saf şiir
782 şiiri ve 345 yazısı kayıtlı Takip Et

Kötüleri eleştirmek yerine siz iyiyi yaşayın

İnsanlar yanlış yapar, zülüm eder ve acı çektirirler… Bu insan profilidir, Allah’ın dediği değil. Eğer kişi iman derecesinden sapıyorsa bunun suçu din değil, kişinin tercihidir. Kişi bir başkasından gördüğü zülüm ile yaşadığı acıyı bahane edip, keyif alıcılar ve zehirler içiyorsa günah işlerler, bu tercih ile bedenlerine eleştirdikleri aynı zulmü yaparlar. Onlar da bu günahın azabından kurtulamazlar. Tıpkı etkiye tepki gibi, insanın günahına karşı günah yolunu seçmek…

Kişi, durumunu değiştirmek için çabalamalıdır. İçki, sigara, uyuşturucu almak ve kendisine yapılan zulmü bahane ederek böyle yaptığını da açıklaması tembellikten başka bir şey değildir. Din çabaya bağlanmıştır. İnsan kendini uyuşturarak durumunu düzeltemez. Derdine de çare üretemez. Aslında bir sınavın içindedir ve o sınavı yenmek üzere çareler üretmekle geçen sabır dönemi de kısadır. İnsan şikayet ederek çare üretemez. Başkasının hangi yoldan ederse etsin malı, mülkü ve saltanatını konuşmasının ona bir faydası yoktur. Bu kıskançlıktan ve hasetlikten başka bir şey değildir.

Her elde edilen dünyalık insana yüktür. Bu yükü artıran da ağır sınavdan geçer. Kimi zenginler vardır ki geceleri uyuyamaz. Malını korumak için muhafız tutar, malını kaybetme korkusuyla ve şüpheyle yaşar. İnsan yaşadığı hayatta eğer huzurluysa, korkmuyorsa, sevdiğinden şüphe etmiyorsa ve sağlıklıysa dünyanın en zengidir. İnsan kendisine acı çektirmek için böylesi bahane üreterek kendisini aldatmasın.

Din insan nefsini terbiye eder. Tıpkı bir dostun öğütleri gibi… Eğer bu dost sizin için önemliyse ve güvenmişseniz öğütlerini önemser ve hayatınızı ona göre düzenlersiniz. Eğer bir başkası gelir de dostunuzu veya öğütünü yerdiğini görürseniz bunu önemsemez ve bu öğüt üzerinde yaşamaya ısrar edersiniz. Bunun sonuçları sizi bağlar. Bunlar öğütlerdir işte, uyarsanız sonuçları sizi iyiliğe, barışa ve zenginliğe götürür. Siz dostunuzun bu öğüdüne karşı geldiğini ve yaşamadığını görseniz, neden bana öğüt verdi de yaşamıyor demezsiniz. Siz yaşamış ve bundan fayda görmüşsünüzdür. Doktor sigara içersen kanser olursun derse, siz buna inanır ve sigara içmezsiniz. Doktor sigara içiyorsa bu tercihi onu kanser yapacaktır. Doktora dokturluk öğretemezsiniz. Çare aramışsınız ve çareyi de söylemiştir size, uyarsınız yalnızca. Sizin için hastalıktan iyileşmek önemlidir, başkasının ne yaşadığı veya tercihi değil.

Adam dindarım diyor ama her türlü fındığı kırıyor demek, işte bende böyle yapmalıyım fikrini geliştirme yoluna itmemelidir. Hani bir zaman sonra o fındıkkıran yaptığı yanlışlardan ötürü iflas etse, ölümcül hastalığa tutulsa, rezil rüsva olsa ki olacaktır bu durum… Hani dersiniz ki iyi ki bu adam gibi değilmişim. Allah beni korumuş! Kişi din öğütleriyle alay eder gibi yaşayıp hem inanırım ama hem de bu yolda yanlışta yapmak benim tercihimdir, kime ne diyemez. Bunun sonuçlarına katlanmak kolay değildir. Din felsefesi sapasağlam ve tertemiz kalmaya devam ederken, insan yıkılır ve perişan olur. Din kötü olun demez. Kötüye örnek olun da demez. Bu olsa olsa cahilliktir. Bilgisizliktir.

Siz Kur’an ve sünnetin sesine kulak verin. Onu yaşayın. Sizin referansınız insanın yaptıkları değil sizin ne yaptığınızdır. Bunu yaşamış olan Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli gibi nice örnek şahsiyetleri hala aramızda yaşatıyoruz. Onlar ölmüyor. Ama Hitler, Ebu Cehil gibi zalimler ne örnek alınıyor ne de yaşatılıyor, aksine unutuluyor. Din yaşanıldığında kişinin nereye kadar iyiliğe ve nimetlere erişeceğine dair örnekler çok. Yeter ki siz yaşamakta samimi olun. Kısa ömrünüzü yanlış kişiler üzerine sığınarak, onların yanlışlarını örnek göstererek ve eleştirerek boşu boşuna harcamayın. Dalda ki elmaya başka isim koymakla elmanın özü değişmez, şekli değişmez. Onun çürüyen kısmına bakarak lekelemek, kötülemek faydasızdır. Elmadır kime sorsanız, tadıyla ve şekliyle…

Siz dosdoğru olun ve bunu başkasından beklemeyin. Sonuçta acı çekerken acınızı kimse istese de sizin çektiğiniz gibi paylaşamaz. Siz ilahi aşka bağlanın ve mutlu olun, olanları örnek alın. Kendinize ve çevrenizi huzur verin. En azından bir deneyin. Denemekten ne zarar göreceksiniz ki…

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:24 Ekim 2020 Cumartesi 08:01:57

KÖTÜLERI ELEŞTIRMEK YERINE SIZ İYIYI YAŞAYıN YAZISI'NA YORUM YAP
"Kötüleri Eleştirmek Yerine Siz İyiyi Yaşayın" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mustafaoğlu İlyas
24 Ekim 2020 Cumartesi 14:48:27
Ders niteliginde güzel bir yazi okuduk yüregine saglik usta

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 24 Ekim 2020 Cumartesi 16:01:46
Allah razı olsun Kardeşim. Selam ve dua ile.
neneh.
24 Ekim 2020 Cumartesi 13:04:21
Muhteşem!..Bütün mesele de burada zaten.Herkes kendini düzeltse durum zaten düzelecek..Ama kötüye baka baka kararmalar başlayınca top yekun kangren olunuyor.Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 24 Ekim 2020 Cumartesi 14:36:31
Kesinlikle. Ne zaman dinden bahsetsem, hemen kötü örnekleri yazıyorlar. Sanki din böyle olun diyormuş gibi... Aslında bu dedikleri gösteriyor ki kim veya devlet dini temellere ihanet ederek yaşarsa akıbeti ne kadar kötü oluyor. İmparatorluklar yıkılıyor, insanlar zalim oluyor ve bulundukları her yer acı çekilen alan oluyor. Dindar olun ve samimi yaşayın, göreceksiniz Fatih'in İstanbulu nasıl olurmuş... Teyit edin. Değerli yorumun için Allah razı olsun Kardeşim. Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.