Tek Bir Güne Sığmayan Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...
Billur T. Phelps
22 şiiri ve 105 yazısı kayıtlı Takip Et

Hakkım bir değil bin kere helal olsun!HAKKIM BİR DEĞİL BİN KERE HELAL OLSUN!

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 21.6.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Mahalle kültürünün henüz yok olmadığı, komşularımızı akrabalarımız gibi yakın saydığımız, sevdiğimiz güzel dönemlerdeydik henüz. Yaz ayları artık başlamış ve beraberinde boğucu sıcakları da getirmişti.

Konu komşu serinliğin çıkmasıyla beraber genelde akşamın geç saatlerine kadar kapısının önünde veya bahçelerinde otururlardı. Gün boyu sıcak hava insanları bunaltırdı çünkü.

Haziranın on-beşiydi o gün. Kardeşim arkadaşlarıyla mahalle içinde koştururken, ben de bahçede arkadaşlarımla, kâh kulaktan kulağa kâh sessiz film oynayarak eyleniyorduk.

Bahçenin kapısı açıldı ve baktım gelen babam. Kendisi birkaç gün önce emekli olmuştu ve o akşam arkadaşlarıyla kutlama yemeğine gitmişti. Arkasında da elinde kocaman bir tepsi ile yakındaki muhallebicinin çırağı girdiler bahçeden içeri.

Adamın elindeki tepsinin içi de bilmem kaç porsiyon üzeri dondurmalı, tavuk göğsü ile doluydu.. Bunu görür görmez hemen “Anne babam geldi, Bak bize ne getirmiş!” diye sevinçle seslendim.

Babam, sanki biraz da çakır keyifti. Bu yüzden olsa gerek, annemin gönlünü almak için önce yakındaki muhallebiciye uğramıştı. Bizleri kapıda yalnız bulmayacağını tahmin ettiği içinde böyle bir cömertlik yapmıştı.

Bu jest annemin hoşuna gitti gitmesine, tavukgöğüslerini dondurmaları erimeden hemen hepimize paylaştırdı. Ancak sitemini yapmaktan da geri durmadı. Bu sitem ne babamın geç gelmesine, nede arkadaşlarıyla kutlama yemeğine gitmiş olmasına değildi.

O bir kalp hastasıydı ve daha önce iki kez enfarktüs geçirmişti. Doktoru sadece akşamları 1 kadeh şarap içmesine izin vermiş, hatta bunun kalbine faydalı bile olacağını söylemişti. Ama belli ki babam, o gece sınırlarının dışına çıkmıştı.

Tabi evin babası eve girince bizlerin de sokak keyfi sona ermiş hepimizin peşinden toparlanıp içeri girmiştik Ancak iki ağabeyim hala ortalıkta yoktu. En büyük ağabeyimiz zaten askerde olduğu için yoktu. Babam “Oğlanlar nerede?” diye sorunca, annem “ sinemaya inmişlerdi dedi, gelirler birazdan!”

Annemin bahsettiği, teyzesinin Tophanedeki yazlık sinemasıydı. Firuzağa’dan yokuş aşağı inilerek gidildiğinden “sinemaya indiler” demişti. Biz de her film değiştiğinde izlemeye giderdik. Ellerimizde çekirdekler, gazozlar çok keyifli olurdu açık havada film izlemesi.

O zamanlar ne çok Hint filmi getirirlerdi. En çok hafızamda yer edenler, Raj Kapoor ve Nergis’in aşklarını anlatan filmler. Dikkatle izler onlar gibi dans etmelere, el kol hareketleri yapmaya çalışırdık. Sanırım bu ikili gerçek hayatta da sevgili imişler, öyle duymuştuk.

***

İyi geceler dileyip odamıza gittikten bir süre sonra babam rahatsızlanmış. Aniden midesi bulanmaya başlamış ve banyoda epey istifra ettikten sonra, kendisini fazla zorlamış olmalı ki iyice kötü olmuş. Annemin “Ali…. Ali! İyi misin?” diyen feryadı andıran bağırmalarını duyunca, yatağımdan fırlayıp alt kata nasıl indiğimi bilmiyorum.

