Bir Dünyevî
436 şiiri ve 389 yazısı kayıtlı Takip Et

Sevgili kişiHayalin sonu yok. Nerede olmak istesen de, olamıyorsun, ne yapmak istesen de yapamıyorsun. Bu nedenle huzurun kayıp, umudun yitik, direncin vasat, güneşin karanlık doğup karanlık batıyor. Yani karanlıklar sana ana kucağı olmuş.

Bu durumdaysan, yaz..

Değil isen sal’la gitsin. İnsan, insanın kurdudur demişler hesabı, herkes birbirini kertiyor zihin olarak, düşünce olarak. Sen ise kimi kerttiğinin veya nasıl kertildiğinin farkında değilsin. İşte dünya bu kadar basit aslında. Kertmek.

Kertiliyor veya kertiyorsan, yaz.

Değil isen, her insan çocukluğunda yaşadığı kültürün yansımasıdır, ancak kırdan kente göcün genci isen, çıkış yolların seni boğmak için bekleyen timsah gibidir, sen de ceylan. Aslan da olsan nehirde hükmün geçmez, yiğit de olsa ata ana kültürü ve sevgisi, öğretisi her zaman üzerinde kılıç gibi sallanır.

İdamlık Ali gibiysen yaz, tavşan uykusunda isen yaz.

Değil isen, nal’la gitsin, koşunun sonunda nerede biteceği meçhul zaten. Bu dünya var-yok arası kıl üzerindedir fazla çileye gelmez bizler için. Her yerde zebaniler gibi sen de küçük bir kız gibi karanlık yollarda yürüyorsun demektir.

Kırmızı başlık kız gibi, geldiyse ninenin kılığında kurt, yaz.

Değil isen, macera kovala şey ettiğimin dünyasında. hangi macerayı seviyorsan, aşk ara yaşın önemi yok, edebinle adabınla takıl.. varsa paran çık ülke dışına gez gitsin, o dağ senin bu dağ benim, o deniz senin bu nehir benim, o vadi senin bu ova benim, nerede vereceğini düşünme son nefesini.. değmez.

Sevgili Kişi, kafam acayip bozuk.. Tahtalar çürüdü, alttan tahta üretemiyoruz ki aklımızı yel almasın, o denli yani..

Bu devir bu çağ... Kafaya takmaya değmez..

Yıllardır, asırlardır söylenen yalanları ve bir zamanlar senin de doğru kabul ettiğin her şey fos çıktı ise; şapkadan başka bir şey takma..

Yaşam enerjin daim, sevmek kaderin, insanlık umudun olsun.. Lakin kendinden başkasının da ipine tutunma, ister bu Tanrı olsun, ister ata ana, ister ... lakin dost başkadır, dostu olan en şanşlı, kaderi, bahtı açık insandır, kafa dengi ise, onu da 1000 de 1 ancak bulabilirsin, de bakem ömründe 1000 kişi tanıdın mı??

Tanıdı isen de tanımadı isen de yazma..

Tanrı bahtını açık, neşeni dipsiz ve sonsuz, enerjini de geri dönüşümlü ve doğal etsin.. Yoksa her gün ye çıkar, ye çıkar hayat mıdır bu??

Saygı sağlık insanlık ve huzur dileklerimle..

Beğen

Bir Dünyevî
Kayıt Tarihi:31 Temmuz 2020 Cuma 00:05:28

SEVGILI KIŞI YAZISI'NA YORUM YAP
"Sevgili Kişi" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Konsantre Karanlık Madde
1 Ağustos 2020 Cumartesi 02:04:19
Yazı diyor ya, çık gez...

Bu yazıyı yazan kaleme, Asya tatili o kadar iyi gelir ki, satırlardan sızıyor resmen bu mesaj. Asya Tatilleri pahalı da değildir ama sen gideceksen bir karavan şart. Ailesin nihayetinde. Şöyle pisliğin, sefaletin tüm kokusunu içine çekip, Hindistan'da da ''Devapputtalar'' ile, Şeytanlar ile, İfritler ile bir hoş beş, arkasından da Kamboçya'da güzel bir tatil...

Bekar olsan Tayland derdim de, Kamboçya son durak iyi olurdu size. Bir de Türk Adası yapmışlar, ne kadar ''kaçık'' varsa kaçmış gitmiş. Koh Rong adası ismi. Boş anında bir google'lasana. Yaşayan Türk tiplemeleri çok değişik. (:

Güzel gecelerin olsun.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 1 Ağustos 2020 Cumartesi 02:14:51
okudum o adayı.. evet Türk adası..
belli mi olur belki bir gün gidilir de.. bu aralar epey aralar çok zor.. aklımızda kalsın..
iyi geceler ...

