Bir Dünyevî
400 şiiri ve 342 yazısı kayıtlı Takip Et

Haklısın be çekirge..Çekirge neden eleştirip durusun şu şudur, bu budur diye yahu...

Ne oldu usta.. Ne olacak verdiler ayarı..

Site sahibi bile gelmiş tdk dan alıntı yapmış.. Nere gidem ben??

Vallah bulsam daha güzel bir site hemen giderim de, yok ya hu.. Şimdi bir de atmasa bari siteden..

İşin kötüsü de alışkanlık yaptı defter kaç yıldır.

Hani derler ya, alışkanlık bir halata benzer, her gün bir lifini örersin, sonra onu koparılamayacak kadar güçlü yaparsın..

Bir de dana hikayesi var hani, adamın biri buzağıyı(inek yavrusu) alırmış her gün kucağına, 3 gün değil, 5 gün değil 3 ay değil 5 ay değil kocaman öküz olmuş dana hala alıyor kucağına..

Bir antoloji vardı oranın da hiç tazı tuzu yok, ne olduysa birden kesiliverdi oradaki muhabbetler de..

Kimi öldü, kimi artık internete şiir sitelerine bile girmiyor..

Bu dünya böyle çekirge işte, ihtimal cennet varsa orada da anlaşamaz insanlar.

Kimseyi memnun edemezsin ki, yok yani kırıcı olacak bir tane ifadem olsa, kendi kafamı kırarım da, ben de yok abi..

Edebiyle adabıyla bildiğimizce eleştirdik.. Hadi üyelerin sataşmasını laf sokmasını anlarım da, site sahibinin bunu yapması olmadı sanki çekirge? Olmadı..

Site sahibi hakimdir, hakemdir. Diğerleri kavga eder, barışır, küser, darılır tekrar barışır, daha da olmadı engeller birbirini...

Geçer bu günler de be çekirge..

işin kötü yanı eleştiriyi de sildik bir sinire.. Keşke worde kaydetseydim yazdıklarımı..

Çekirge nerdesin?? Aloo.

Usta yarın mı bir gün mü bayram.. Millet zaten bunaldı coronadır, moronadır, sane ne usta kim ne yazarsa yazsın..

Alemin derdi seni mi gerdi..

Haklısın be çekirge..

Zaten balkanlardan dumanlı hava sahası geliyormuş, taş yağacakmış gökten... Nerede bir yerde de koca koca dolu yağmış diyordu bir haberde..

Çekirge kıyamet ne zaman kopacak haberin var mı..

Usta,

Efendim çekirge..Dolaptan bir meyve suyu versene bana.. Erken değil mi daha sahura çok var, ne sahuru be usta baydın artık beni de... Doğruya biz oruç tutmadık...Yarın son gün ise tutam mı yoksa çekirge.. Boşver be usta zaten sen ne zamandır oruçlu sayılırsın.. Yine doğru dedin be çekirge..

Gel gidem sana diyom bu ülkeden... oo miss keyfin yerinde.. Kaç yıldır bir evin içinde, göbek büyütmekten başka bir şey yapmayan ha..

Nereye gidem çekirge.. Dünyanın her yeri aynı..

Avustralya’ya gidem mi yoksa, internet hızında rekoru kırmışlar bilim adamları..

Bizim burda da faturalar askıya çıkmaya başladı artık..

Çekirge.. defter orucuna mı başlasam, üç gün girmesem, bir gün girsem, bir gün girsem yedi gün girmesem deftere...

Alışmış kudurmuştan beterdir usta..seni ancak Tanrıyı bulmak paklar...

Zaten onu bir bulsam var ya...Kadimden bu yana insanlara çektirdiklerini hesabını tek tek sorucam da..

Usta meyve suyu dediydim, açamıyorum işte dolabın kapağını, iki gazoz kapağı meyve suyu, sarı ile siyahı da karıştırırsan birbirine...

Tamam çekirge, herkesin derdi başka desene..Seninki de nerde beleş oraya yerleş..Vişne ile ..... sarı meyve suyu kalmamış çekirge... Vişneyle idare etsen...

Olur usta ver hele, hararet yaptı benim trakeler..

Çekirge sende ciğer mi vardı, trake mi???

Ne bileyim usta.. geçen trake var sizde demedin mi??

Öyle mi dedim...

Dur internet hazretlerine bir soram; bir kaç 20 - 40 saniye bekle..

Sizde ciğer yok çekirge, trake varmış ..

Usta bu karalama ne zaman bitecek, aç bizim belgeseli de izleyem ...

Antik uzaylılar mı , ha işte o..