Babam o sırada sadece “Kalbim” diye bilmiş. Ben yanına gittiğimde iri iri terler akıyordu şakaklarından. Annem “Sen dur yanında, dedi, ben bir taksi bulup gelicim hemen” ve dışarı fırladı evden. Demek ki durum o kadar ciddiydi.

Elimde bir mendil terlerini silmeye başladığımda babam gözünü açtı ve uzanıp bir elimi tuttu ve “Bu son durak kızım, dedi. Hakkını helal et!” Şaşırdım tabi hiç böyle bir cümle beklemiyordum çünkü.

“Babacım niye böyle söylüyorsun? Dedim, Sana bir şey olmayacak, Allah korusun!”

Annem abilerimi nerede bulacağını tahmin ettiği için doğruca mahallenin gençlerinin her zaman toplandıkları kafeye koşturmuş ve ağabeylerimin ikisini de orada langırt makinasının başında bulmuş.

Az sonra bir taksi içinde birlikte geldiler kapıya ve babamı koydukları gibi içine, koşturdular hastaneye.

Ben ve küçük kardeşim evde kalmıştık, Olaya şahit olan konu komşuda yeniden yanımıza gelmişlerdi. Hep birlikte heyecan içinde dönmelerini bekliyorduk. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum komşunun kızı “Billur annenler geldi” diye seslenince heyecanla fırladım yerimden.

Bir taksi durmuştu biraz ilerde. Önce ağabeylerim indiler içinden , arkadan annemi indirdiler taksiden aşağı ve iki taraftan kollarına girdiler. Zira annemin ayakları sanki yere basmıyor da sürüklüyormuşlar gibiydiler.

Heyecanla onlara doğru koşturdum “Ee! Hani babam? Dedim, O nerede?” Kimse cevap veremedi bu sualime, ağlamaktan hepsinin kan çanağına dönmüştü gözleri. İşte o zaman anladım benim canım babam sonsuza gitmişti. Hem de babalar gününden üç gün önce.

“Hakkını helal et” dediğinde, ölümü hiç aklıma getirmediğim için “Helal olsun” dememiştim. İçim çok daha fazla yanıyordu bu yüzden, yıllarca da yüreğime dert oldu. Siz siz olun, helallik isteyen birinin isteğini asla geri çevirmeyin.

Babam çevresinde çok sevilen saygı gören bir insandı. Ertesi gün Tophane Kılıçali Paşa Camiinde kılınan namazda gelenler cami avlusuna sığmamış taşmıştı. Sanki son yolculuğuna hazırlanan, çok şöhretli bir adamın cenazesine gelinmiş gibiydi.

Bu kalabalığın çoğu babam Eyüp sultan Piyerloti’deki ebedi istirahat yerine gidilinceye kadar da hiç dağılmamıştı neredeyse. O gece gökler bile ağladı bizimle, inanılmaz yağmurlar inmişti yere.

Sabaha kadar hiç gözümü bile kırpmamıştım. Babam ıslanıyor, babam üşüyor, babam oralarda yalnız kaldı diye. Sanırım benim hayattaki ilk kırılma noktam da tam burasıydı.

Sağ olan babalarınızın lütfen kıymetini bilin onlar kaç yaşında olursa olsun onlar sizin yaşam sebebiniz ve arkanızdaki dağınız, kalelerinizdir. Hayatta olan babalarınıza sağlıklı ömürler diler, ebediyete giden tüm babalarımıza da bu önemli gün vesilesi ile rahmetler dilerim.

* * *


Beğen

Billur T. Phelps
Kayıt Tarihi:20 Haziran 2020 Cumartesi 11:33:39

HAKKIM BİR DEĞİL BİN KERE HELAL OLSUN! YAZISI'NA YORUM YAP
"HAKKIM BİR DEĞİL BİN KERE HELAL OLSUN!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Serap IRKÖRÜCÜ
21 Haziran 2020 Pazar 21:52:05

Çok sade ve akıcı bir dille aktardığınız 'acı ama gerçek' hayat öykünüz beni çok etkiledi. Birkaç kez okudum... İlkinde 'acaba ne oldu' merakıyla hızlıca... Sonra da 'duyguların geçişlerini sindire sindire...'

