. Bazen bu iki kesim birbirine karışmıyor da değil.
Bir devlet adamının deyişiyle:’ Namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça hiçbir şey düzelmez’. İşte bu namussuzların cesareti ve namussuzların korkaklığı yüzünden başımıza geliyor ne geliyorsa.
İş hayatında da böyle, siyasi arenada da böyledir, sosyal hayatta da böyle. Hayatın her safhasında insanlar bu iki kategoride sınıflandırılırlar. Hayatları yalan dolan, çalma, çırpma ile doludur bu namussuzların.

Bu namus meselesini biz cinsellik olarak almıyoruz burada. Sözünde durmak, işini iyi yapmak, iyi niyetli ve hakkaniyetli olmak. Oysa günümüzde bu değerler ne kadar da azalmış durumda.
Üstelik bu iki yüzlü, içten pazarlıklı, işi gücü hile ve desise olan insanların sayısı ne kadar da fazla. İnsanın yüzüne gülen, arkasından kuyusunu kazan bu insanlar ne kadar da çoğalmış durumda. Üstelik te ne kadar cesurlar bilemezsiniz. İşte gücün iflas ettiği, hakkın güçlü olmadığı, gücün haklı olduğu zaman ve yerlerde hakim olan şey tek kelimeyle zulümdür. Zulmün olduğu yerlerde de zalimler ve mazlumlar vardır. Zalim ve mazlumun dışında kalan kişilerde zulme rıza gösterdikleri için zalimdirler.
Güce boyun eğen, güçlünün haklı olduğu yer ve zamanlar insanlığın mahkum olduğu yer ve zamanlardır, baştanbaşa üniversitelerle dolu olsa da bu tür ülkeler cehalet karanlığına gömülmüşlerdir.

Hayatın her alanında karşımıza çıkıyor bu tipler. Bazen okumuş bir yarı aydın, bazen bir gazeteci, bazen bir akademisyen ve üniversite hocası, bazen bir siyasetçi, bazen bir işadamı, bazen bir uzman kılığında görünüyorlar. Ama aslında hep aynı kişi ve kişiliktir bunlar. Çünkü hepsi bir madrabazdan ibarettir, insan yerine insan müsveddeleridir. İnsan görünümlü şeytandırlar.

Yeryüzünü fesada veren işte bu iki ayaklı şeytanlardır. Adem soyundandırlar ama İblise intisap etmişlerdir. İblis’in Adem’in yaratılmazdan evvelki çamuruna bastığı yerdendirler. İnsanlık bunların fesatları nedeniyle rahat yüzü görmedi.

Bu dünya da zaten böyle bir yer. İyilerin kötülerle ve kötülüklerle savaşacağı, altının bakırdan ayrılacağı yer burası. Var oluşumuzun nedeni de bu. Adem’in cennetten ayrılışının sırrı da burada. Ahiretin var oluş gerçeği de bu yüzden.

Biz insanlar hayatın her yanında rastladığımız bu tiplerin farkına varmak, onların hile ve desiseleriyle mazlumları ezmesine mani olmak, onların zulmüne ortak olmamak zorundayız. Çünkü bu zulüm biz de yakar mazlumlarla beraber. Ezilenlerin karşısında sessiz kalmak, korkak olmak inançsızlığın alametidir.

Eğer inanıyorsak üstünüz ve Allah bizimledir. Allah’a inananlar her hal ve şartta mazlumlardan yana olmalı zalime başkaldırmalıdır. Nasıl ki ilk halife Hz. Ebubekir sizin yanınızda haklı hakkını alıncaya kadar güçlü, haksız olan ile hak yerine gelinceye kadar güçsüzdür. Çünkü hak güçlüdür. Allah’ın bir adı da Hak’tır. Hak ve hakikat Allah’ındır.

Ahmet Kemal
________________________________________

Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:14 Ocak 2021 Perşembe 12:44:38

NAMUSLULAR VE NAMUSSUZLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"NAMUSLULAR VE NAMUSSUZLAR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
mirim
14 Ocak 2021 Perşembe 21:52:55
" Zalim ve mazlumun dışında kalan kişilerde zulme rıza gösterdikleri için zalimdirler.
Güce boyun eğen, güçlünün haklı olduğu yer ve zamanlar insanlığın mahkum olduğu yer ve zamanlardır"

"Yeryüzünü fesada veren işte bu iki ayaklı şeytanlardır. Adem soyundandırlar ama İblise intisap etmişlerdir. İblis’in Adem’in yaratılmazdan evvelki çamuruna bastığı yerdendirler"

Hay ağzına sağlık. Zalimler, hırsızlar, tecavüzcüler, sübyancılar, yandaş kayıranlar, kul hakkı yiyenler, devlet malını zimmetine geçirenler, halkını soyanlar, millet çöpten karın doyururken krallar gibi yaşayanlar ve bunlara hizmet eden aşağılık şerefsizlerin hepsi namussuz oğlu namussuzdur.

İtiraflarınızdan dolayı tebrik ederim.1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ismail karaosmanoğlu Yazının sahibi 17 Ocak 2021 Pazar 00:06:33
TİRAF DEĞİL USLUP FARKI
ŞÜKRÜ ATAY
14 Ocak 2021 Perşembe 12:59:12
Bir devlet adamının deyişiyle:’ Namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça hiçbir şey düzelmez’. İşte bu namussuzların cesareti ve namussuzların korkaklığı yüzünden başımıza geliyor ne geliyorsa.

Üstâdım çok doğru ve anlamlı bir yazıydı kutluyorum tebrikler.
Selamlar ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


ŞÜKRÜ ATAY 14 Ocak 2021 Perşembe 13:06:28
Üstâdım sonradan farkettim,
" namusluların korkaklığı " olması gereken ifâde hatalı yazılmış sanırım.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.