Saygı ve huzur ile..

Beğen

Bir Dünyevî
Kayıt Tarihi:23 Mayıs 2020 Cumartesi 02:09:22

HAKLıSıN BE ÇEKIRGE.. YAZISI'NA YORUM YAP
"Haklısın be çekirge.." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ANSIZIN
23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:12:35
Merhaba


Konuya bir fıkra anlatalım. Bu fıkrayı bilmeyenler iyi okusun. Çünkü aşağıda yazacağım şeyin ana temeli bu fıkraya dayanmaktadır.

"Nasreddin Hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. Hasmı için söylemediğini bırakmamış. Sonra:

– Hocam, Allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim?

Hoca ne yapsın?

– Haklısın, demiş.

Ahbabı sinirleri yatışmış olarak gitmiş. Onun hemen arkasından hasmı gelmiş. Bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. O da Hoca’ya sormuş:

– Haklı değil miyim?

Hoca:

– Vallahi çok haklısın, demiş.

Adam da sakinleşerek gitmiş. Tüm bunlara tanık olan Hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.

– Senin kadılığında bir garip Hoca Efendi. İkisine de sen haklısın dedin. Hiç öyle şey olur mu?

Nasreddin Hoca hanımının yüzüne bakıp:

– Hatun, demiş, sen de haklısın!"


Gelelim Konumuza;

Amacı üzüm yemek olan bir platformda kimsenin kimseyi eleştireceğim diye yermesine, aşağılamasına müsaade edileceğini zannediyorsanız yanılırsınız!

İki kişi arasında olan durumda 4 ihtimal vardır. Ya taraflardan biri haklıdır. Ya iki taraf haksızdır. Ya da hepsi haksızdır.

Eğer taraflardan ikisi haklı ya da haksızsa iyidir. Yönetici iki tarafı da telkin eder.
Taraflardan biri haksızsa yine iyidir. Yönetici iki tarafta haksız olanı uyarır.

Peki sonra ne mi olur? Haksız olduğuna inanılan kişi tarafından başlanılır kötülenmeye. Neymiş ya onun arkadaşısındır. Ya onu kolluyor diğer tarafı eleştiriyorsundur. Ya haksız olan kişiye karşı kinin kızgınlığın vardır. Vardır da vardır. Ama hiç kimse esasa inmez.


Peki Esas Nedir?

Tekrar paylaşayım. Belki bu sefer eleştiri nedir öğreniriz.

Tdk Tanımına Göre Eleştiri:
“Bir insanı, bir eseri, bir konuyu DOĞRU ve YANLIŞ yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi”

Şimdi sen kendince insanları eleştirdiğini zanneder cümlenin sonuna "bu şiir olmamış" dersen her zaman karşı tepkiye hazırlıklı olmalısın. Yapılan şey artık eleştiri olmaktan çıkar. Ne olur? Hakaret olur! Sonra karşı taraf beni engelledi. Bana sert tepki verdi diye ortalıklarda dolanır. ELEŞTİRİYE KİMSENİN TAHAMMÜLÜ KALMAMIŞ diye veryansın edinmeye başlarız. Sonra vay bu site de kimse eleştiriyi kabul etmiyor. Bu site de kimse kalmadı. Daha iyi site olsa gideriz zaten diye mırıldanmaya başlarız. Halbuki bu durumların oluşmasında, insanların gözünde eleştirinin yanlış tanım oluşmasına asıl sorumlu kişi olduğunu, eline kalem almaya cesaret eden ve bir kaç satır yazan kişileri ( sanki kendisi doğuştan öğrenmiş ) kovalayarak buna sebep olduğunu unutup. Bu seferde yönetimi, siteyi onu buna sataşmaya başlar. Bir kaç kişi de buna destek verir. Destek verenler düşünmez bu kişi sizi de beğenmez.

Diyoruz ya TDK tanımına göre olacak. Peki TDK tanımına göre doğru eleştiri nasıl olmalı.

Doğru eleştiri her zaman hatalı yeri doğru şekilde gösterip karşı tarafın ve okuyucuların faydalanacağı şekilde paylaşmaktır. Bir yerde hata mı gördün. Şurayı şekilde düzenlesen BANA GÖRE iyi olur. Şurada yaptığın çalışmayı çok sevdim. Bu iyi olmuş desen karşı tarafla olumlu iletişime geçsen kötü mü olur?

Peki bizler ne yapıyoruz? TDK tanımında yer alan "YANLIŞ YANLARI" kısmı sürekli kendimize görev alıp ona buna sataşmaktan öteye geçmiyoruz. Sonra yönetici bu durumda hakem olup doğrusu bu dediğinde 18 yaşındaki ergenler gibi tribe girip "Haklısın ve çekirge" diye yazı yazıyoruz.