Bu konuda dikkatli olanları tenzih ederim ama erkeklerin çoğu hastalıklarını kabul etmiyorlar, onunla cebellleşiyorlar, güçlü olduklarını ispata çalışıyorlar...

Babam da vefatından üç ay önce anlattığınız tabloyu yaşamıştı. Hastanede bir hafta yattıktan sonra imza atarak çıkmıştı. Uçağa binmesini ve o mevsimde yolculuk yapmasını uygun görmeyen doktorlarını dinlemedi ve ne yazık ki dönemedi!...

Babalar ölünce çocuklar büyürmüş!.. Haklı olabilirsiniz. Güvencemiz bitince bütün kararlarımızı biz almak durumunda kaldık ve iki kere düşünmeyi öğrendik belki de...

Babanız huzurla uyusun inşallah...

GÜNÜN YAZISI taltifini sonuna kadar hak eden yazınızı ve sizi kutlarım Sayın Yazar.
Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 22 Haziran 2020 Pazartesi 08:03:37
Merhaba Serap hanım,

Öncelikle sayfamı ziyaretinize ve bu güzel yorumunuza çok teşekkür ederim.
etkiili yorum olsun istedim çünkü siz de haslalıklar konusunda güzel bir uyarı da bulundunuz.

Sağlık hiç bir zaman ihmale gelmez. Çoğu doktor ya can sıkacak bir şey der diye doktora
gitmez, kimi hastalığını bilir, aman bir şey olmaz der ihmal eder.

Buna bencillik diyorum ben. Çünkü o hayat sizin ama, gittiiniz zaman kaç kişiyi de
acılara boğup gidiyorsunuz onu niye düşünmezsiniz. Öyle değil mi.

Selamlar, sevgiler

Fatma Oral
21 Haziran 2020 Pazar 18:24:22
Bu güzel yazı ile paylaştığınız babanız ile ilgili üzücü anıyı içim burkularak okudum. Babanın yeri ailede bambaşka ve doldurulamaz.

Geçmişe intikal eden Babanıza rahmet diliyorum. Size de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 22 Haziran 2020 Pazartesi 08:05:19

Onlar bizim yaşam sebebimiz. Arkamızdaki, yanımızdaki en büyük güç.

Gidişleri hakikaten hiç kolay olmuyor, hele böyle beklenmedik bir anda

olursa..


Teşekkür ederim sayfamı ziyaretinize.

Selamlar, sevgiler
Gülüm Çamlısoy
21 Haziran 2020 Pazar 18:13:34
Tebrikler, tebrikler, Billur Hanım.
Sevgilerimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 22 Haziran 2020 Pazartesi 08:11:02

Teşekkürler sevgili Gülüm,

Mehmet Burhan AKIN
21 Haziran 2020 Pazar 17:09:17
Sevgili Yazar Arkadaşım;

Müsaadeniz olursa güne gelen yazınıza iki yönden bakacağım.

Birincisi; üzüntünüze ortak olur, babanıza Allah'tan rahmet diler, mekanı cennet olsun . Ayrıca tüm aile fertlerine sabırlar dilerim. Bir hanım efendi bütün samimiyetiyle duygularını ancak bu kadar güzel ifade edebilir sanırım. Kız çocuklarının gözünde baba sevgisinin nasıl olduğunu kendi kızlarımdan bilirim, gerçekten baba gibi babaların yeri asla doldurulamaz...

İkincisi; benim için önemli olan bir eserin edebi yönüdür, anlaşılır cümlelerle güzel Türkçe dilimize argo kelimeler katmadan, aralara Türkçe anlamı olmayan sözcükler sıkıştırmadan anlatmak istediğinizi mükemmel bir şekilde anlatmışsınız.

Sözüm meclisten dışarı bazı yazar arkadaşlarımızın yazlarında kullandıkları sözcükler, cümleler benim için hiçbir şeyi ifade etmiyor. O tür sözcükler yazmaya kalkışırsam inanın buradan Çine yol olur, tabiri caizse...

Edebi yönünüzü kutlarım,.. efendim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 22 Haziran 2020 Pazartesi 08:10:29
Merhaba Mehmet bey,


Sayfamı ziyaretinize ve güzel yorumunuza teşekkürler...