şu filme batın mı vahşetin çağrısı, buck diye bir kızak köpeği.. belki kızak çektiği için zevmezsin amma hikaye akıcı ikinci defa izliyorum..
Konsantre Karanlık Madde 1 Ağustos 2020 Cumartesi 02:18:22
Ben onun kitabını defalarca okumuşumdur Dostum.

Zor günlerimde açar onu okurum.

Buck'ın ''wahsi'' doğadan çıkıp, vahşi doğaya kavuşmasının kitabı.

Baş ucu kitaplarımdandır.

Çok severim.
Kimbilir
31 Temmuz 2020 Cuma 23:56:30
Hayal; gerçeğe bağımlıdır. Gerçekse algılarımıza...mı? Bak bundan emin değilim, düşünmem gerek.

Hayal ve sonsuz ihtimal alemi. Hangisi düşüncemize egemen olmalı.

Tanrı'ya emanet ol.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 1 Ağustos 2020 Cumartesi 00:37:08
emanet edilen kendinde değil üstadım.
düşünmekten bitabım.hayal adam diyorlardı bir ara. belki yani öyle..
hürmetlerimle.
Baht-ı Siyah
31 Temmuz 2020 Cuma 21:09:45
Dostluk bitti,dostluk var sanırsın çünkü menfaat yoktur.çıkar kavgası başlar sa dostluk tatile çıkar.
Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 31 Temmuz 2020 Cuma 23:11:53
evet belki belki de değil. emin değilim.
teşekkür ederim efendim.
eksik olmayın.
black_sky
31 Temmuz 2020 Cuma 18:09:19
Nesildaşım hayal kurmak dedin...ben e birden kurar oldum. Baktım iki çeşit hayal cıktı karşıma; bir geçmişte hoşuma gidenleri uzatmaya yönelik biri de daha olmamış şeylere ulaşmayı gözüne kestirmiş...sanirim gelecekten ümidi kesince geçmiş hayallere geçmiş çok acıtınca geleceğe koşuyor hayallerde...
Yazıda ne güzel dilekler var...her satır arası aslında bir yol gösterici gibi...hayat geçip gidiyor bir süre sonra anlıyor insan her şey boş kafaya takılan...gezeceksen gez, öğren, eğlen, güzel şeyler ye, yeni insanlar tanı...hayat dedigin başka ne ki...elbet bir duruşun olsun,bir karakterin,dünyayı algilamaktan geri durma...koyun olma...hayal kur geçmişe takılan değil ama geleceği senin olmayan hayallere de takılma...
Yaşa ölene kadar işte...
Enerji lazım bize nesildaşım nereden ve nasıl bilmem ama enerji lazım orası kesin...zaman zaman geliyor içime o enerji ama gidiveriyor hemen...enerji lazım bize ölüp gitmeden..
Sağlıcakla kalasın dilerim..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 31 Temmuz 2020 Cuma 23:10:58
:) hayalin sonu yok nesildaşım..
eksik olma..
teşekkür ederim.
levent taner
31 Temmuz 2020 Cuma 14:05:04

"İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar." sözü geldi aklıma bir an

Bu hem her istediğimizi zaten yapamayacağımız anlamına gelir, hem hayal etmeden gerçekliğin tesis edilemeyeceği manasını saklar, hem de isteklerimizi tastamam gerçekleştirsek dahi mazide kalan yapabildiklerimizin bugün o tadı vermeyeceği gerçeğine de kapı aralar

Söz gelimi on yıl önce dünyanın en güzel bir doğal köşesinde tatil yapsak bugüne bir faydası var mı? Elbette imkan dahilinde ise o tatilleri yapalım, ileride nostaljik bir hüzne dönüşecek diye yapmayalım demiyorum şüphesiz

Kaldı ki, yaşam yokuşunda bizi besleyip, davranışlarımızı his ve idrakimizi olumlu yönde de kanalize edebilir

Satır aralarında bu durumda isen yaz, şu halde isen yaz demeniz de anketlerdeki evetse devam et, hayırsa şu soruya geç parantezini anımsattı bana

"Saygı sağlık insanlık ve huzur dileklerimle.." benden de size gelsin hocam

Saygı ve selamlarımla...


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 31 Temmuz 2020 Cuma 15:33:45
sonu çıkmaz sokak hocam...labirentteli fare gibi hissediyorum toplumu da bu çağı da..

değer kattınız..
hayallerimizin tükenmemesi dileklerimle..
eksik olmayın..
nice bayramlara..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.