Üzerinde çalışılmış, emek harcanmış hiç bir emeğe yönetici ve editörler dahil hiç şekilde "OLMAMIŞ" deme hakkına sahip değildir.

Normalde bu paylaşımı kurallar gereği silerdik. Lakin betimlemeler güzeldi.


Bu arada yukarıda bahsettiğim iki üye kavga ettiğinde ve yöneticiyi hakem tayin ettikten sonra ne mi oldu? Bu iki üye birbirleri ile kanlı bıçaklı olduktan sonra yönetime başvurunca yönetim iki kişiyi de telkin etmeye çalıştı. İki tarafta yöneticiyi karşı tarafı tutmakla suçladıktan sonra. Yöneticiye ve siteye bir ton hakaret edip gittiler. Sonra el ele tutuşup tekrar siteye geri geldiler. Olan yönetimin harcadığı zamana, site üzerinde yaşattığı kirliliğe oldu. Bu iki arkadaş barışınca birbirlerine şiirleri o kadar güzel görünmeye başladı ki anlatamam. E hani şiiri beş para etmezdi. Yok bu sefer gül açıyor şiirler denildi.

Belki bizde bir gün Nasrettin hoca gibi bize her başvuruna "SENDE HAKLISIN" deriz.

O yüzden siz üzüm yemek için bağcıyı öldürmeyin. Bağda bizim. Bağcıda.SaygılarANSIZIN tarafından 5/23/2020 6:29:50 PM zamanında düzenlenmiştir.

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:26:31
Bilgisayar mühendisiniz sanırım, bir sinirle sildiğim yorumlarımı ve eleştirimi buraya kopyalayabilirseniz, şiir üzerinden konuşurum.. Ben eleştiride haksızlık da yapmam taraf da tutmam, incitecek ifade de kullanmam. kaba olmam yani. iyi yanlarını da koyarım ortaya , kendi bilgime göre eksikliklerini de. O yorum ve eleştirilerim olmadığı için de ne desem, ne yazsam boşa düşerim üstad.
Saygı ve huzur ile..

ANSIZIN 23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:49:44
:)


Edebiyat Defteri 2006 yılında kurulduğundan beri bir çok siteye ilham oldu. Yukarıda ismini geçirdiğiniz site bile Edebiyat Defteri'nin bir çok özelliğini yapmaya çalışır ama başaramaz. Neden mi? Ruh yoktur! Peki bu ruh nedir? Çok üye olsun derdi hiç bir zaman olmadı bizde. Asıl amaç kalite olsun derdindeyiz. Edebiyat olsun isteriz hep. Çeşitli insanların enerjimizi düşürmeye çalışması bile bizi bu hedefimizden ayrılmamıza neden olmadı.

Sonuç olarak:
350 binden fazla üyesi olan yaklaşık 1.2 milyon sitesi olan bir siteyiz.

Biz sitemizde çok şiir olsun derdinde olsaydık her üyeye anasayfadan şiiri düşmeden yeni şiir ekleyemezsiniz kuralı koymazdık. Bu kuralı koymamızın nedeni şiir okunsun. Yoksa adamın 1000 şiiri var anında eklesin siteye içerik oluşmuş olur derdik.

Farkındaysanız sürekli yenilikler yapıyoruz. Şu ara sitemizi yeni anasayfasına kavuşturmak için uğraşıyoruz. Bunun için mesai harcıyoruz. Yeri geliyor kendimizi eleştirip çok güzel iş yaptık diyoruz. Yeri geliyor keşke bu özelliği yapmasaydık diyoruz. Ama çabalıyoruz.

Bu çaba sonucunda bu sitenin bir OKUL misyonu ile ilk defa şiir yazanlara şahit olduğunu da gördük. Maalesef bu şiir olmamış deyip üyenin üzerine giden insanlar yüzünden şiire küsenleri de gördük.

Sizin yaptığınız paylaşımlar yüzünden bize hiç şikayet gelmiyor mu zannediyorsunuz? Peki bunların kaçını biz size yansıttık? Gerçekten edebi anlamda paylaşım yaptığınız halde kaç paylaşımınız silindi? Size yaptığınız gerçekten doğru eleştiri için kaç kere tenkitte bulunuldu? Kaç kere üyelik onayınız alındı?