Size yazı dili konusunda katılıyorum, zira ben de edebiyat yapıyorum derken, araya
bir sürü kafa karıştıran kelimeleri arka arkaya serpiştirilen yazılandan hiç
hoşlanmıyorum ve ne kadar istesem de o tarz yazıların sonunu asla getiremiyorum.

Ama herkesin bir tarzı var, bizim de okumada seçim hakkımız var.

Öyle değil mi ?

:)

Ahmet Zeytinci
21 Haziran 2020 Pazar 15:27:31
Baba dedin mi akan sular durur. Hele de kız çocuklarının arkasında onların gözünde bir dev dir baba. Anne de baba da unutulmaz asla. Çok hüzünlü dür küçük yaşta babayı kaybetmek... Allah tüm babalaŕımıza rahmet eylesin hüzünlü bir yazıydı...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 16:20:58

Babalar kız çocuklarının kahramanıdır.

Benim babam da öyleydi benim için.

Zor da olsa kabulleniyor insan bu gidişleri

Çünkü hayatın gerçeği..


Fikret Şimşek
21 Haziran 2020 Pazar 13:15:53
Çok etkilendim.

Galiba fazla yazamıyacağım. Çünkü ağlıyorum.

Sadece babacağınız için dua ediyorum şu an.

Rabbim mekânını cennet eylesin.

Kutluyorum sizi.

Sevgilerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 16:19:20

Üzülmenize, üzüldüm...

Ama yaratan sabrını veriyor da insan böyle büyük

acılara dayanabiiyor. Yoksa dünya yaşanılmaz

bir yer olurdu.Canan Köksal
21 Haziran 2020 Pazar 10:36:49
Ses verecek çok cümle var fakat |gönül |yorgunum anlatmaya...
Allah rahmet etsin o acıyı tanıyorum.
Dedim ve sustum!

Selam olsun yüreğinize.
Kutlarim.


Cevap Yaz
Canan Köksal
21 Haziran 2020 Pazar 10:36:07
Ses verecek çok cümle var fakat |gönül |yorgunum anlatmaya...
Allah rahmet etsin o acıyı tanıyorum.
Dedim ve sustum!

Selam olsun yüreğinize.
Kutlarim.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 12:01:51
Ebediyete göçmüş tüm babalarımıza rahmetler olsun.

Acı evet... yaşayan bilir misali...


Sevgiler
SEVİL SEV
21 Haziran 2020 Pazar 09:37:01
hayatın acı gercekleri... biz ne kadar güzel yaşarsak onlar da kabirde rahat edecekler.Allah hepsine rahmetiyle tecelli etsin...tebrik ederim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 12:03:05

Kimse sonsuza kadar analı babalı yaşamıyor.

Böyle günlerden herkese var ve yaratan

mümkün olduğu kadar geç karşılaştırsın.


Sevgiler,
Noumena
21 Haziran 2020 Pazar 04:02:44
Dokunaklı bir yazıydı gerçekten, keşke bu yazıyı yazmasaydınız da babanız hayatta olsaydı. Bende babama çok bağlı bir insanım. Çünkü gözümü açtığımdan beri babam taşıdı beni her yere, sürekli siper oldu bana her sille yediğimde. Kendisi 72 yaşında maşallahı var şu an için. Ama günün birinde göçeceğini bilmek bazen ağlatıyor beni. Keşke bende babamla beraber yaşlanabilseydim Michael Douglas gibi. Herkesin babalar gününü kutlarım.

Hissettirdikleriniz için de teşekkür ederim..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 12:04:45

Allah babanıza sağlıklı uzun ömürler versin.

Kaderimiz de ne varsa onu yaşıyoruz, zamanı geldiğinde

herkes böyle acıları yaşayacak, bu da bir gerçek. o yüzden de

sağlıklarında büyüklerimizin kısyetini bilelim ki, bize keşkeler

kalmasın.

esesligizem
21 Haziran 2020 Pazar 01:53:21
Hayatın gerçekleri. İstesekte, istemesekte hepimiz yaşıyacağız bu acıları. Herşey elimizdeyken güzel. Kıymet bilmek, sarılmak lazım. Elden gittikten sonra hiç bir kıymeti yok. Mekanları cennet olsun. Ve eminim Billur hanım babanız hayatta olsaydı sizinle gurur duyardı. Yürekten kutluyorum.
Sevgi ve saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 21 Haziran 2020 Pazar 11:30:11
Evin tek kız çocuğu olduğum için babam benim çok ayrı severdi.