O yüzden öncelikle böyle bir platformu yönetmenin zor olduğunu, kişileri memnun etmenin ne kadar zor olduğunu en çokta sevdiklerinizden fedakarlık edip hem gelişmesine hemde düzen için zaman harcayan insanlarında yerine koyup TDK tanımına göre EMPATİ yaparsanız memnun oluruz. Yapmasanız da olur. Bizi tenkit etsenizde olur. Ama kimsenin kalbinin kırılması olmaz. Sırf şiir yazdı diye kimseyi insanların içinde rencide edip bu şiir olmamış demek olmaz. Hele hele şiir günün şiiri olduktan sonra bunu demek asla olmaz.

Herkesi memnun edemeyeceğimizi biliyoruz.

Biz üyelerimizi seviyoruz. Bizi sevmeyen insanlara Allah bu sitenin daha güzelini vermesini ve daha çok üye ile mücadele etmesi için hep dua ediyoruz. :) Aynı duamıza sizi de katıyorum.


Saygılar

Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 19:28:10
20 yıl olmalı bir çok şiir ve edebiyat sitesi gezdim, internet ozanı veya şairiyim haddimce.
Sizi ANLIYORUM. Aha da gün şiirlerine bulaşmam bir daha..:)

Gidecek yer bulsam tebdili mekanda ferahlık hesabı giderim de, bir aile gibi oldu burası.Okul gibi..

Geldiyse benim hakkımda hangi tür şikayetler geldiğini tahmin ederim, bana bir şey iletmediniz, yansıtmadınız. Teşekkür ederim. Zaten asaplarım sıkıntı da:)) Tahmin etmem zor değil.

Şunu itiraf edeyim, bu site beni hayata bağlayan bir bağ olmadı desem yalan olur son 5 yıldır..

Hayat beni yormamış olsa veya devlet beni yormamış olsa bir şekilde sizin sitenizle edebiyat ve şiir adına rekabet edecek bir site kurmaya da çalışırım ama.:)

Yok abi kaç siteye baktım, ana sayfası veya teknik alt yapısı böyle güzel olan site yok tr de.

Yeni ana sayfa falan alışkanlıklarımızı bozar, bu ana sayfaya alıştık şahsen ben alıştım yani..

Kaç gayme üstad?Günlük gideri, geliri, tıklanma oranına göre ödeme alıyor musunuz bir yerlerden , editörlere maaş veriyonuz mu? Gönüllü mü?? arkanızda herhangi bir stk var mı,şair şiir odası var mı, yoksa sadece kendi çabanızla mı tüm bu edebiyat ve şiir adına güzellikler??Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var derler, eşinizin bir kitabı, romanı edebiyatla alakası var mı, ailenizde bir edebiyatçı var mı? Fizibilite çalışmasına sizden bilgi almadan yapmam gerçeklere aykırı olur.:)

Çağımız ŞEFFAFLIK çağı..

Bu hakkımı saklı tutuyorum:)) Olursa yüzde 1 ihtimal, yüzde doksan dokuz yine gezinmeye devam...

Mesaj yoluyla röpotaj yapayım sizinle site içi.. 8 soru 8 cevap?? var mısınız 2 ay içinde yapalım ölmezsek yani.?

Yok yani, siz dün gelmeseniz bir şey olacağı yoktu benim kafatası içine..sizin gelmenizi de gerektirecek bir şey yoktu.. siz CB 'siniz ... . şavaş hali dışında keyfinize bakın ya hu.. Sitelerde şiir ve forumlarda olan en doğal olaylardı, şu şöyledir, hayır bu böyle olmalı.. hele konu hece şiiri ise,

sanırım editörlerinizde sıkıntı var size kadar olay yansıdı ise:))

İnsan sevdiğine gücenir, sitem eder.. edebiyata ve şiire verdiğiniz için sevilmelisiniz, emeğe teşekkürler.

(lafa da tutmayayım röportajımı kabul ederseniz, 8 soru için çalışayım, mesaj çekersiniz)):)
iki adet site içi röportaj yaptık, editörleriniz görmedi bile...

Koskoca ansızın bey teşrif etmiş karakalem yazıma.az bir şey mi ya hu??:)

Saygı ve huzurla..
sevdiklerinizle, defteriniz/miz/le nice bayramlara efendim..
en sevdiğinize emanet olun.
ANSIZIN 23 Mayıs 2020 Cumartesi 19:51:31
Her tartışmanın sonu böyle tatlı bağlanması dileğiyle diyelim. Gelir konusuna gelirsek hep cepten gidiyor diyeyim siz ne demek istediğimi anlayın.
Tarafıma gelene kadar daha kıymetli büyüklerimiz var diyerek red etsem kırılmazsınız umarım.

Saygılarımla
İDRİS ÇETİN
23 Mayıs 2020 Cumartesi 17:16:41
seni ancak Tanrıyı bulmak paklar... Zaten onu bir bulsam var ya...Kadimden bu yana insanlara çektirdiklerini hesabını tek tek sorucam da
bu sözler biz müslümanları incitiyor
Tabiki bizim inadığımız Allah'ı kasdediyorsan
bayramınız mübarek olsun
Rabbim kalbini açsın

İDRİS ÇETİN tarafından 5/23/2020 5:28:26 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 17:49:16
Niye incitsin üstadım? Tanrı veya Allah bizlere ihtimal yanlış anlatıldı, çocukluktan beridir aldığımız eğitimlerde de bir şekilde din bilgileri ve empozeleri çok yer tuttuğu için inciniyoruz. Ben sen yok O var derler işin ehli değil mi, en derininde bu böyledir.

Dünya tarihini okumadınız mı? Bugün haberlere bir bakın; 40 yaşlarında işsiz bir genç, anne ve babasını öldürmüş??

Sizin incinmeniz mi daha çok incinme, benim incinmem mi daha çok veya büyük? Bunun bir kıstası var mı üstadım.

Açık olmayı severim, Turan Dursun u çürütebilen bir müslüman çıktı mı, Turan Dursun'un tezleri neden bizlere hiç anlatılmadı da yıllar sonra onu okuyunca, her Allah veya İslam diyenin aldatılmış olduğunu düşündürüyor eğitim sistemimizin yol açtığı felaket..

Yoksa bu sadece inançla veya niyetle alakalı mı?? Gerçek ne??? İlahiyatçıyım diyorsunuz ben de aöf sosyoloji ve kamu yönetimi mezunuyum.. Benim düşünce şeklim, kamu yani toplum daha nasıl güzel, şeffaf, iyi ve herkesin mutlu ve huzurlu olabilir diye tezahür eder..Bunun içinde müslüman da vardır, dinsiz de, bir başka dinli de, ateist de..

Sosyoloji, toplumların dünden bugüne nasıl bir oluşum ve gelişim içinde bugüne geldiğini detaylandırır her konuda. ataerkil ve anaerkil , dinler, kıtaların kendine özel düşünce şekilleri, coğrafyanın düşünce üzerindeli etkileri, hürriyet mücadeleleri, bireysellik vb..

Hangimiz daha çok inciniyor bilmiyorum.. Ben asla inciten taraf olmam lakin bilim veya gerçekler insanları incitebilir çünkü beni incitiyor. İslamdaki darül harp zulümleri, kurandaki adaletsizlikler ve insan sorgulamalarına yapılan hakaretler veya sevgi dini diye sunulan iseviliğin yaptığı katliamlar, veya yahudilerin uyguladığı filistindeki zulüm, hinduların müslümanlara eziyeti beni incitiyor, çinin doğu türkistan zulmü beni incitiyor. İnsanın insana eziyeti incitiyor beni..

Ben size nasıl bir eziyet veriyorum Tanrı veya Allah aşkına..?
Saygılarımla üstadım.
muslumbayram
23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:00:35
Takma kafana Çekirge
Nice çekirgeler büyüdü
Niceleri öldü
Tebrikler kardeşim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 17:49:48
ölüm tek gerçek üstad. lakin yaşamaya devam..
saygılarımla.
Afet İnce Kırat
23 Mayıs 2020 Cumartesi 07:51:57
Çekirge de usta da kalsın yerinde, zaten çok kan kaybetti bu ülke daha çok kaybetmesin hepimizin birbirimize ihtiyacı var. Hayırlı bayramlar...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 17:51:59
iyi bayramlar ablam, umut dolu huzur dolu sevdiklerinizle nice güzel yarınlarınız olsun dilerim.
saygılarımla..
n.asım
23 Mayıs 2020 Cumartesi 02:17:39
aldık askıdan, bir fatura, Allah kabul ederse,,aramızda kalsın ama,söylemeyin kimseye,,:)
ve
dik dur eğilme,,bu defter seninle,:)
hürmetle,,

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 23 Mayıs 2020 Cumartesi 02:22:18
Yolculuk iyi geçmiştir umarım.. gidip geldiysen başkente..:))
Allah kabul etsin. Yok yani usta şöyle ki; iyi bayramlar şimdiden..
Saygı ve huzurla..
n.asım 23 Mayıs 2020 Cumartesi 02:27:08
günübirlik,toplantı sonrası,kaçış ankara, iyi gelmiyor bana, protokol,kravat, takımelbise,,off yazarken bile,ter basıyor adamı,,iyi bayramlar,kardeşim,,,
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.