İşi dolayısıyla hep seyahatlerdeydi vaktiyle hasret yaşadık ona

genelde. Tam artık emekli oldu artık hep beraber olacağız derken de

55 yaşında iken hayata veda etti. Zor günlerden biriydi hayatımda

çünkü çekirdek ailemizde yaşadığım ilk ve en büyük kayıptı :(

Epsilon Bir Ölüm
20 Haziran 2020 Cumartesi 17:44:08
Hocam Eyüp Sultan'da oturup 15 Haziran doğum günüm olmasından mı bilmiyorum çok etkilendim. Hikaye mi gerçek mi o kadar arada kaldım. Yorum yapacaktım ne diyeceğimi şaşırdım..

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 20 Haziran 2020 Cumartesi 22:01:16
Hikaye değil, benim gerçeğim..

6 yıl önce de canım annemi babamın üzerine defnettik.

Yıllar sonra iki aşığı kavuşturduk. Şim o güzel manzaraya

karşı koyun koyuna yatıyorlar Piyerloti de.


:(
Billur T. Phelps Yazının sahibi 20 Haziran 2020 Cumartesi 22:02:27
Ayrıca,

Doğum gününüz de 15 haziran mış..

Yatan sağlıklı uzun ömürler verin size...

Sevgiler,

Epsilon Bir Ölüm 20 Haziran 2020 Cumartesi 22:05:53
Ne söylenir bilemiyorum ama belki de yanyana çok mutludurlar şimdi. Belki bizim gerçeklerimiz de bir hikayedir. Bir gün perde kapanır, gerçeğe döneriz. Saygılar hocam.
Epsilon Bir Ölüm 20 Haziran 2020 Cumartesi 22:08:18
Burası güzel insanlar kabilesi. İçimizi döker, paylaştıkça hafifleriz. Her zaman buyur dost. Her canın sıkkın olduğunda. İnanki çok etkiledi bu gerçeğin beni. Saçmaladıysam da kusura bakma..
Epsilon Bir Ölüm 21 Haziran 2020 Pazar 15:14:29
Site gerçekten güzel seçim yapmış. Kutlarım üstad..
by suskun
20 Haziran 2020 Cumartesi 12:06:22
İnsan ölür ama insanlık ölmezmiş
Önemli olan insanca yasamak ve ardımızda insanlığımızı bırakmaktır
Ne mutlu o güzel insanlara

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 20 Haziran 2020 Cumartesi 12:15:40
Teşekkür ederim sayfamı ziyaretinize.

Zaten bizi biz yapan acısıyla, tatlısıyla

o yaşanmışlıkla, dağarcıktaki anılar.

Billur T. Phelps Yazının sahibi 20 Haziran 2020 Cumartesi 23:01:04
Ben hep buralardayım sık uğramasam bile

Neredeyde 10 yla yakındır...

Sen de tanırsın müdavimleri zamanla....


Can sıkan da bir durum yok ayrıca, yorumların için teşekkür ederim,
asude_vuslat
20 Haziran 2020 Cumartesi 11:53:13
çok üzücü ):

nereden bilecek ki insan

bir bilse neler söyler ayrılırken sevdiği insana

bir de bu en yakınlarından olursa baba gibi ):

merak etmeyin babanız zaten biliyordur sizin hakkinızı helal ettiğinizi

onun size hakkını helal etmesi

çok büyük bir teselli olmalı acıyan kalbinize

Allah kabrini nur mekaninı cennet eylesin.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Billur T. Phelps Yazının sahibi 20 Haziran 2020 Cumartesi 12:17:36
İnşallah öyledir sevgili Asude,

İnşalah ona malum olmuştur. Zira bu satırları yazarken

bile aklıma geldiğinde, burnumun direği sızladı resmen.


Teşekkür ederim sayfamı ziyaretine.....
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.